278

سوالات شایع در مورد آرتروز

|
0 دیدگاه

افزایش وزن موجب افزایش فشار روی همه مفاصل بخصوص زانو می‌شود. همچنین ممکن است افراد به علت جهش‌های ژنتیکی، شخصی و اختلالات ارثی بیشتر مستعد آرتروز شوند.

با اینکه سن یک عامل عمده زمینه ساز آرتروز است ولی افراد جوان هم ممکن است درگیر آن شوند در بعضی موارد ممکن است آرتروز زانو ارثی باشد و در سایر افراد می تواند ناشی از صدمه مفصل، عفونت و یا وزن زیاد باشد.

آرتروز حالتی است که در آن بالشتک غضروفی (لایه غضروفی) بین مفاصل به علت خرد شدن و ساییدگی از بین می رود در نتیجه در مفصل درگیر، استخوان‌های روی هم حرکت ایجاد می‌کنند (بجای غضروف) و به علت از بین رفتن سطح صاف و صیقلی مفصل، روی همدیگر خراشیده شده موجب درد – خشکی حرکت، تورم و کاهش دامنه حرکتی مفصل می‌شود.
آرتروز شایع‌ترین نوع درگیری مفصل در یک بیماری است و با وجود اینکه حتی در افراد جوان هم ممکن است دیده شود، شانس ایجاد آن بعد از سن ۴۵ سالگی بیشتر می‌شود.

شایعترین مفصلی که درگیر آرتروز می‌شود، زانوست،  احتمال ایجاد آرتروز در جنس مونث بیشتر است.

شایعترین علت آرتروز زانو وابسته به سن است .  تقریباً همه انسانها سرانجام دچار درجاتی از آرتروز زانو خواهند شد ولی بعضی عوامل موجب ایجاد آرتروز در سنین پایین‌تر می‌شوند. با افزایش سن توانایی ترمیم غضروف کم می‌شود.

عواملی از قبیل افزایش وزن، ارث و جنسیت  در ایجاد آرتروز موثر است . افزایش وزن موجب افزایش فشار روی همه مفاصل بخصوص زانو می‌شود. همچنین ممکن است افراد به علت جهش‌های ژنتیکی، شخصی و اختلالات ارثی بیشتر مستعد آرتروز شوند.

زنان در سنین بالای ۵۵ سال بیشتر از مردان در همین سن دچار آرتروز می‌شوند، همچنین برداشتن اجسام سنگین و ورزش‌هایی مانند فوتبال، تنیس، دویدن طولانی، کوه پیمایی در ایجاد آرتروز موثرند.
ضرورت توجه به ورزش مداوم در تقویت عضلات اطراف مفصل موثر بوده و از سرعت ایجاد آرتروز می‌کاهد. در حالی که بعضی بیماری‌های روماتیسمی مانند آرتریت روماتوئید، رسوب آهن در مفصل یا افزایش هورمون رشد موجب ایجاد آرتروز می‌شوند.

0 پسندیده شده
دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.