227

چشم‌تان را زیر سایه ببرید

|
0 دیدگاه

محافظت از چشم‌ها فصل خاصی ندارد و در همه فصول توصیه می‌شود؛ ولی در فصل تابستان به دلیل افزایش شدت پرتوهای تابشی خورشید، این مراقبت اهمیت بیشتری دارد.

عینک آفتابی یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای محافظت از چشم است که متاسفانه بین مردم بیشتر جنبه زیبایی و تزئینی آن جا افتاده است؛ به طوری که اکثر آنها هنگام خرید عینک آفتابی، بیشتر به ظاهر آن توجه می‌کنند تا کارایی و استاندارد بودنش. از این رو باید موقع خرید عینک آفتابی برخی نکته‌های اساسی را مد نظر داشته باشید تا علاوه بر حفظ زیبایی، عینک استانداردی تهیه کرده باشید.
همان گونه که پرتو فرابنفش (UV) خورشید برای پوست ضرر دارد و موجب پیری زودرس و ایجاد چین و چروک می‌شود، برای عدسی و قرنیه چشم‌ها نیز بسیار خطرناک است. پزشکان معتقدند قرارگرفتن در معرض نور خورشید ممکن است خطر ابتلا به آب مروارید و ناخنک را تا حد قابل‌توجهی افزایش دهد.
استفاده از عینک آفتابی را به یکی نیازهای روزمره خود تبدیل و سعی کنید کودکان را از ابتدا به استفاده از آن عادت دهید. همواره دنبال عینک‌هایی باشید که از چشم‌ها در برابر پرتوهای UVA/UVB حفاظت کامل‌تری بکند. رنگ مناسبی برای عینک انتخاب کنید.
برخلاف تصور اکثریت افراد، تیره‌تر بودن رنگ پوشش عینک آفتابی تأثیری روی محافظت بیشتر در برابرپرتو فرابنفش ندارد. رنگ زرد یا صورتی تشخیص تغییرات ایجادشده در نور چراغ‌های ترافیکی را دشوار می‌کند.
عدسی‌های رنگ سبز، خاکستری و قهوه‌ای نیز از اعوجاج رنگ می‌کاهند و چنانچه زمان بیشتری رانندگی می‌کنید، بهترین انتخاب‌ها هستند. از سوی دیگر، عدسی‌ پولاریزه به دلیل کاهش نور خیره‌کننده آفتاب بر سطح آب، بهترین گزینه برای شناگران، قایق‌سواران و اسکی‌بازان روی آب به شمار می‌رود. به یاد داشته باشید که هیچ‌گاه قیمت بالا تضمینی قطعی برای استاندارد بودن عینک آفتابی نیست. محققان معتقدند که برای سنجش استاندارد بودن کیفیت دید عینک، روی خطی عمودی تمرکز کنید.
سپس سرتان را عقب و جلو ببرید و اجازه بدهید چشم‌هایتان در سراسر عدسی حرکت داشته باشد. اگر در این حالت، خطوط حرکت داشته باشند، عدسی‌های به ‌کار رفته در عینک نقص دارند و ممکن است باعث آسیب به چشم شوند. همچنین انتخاب عینک‌هایی با صفحه بزرگ که بتواند سطح بیشتری از چشم و اطراف آن را پوشش دهد، در اولویت قرار دارد.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.