280

چگونه هنگام کار یا مسافرت همچنان فعال و کارآمد باشید

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خواه به دنبال دورکاری در میان تخت‌خواب خانه‌تان باشید یا اینکه قصد دورکاری از یک جزیره دورافتاده در کشور دیگری را داشته باشید، باید به برخی ملاحظات مهم در این زمینه را همیشه مد نظر قرار دهید.

چگونه هنگام کار یا مسافرت همچنان فعال و کارآمد باشید

بد نیست در این زمینه نگاهی به نظرات کاندیک والش داشته باشیم که خود یک دورکار حرفه‌ای است.:

نزدیک به پنج سال است که من یک نویسنده آزادکار (کارمزدی) تمام وقت هستم، و در همه حال مشغول سفر به دور دنیا بوده‌ام. در حال حاضر هم نزدیک یک سال است که ساکن برلین آلمان هستم. ایجاد تعادل بین کار و سفر چندان آسان نیست (تذکر: هر کسی که می‌گوید وقت خود را در رسانه‌های اجتماعی هدر نمی‌دهد، کاملا درگیر آن است). نیازی به تذکر نیست، که تلاش برای پول درآوردن برای زنده ماندن، روشهای سعی و خطا را بر نمی‌تابد.

در اینجا به نکاتی می‌پردازم که منجر به بهره‌وری بیشتر و کارآمدتر شدن شما در مدت دورکاری خواهد شد:

توازن مناسبی میان کار و سفر خود بیابید

دورکاری در جاده‌ها، نحوه سفرتان را تغییر می‌دهد. اگر شما یک خانه بدوش دیجیتال هستید، چندان سخت نخواهد بود که بدون هیچ برنامه‌ریزی قبلی به یکباره برای یک هفته از یک جزیره دور افتاده بدون اینترنت سر درآورید. شما مجبور می‌شوید که با بدی هم چون خوبی کنار بیایید.

اگر فکر کنید که ساعات کار همیشه ۹صبح تا ۵عصر، آن هم تنها در روزهای کاری هفته است، خیلی آسان به دام گناه و اشتباهی مرسوم افتاده‌اید. این مورد درباره من مصداق ندارد. من یک جغد شب هستم و با غروب آفتاب تازه ذهنم روشن می‌شود. زمانی که لازم باشد برای کار با دیگر مناطق زمانی برنامه ریزی کنم، ابتدا اطمینان می‌یابم که قسمت اعظم زمانم با زمان مشتری هم پوشانی داشته باشد.

چون به ندرت تا اتفاق می‌افتد که قبل ظهر فعال باشم و مدت زیادی طول می‌کشد تا به لحاظ فکری با این شیوه زمان‌بندی سازگار شوم. شیوه برخورد من با برنامه زمانی کار هفتگی نیز همینگونه است. گاهی اوقات سه شنبه‌ها را تعطیل می‌کنم… این بدین معنی است  که احتمالا شنبه روز اول کاری من خواهد بود.

لیست فعالیتهای روزانه تان را ثبت کنید. زیرا هنگامی که مهلت نهایی تحویل کار فرا می‌رسد، یا زمانی که شدیدا بابت اتمام کار در فشار هستید، یا هر رخدادی که پیش می‌آید، این کار کمک مناسبی خواهد بود. آیا اغلب از پروژه‌هایتان در شب به پایان می‌رسند؟ به احتمال زیاد شما نیز یک جغد شب تشریف دارید.

کسب و کار خود را در جایگاه نخست اهمیت قرار دهید

اگرچه لذت بردن از شیوه زندگی حائز اهمیت است، اما به یاد داشته باشید هیچگاه این آزادی بدون قربانی و فداکاری به دست نخواهد آمد.

مناطق زمانی همواره برای یک آزادکار دردسر ساز هستند، اما سازگاری و هماهنگی با مشتری یک باید همیشگی است. تعیین هیچ زمان دیگری به جز ساعت ۱۱ شب را برای ملاقات یک ملاقات امکان پذیر نیست؟ به مردم نشان دهید که شدیداً قابل اتکا هستید و می‌توانند به شما اعتماد کنند. لازم نیست به همه طرف خم شده، تعظیم کرده و وارو بزنید تا رضایت مردم را کسب کنید. تنها لازم است تمایل خود را به انجام کارها به بهترین شکل نشان دهید.

«نه» گفتن به دوستان صمیمی و خانواده نیز یک چالش بزرگ است، به خصوص زمانی که آنها فکر کنند شما واقعا کار خاصی نمی‌کنید و تمام طول روز را با لباس راحتی روی نیمکت لم داده و فیس بوک را مرور می‌کنید. آزمون نهایی و ابدی شما، یادگیری «نه» گفتن به درخواستها است. آموختن هر چه زودتر این موضوع  بهتر است.

یافتن توازن بین کار و زندگی روزمره به این معنی است که شما قادرید زمان بیشتری و لذت‌بخش‌تری را صرف کنار هم بودن با دوستان و خانواده‌تان کنید.

همیشه با برنامه باشید

اگر شما فرد خلاقی هستید، معترف خواهید بود که این کار چقدر مشکل است. ظاهرا ذهن خلاق در بی نظمی رشد می‌کند. سازماندهی عادات و منظم بودن معمولا موضوعی غامض و مساله ای بغرنج است که دستیابی به آن چندان ساده نیست. من شرکت office world را ترک کردم و پس از آن توانستم روال معمول کاری را کنار بگذارم. با این حال، به این نتیجه رسیدم که حفظ ظاهر یک برنامه ریزی حتی هنگام یک سفر طولانی هم می‌تواند جذاب و نشاط آفرین باشد.

برنامه روزانه

برلین به دلیل توجه فراوان به توسعه فضای کار اشتراکی (co-working space)، همانند دیگر شهرهای بزرگ دنیا چشم انداز استارت‌آپی بزرگ و گسترده ای دارد و لذا پر از مکانهای جدید برای کشف کردن است. حتی زادگاه کوچک من، سنت جان، نیز دارای فضاهای کار اشتراکی بسیار عالی است.

در حال حاضر بسیاری از فضاهای کار اشتراکی نیاز به انعطاف پذیری بیشتر برای کارکنان را به رسمیت شناخته‌اند، به طوری که اغلب اوقات شما می‌توانید مکانهای اشتراکی را پیدا کنید که برای مسافران هم گزینه‌های اسکان مناسبی در نظر گرفته اند (مثلا ۱۴ روز در ماه، و غیره).

من شخصا عاشق تحرک موجود در فضای کار اشتراکی هستم. این فضاها مرا مجبور به ترک خانه می‌کند. بسیاری از این مکانها جوی از یک فضای اجتماعی، همراه با سمینارهای آموزشی هفتگی را ارائه می‌کنند. لازم به ذکر نیست که همیشه این فضاها محیط مناسب و امنی را برای آزادکاری (freelance) فراهم می‌کنند.

من عاشق قابلیت تماس تلفنی در اسکایپ هستم، اما همیشه خرید یک سیم کارت ارزانتر در کشور مقصد را ترجیح می‌دهم. در حال حاضر سیم کارتهای چند کشوری (به ویژه در اروپا) در حال رواج هستند.

بدانید که چه زمانی باید پروژه‌ها را رد کرد

شاید سخت‌ترین درس این باشد که: لازم نیست هر کاری که پیش روی شما قرار می‌گیرد را قبول کنید.

بله، می دانم. زمانی که تلاش برای زنده ماندن و کسب درآمد شروع می‌شود، گفتن این واقعیت از انجام آن راحت‌تر است. اما درباره این موضوع هم فکر کنید که اگر شما تمام تمرکز و انرژی خود را روی کاری قرار دهید که حقوق پرداختی مناسبی ندارد، و یا کار مورد نظر برای شما بی معنی است، آیا شما حاضر خواهید بود خود را از شانس اتفاقات و پیامدهای خوب محروم کنید؟

گفتن نه گاهی اوقات سخت است، اما ارزش و تواناییهای خود را درک کنید. مسئولیت بیش از حد شما را غرق خواهد کرد.

در معاملات خود شفاف باشید

سعی کنید با مشتریان در مورد شیوه زندگی‌تان صادق باشید. آنها باید بدانند که شما در هر زمان ممکن در دسترس‌شان هستید، اما لازم نیست که ۲۴ ساعته و هفت روز هفته دور آنها بچرخید. اجازه دهید در مورد تاخیر، یا دلیل وقفه‌های غیرمنتظره آگاه شوند. به یاد داشته باشید، هیچ راهی برای پیش‌بینی چنین رخدادهایی وجود ندارد. به هر حال، صداقت سیاست خوبی است که به داشتنش می‌ارزد.

اگر بگویم که هیچگاه دلم برای دفتر کار و داشتن همکاران و اندکی ثبات کاری بیشتر تنگ نمی‌شود، حرف گزافی عنوان داشته‌ام. اما برای بازگشت به گذشته، هیچ عجله‌ای ندارم. با وجودی که کار در جاده‌ها مناسب همه نیست، اما دست‌آوردها ارزش خود را دارند. مهم این است که نقطه تعادل را بیابید

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.