332

زنان سیگاری در معرض خطر سکته و خون‌ریزی مغزی قرار دارند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

محققان دانشگاه هلسینکی در مطالعه اخیرشان به نتایج تازه‌ای درباره سیگار کشیدن زنان دست پیدا کردند.

زنان سیگاری در معرض خطر سکته و خون‌ریزی مغزی قرار دارند

براساس گزارش مجله Stroke، سکته‌های مغزی که با خون‌ریزی در جداره داخلی مغز همراه هستند، در میان زنان سیگاری شیوع بیشتری دارند. محققان فنلاندی اعلام کردند که این سکته‌های مغزی خطرناک که با اصطلاح خون‌ریزی زیر عنکبوتیه شناخته می‌شوند، در بین زنانی که روزانه بیشتر از یک بسته سیگار می‌کشند، ۸ برابر شایع‌تر هستند. این میزان در بین مردان سیگاری فقط ۳ برابر بیشتر از مردان غیرسیگاری است.

دکتر لیندباوم و همکارانش در این مطالعه، اطلاعات مربوط به حدود ۶۶ هزار نفر از بزرگ‌سالان را بررسی کردند که از سال ۱۹۷۲ در نظرسنجی‌های ملی فنلاند شرکت کرده بودند. وضعیت این افراد به‌طور میانگین ۲۱ سال پیگیری شد و زمان اولین سکته مغزی و مرگ‌ومیر در بین آن‌ها تا پایان سال ۲۰۱۱ میلادی ثبت گردید.

نتایج این مطالعه نشان می‌دهد که سیگار کشیدن کمتر از یک بسته در روز (بین یک تا ۱۰ نخ سیگار)، باز هم خطر بروز این نوع از سکته‌های مغزی را در بین زنان ۳ برابر بیشتر می‌کند. دکتر جونی لیندباوم، مسئول مطالعه و از اعضای دانشگاه هلسینکی، می‌گوید: «هیچ حاشیه امنیتی برای سیگار کشیدن وجود ندارد و طبیعتا بهترین کار این است که هرگز سیگار کشیدن را شروع نکنید.

پیام مطالعه ما برای سیاست‌گذاران این است که با اجرای استراتژی‌های موثر در مقابل سیگار کشیدن، می‌توانند میزان بروز خون‌ریزی زیر عنکبوتیه را کاهش دهند». با این‌حال، ترک کردن سیگار تا حد زیادی شانس خون‌ریزی زیر عنکبوتیه را کاهش می‌دهد. اگر این زنان تا ۶ ماه اصلا سیگار نکشند، خطر سکته مغزی را واقعا کاهش می‌دهند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.