311

روده انسان، ۱۰۰ تریلیون میکرو ارگانیسم دارد!

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

دانشمندان می‌گویند که حدود ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ (۱۰۰ تریلیون) میکرو ارگانیسم در روده ما وجود دارد! این رقم ۱۰ برابر بیشتر از سلول‌هایی است که در بدن انسان شناسایی شده‌اند.

روده انسان، ۱۰۰ تریلیون میکرو ارگانیسم دارد!

در واقع،‌ اگر بخواهید که باکتری‌های روده خودتان را وزن کنید، تقریبا حدود ۱.۵ کیلوگرم می‌شود. حفظ تعادل میکروبیوم روده با افزایش تعداد باکتری‌های «خوب» در روده، برای سلامتی واقعا مفید و مهم است. میکروبیوم متعادل در هضم غذا، تنظیم اشتها، متابولیسم، سیستم ایمنی، خُلق‌وخو، سلامت روانی،‌ رشد استخوان‌ها و سلامت قلبی-عروقی، نقش اساسی و مهمی ایفا می‌کند.

تنوع باکتریایی در میکروبیوم روده ما، تحت تاثیر عوامل مختلفی قرار دارد، از جمله: نوع تولد (زایمان طبیعی یا سزارین)، محیط زیست، استرس، رژیم غذایی و داروها. امروزه دانشمندان می‌دانند که هر کدام از ما انسان‌ها، ترکیب منحصربه‌فردی از باکتری‌های روده در بدن‌مان داریم که میکروبیوم خاص ما را تشکیل می‌دهند. هر موقعی که غذا می‌خوریم، به دلایل مختلف از خانه بیرون می‌رویم، یا وقتی که آنتی‌بیوتیک مصرف می‌کنیم، ترکیب میکروبیوم ما تحت تاثیر رفتار ما قرار می‌گیرد.

همان موقعی که نوزاد از مجرای زایمان عبور می‌کند و میلیاردها باکتری را از واژن مادر خودش جذب می‌کند، میکروبیوم دیگر تشکیل شده است. برای نوزادانی که با روش سزارین متولد شده‌اند، باکتری‌ها از دست پزشکان و محیط اطراف به نوزاد جذب می‌شوند. آمارها نشان می‌دهند که میزان ابتلا به آسم،‌ آلرژی و بیماری آتوپیک در بین نوزادانی که با روش سزارین به دنیا آمده‌اند، بیشتر است.

به نظر محققان، این افزایش به تفاوت در میکروبیوم نوزادان مرتبط است. در واقع، نوزادانی که به روش طبیعی به دنیا می‌آیند، تنوع باکتریایی گسترده‌تری در میکروبیوم‌شان شکل می‌گیرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.