325

چاقوی جراحی هوشمند به‌کمک تومور مغزی می‌آید

|
0 دیدگاه

برداشتن بخش‌های مبتلا به تومور مغزی یک فرایند دقیق و ظریف است و کوچکترین اشتباهی ممکن است عواقب جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

چاقوی جراحی هوشمند به‌کمک تومور مغزی می‌آید

به همین دلیل دیوید اوریب یک ابزار با نام “چاقوی هوشمند” طراحی کرده است تا به جراحان در تشخیص بافت سرطانی و بافت سالم مغزی در حین جراحی کمک کند.

چاقوی جراحی هوشمند قادر است تفاوت بین بافت سرطانی و سالم مغز را حین جراحی تشخیص دهد. فناوری‌های پیشرفته تصویر برداری پزشکی مانند MRI و سونوگرافی به پزشکان کمک می‌کند تومورها را قبل از جراحی مشخص کنند. اوریب در نظر داشت ابزاری ایجاد کند که ریسک را کاهش داده و دقت جراحی را افزایش دهد.

وی گفت: “گرچه تکنیک‌های تصویربرداری همچون MRI و سونوگرافی پیش از جراحی محل دقیق تومور را مشخص می‌کنند اما در حین باز کردن جمجمه و عمل جراحی عوامل دیگری نیز وجود دارند که ممکن است باعث تغییر مکان آن شوند، ازاین رو برش بخش‌های آسیب‌دیده تقریبی خواهد بود و به تجربه و حواس جراح وابسته خواهد بود.”

این چاقوی هوشمند در واقع هیچ برش یا جداسازی انجام نمی‌دهد. این وسیله به اندازه یک چاقوی جراحی کوچک است اما به‌جای سر تیز و برنده، در انتهای آن یک توپ با قطر کمتر از یک میلیمتر قرار دارد. سر توپ مجهز به سنسور است که کمتر نیم ثانیه وضعیت بافت لمس شده را به جراح اطلاع می‌دهد. برای این دستگاه باید یک صفحه نمایش طراحی شود تا بدون پرت کردن حواس جراح، بتوان اطلاعات دریافتی را به نمایش گذاشت.

هنگامی که سرطان در مراحل اولیه است، حتی با کمک تجهیزات تصویربرداری میکروسکوپی نیز دیده نمی‌شوند. ازاین رو اوریب این دستگاه را طوری طراحی کرده است تا بافت بیمار را در هنگام جراحی تشخیص دهد. تا کنون نمونه اولیه این چاقو در بافت مصنوعی که هردومدل سرطانی و سالم را شبیه‌سازی کرده است، وهمینطور مغز خوک آزمایش شده است.

نتایج آزمایش بر روی مغز خوک بسیار رضایت بخش بوده‌اند و اکنون باید بر روی انسان آزمایش شوند. اوریب معتقد است در آینده این دستگاه را برای سایر نقاط بدن همچون معده و روده نیز کاربرد داشته باشد.

0 پسندیده شده
معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.