233

کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟

|
0 دیدگاه

نقشه جدید مغز نشان می دهد کلمات در کجای سرتان ذخیره می شوند. محققان نقشه جدیدی برای مغز انسان کشیدند که نشان می دهد ما کلمات را بر اساس معنا در کجا قرار می دهیم و می تواند بهتر از هر زمانی در خواندن فکر به ما کمک کند.

کلمات کجای مغز ما ذخیره می شوند؟

 دانشمندان دانشگاه برکلی در کالیفرنیا، نسخه ای از این نقشه را به صورت آنلاین منتشر کردند، و این امکان برای شما فراهم است که تمام نقاط مغز را کشف کنید، ببینید انواع مختلف کلمات در کجا ذخیره می شوند، از اجتماعی و فضایی گرفته تا دیداری و خشن.
گروه اجرای این نقشه را با بازی هفت شرکت کننده مختلف در مسابقه دو ساعته رادیویی ساخته است و در اسکن مغزشان از MRI عملکردشان هم استفاده می کردند. اسکن مغز نشان داد که چگونه سطح اکسیژن خون در مغز تغییر می کند و این اطلاعات سپس به عنوان مقیاسی برای چگونگی فعال شدن قسمت خاصی از مغز استفاده شد.

سپس گروه در صدد مقایسه فعالیت مشاهده شده مغز و نوع کلماتی که شرکت کنندگان در همان لحظه می شنیدند، برآمد. آن ها ۱۲ گروه برای کلمات ساختند که در تمام مغز ظاهر می شوند. نتایج در مجله نیچر به چاپ رسید اما می توانید یافته ها را در وب سایت شان هم ببینید.
این نقشه، که اطلاعات ۶ شرکت کننده را ترکیب می کند، نشان می دهد کلمات در بیش از ۱۰۰ ناحیه در مغز ذخیره می شوند، در طول نیم کره راست و چپ پخش می شوند. این به نوبه خود کشف جالبی از آن جایی است که تصور می شد سمت چپ معمولا در پردازش زبان فعالیت دارد. کلمات به صورت مجزا در چندین نقطه از مغز ظاهر می شوند، و یک نقطه می تواند به بیش از یک کلمه مرتبط باشد.

ترکیب کلمات که در آن نقاط مختلفی روشن می شوند کمک می کند که معنا ایجاد شود و اجازه می دهند یک کلمه معانی متفاوتی داشته باشد.

محققان اشاره کردند از نقشه می توان برای فهم دقیق تر منظور افرادی که دارای شرایطی مثل آلزایمر هستند و این که به چه چیزی فکر می کنند با اطلاعات MRI استفاده کرد. حتی تا این حد پیش رفته و ادعا می کنند که می توان از این بینش برای ساخت نوع جدیدی از “زبان رمزگشا” استفاد کرد و می تواند برای کمک به افرادی که قادر به تکلم در محاورات اجتماعی نیستند به کار رود.

اگر چه احتمالا برای رسیدن این تکنولوژی خاص، باید کمی صبر کنیم.ولی تصور همین که افرادی که ناتوان در تکلم هستند یا نمی توانند به خوبی صحبت کنند، درمان می شوند، لذت بخش است و به هر آدمی روحیه می دهد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.