398

كودكان می گویند ما هستیم

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

عزت نفس به شخص امكان می دهد تا توانمندی های درونی و ارزش های فردی خود را بشناسد اعتماد به نفس, سلامت جسمی و روانی افراد را تضمین می كند و آنها را خوشبین بار می آورد.

كودكان می گویند ما هستیم

اعتماد به نفس، سلامت جسمی و روانی افراد را تضمین می‌كند و آنها را خوشبین بار می‌آورد. اگر دانش‌آموزی كه در یك درس ضعیف است، از درس دیگر نمره خوبی بگیرد، مطمئنا حس اعتماد به نفس ایجاد شده در او سبب می‌شود تا به دروسش بیشتر علاقه نشان دهد و می‌كوشد كمبودها را جبران كند.

فرزندان ما نیازهای فردی بسیار زیادی دارند ولی همه آنها را می‌توان در طبقه‌بندی زیر خلاصه كرد:

۱) احساس تعلق

احساس تعلق در این تقسیم‌بندی اول می‌آید، صرفاً به دلیل اینكه بچه‌ها موجوداتی اجتماعی هستند و اساسی‌ترین نیاز آنها این است كه احساس پیوستگی كنند. آنها با آگاهی از اینكه به گروهی تعلق دارند، احساس امنیت می‌كنند.آشكارترین و بارزترین گروه، خانواده است. ولی وقتی بچه‌ها بزرگتر می‌شوند احساس می‌كنند كه نیاز دارند به گروهی خارج از گروه خانواده متعلق باشند نظیر گروه دوستان، تیم‌ها و… و هدف اصلی آن است كه بچه‌ها جای خود را در خانواده و دنیا باز كنند.

۲) منحصر به فرد بودن

همه ما با سایر انسان‌ها تشابهی اساسی داریم، با وجود این همه بچه‌ها در حد خود منحصر به فرد هستند.

پدر و مادرها اغلب ناآگاهانه تمایل دارند با تكیه كردن روی تشابهات موجود میان خود و فرزندانشان و نادیده گرفتن یا نفی اختلافات بین آنها جلوی این كشف را بگیرند. لازمه كار این است كه ما فرزندانمان را «جدا» ببینیم تا بتوانیم حس منحصر به فرد بودن آنها را تقویت كنیم. وقتی به این واقعیت پی‌می‌بریم و به آن احترام می‌گذاریم، بیشتر به صورت یك فرد مستقل به آنها نگاه می‌كنیم و لذا حس اعتماد به نفس آنها را تقویت می‌كنیم.

۳) قدرت

احساس قدرت برای همه انسان‌ها مهم است. برای آنكه بچه‌ها احساس قدرت كافی داشته باشند، نیاز دارند كه بدانند می‌توانند روی محیط خود تاثیرگذاشته و روی زندگی‌شان تا حدی كنترل داشته باشند. و برای رسیدن به این هدف آنها به كمك ما نیاز دارند تا یاد بگیرند چگونه از مهارت‌ها و قابلیت‌های خود به نحوی مثبت برای تاثیرگذاری روی موقعیت‌ها استفاده كنند.

احساس قدرت زمانی حاصل می‌شود كه بچه‌ها ببینند در كارهایی كه شروع كرده‌اند به موفقیت رسیده‌اند، هر بار كه آنها در كاری موفق می‌شوند باورشان به خود و قابلیتشان چند برابر می‌شود.

۴) آزادی بیان

كودكان باید قادر باشند آنچه را كه فكر می‌كنند به زبان آورند. احساسات خود را آزادانه بیان كنند و آنچه را می‌خواهند و نیاز دارند، طلب كنند. فقط در صورت داشتن این آزادی‌هاست كه حس هویت آنها منسجم می‌شود. آنها باید قادر باشند آزادانه بیندیشند حتی اگر افكار آنها با ما متفاوت باشد. وقتی بچه‌ها در محیطی بزرگ می‌شوند كه این آزادی تحكیم و تقویت می‌شود، آنها فرصت می‌یابند تا به صورت یك فرد رشد كنند، آزادانه با ما وارد بحث و گفت‌وگو شوند و به غنای منابع درونی خود پی ببرند.

وقتی شرایطی فراهم می‌آورید كه می‌توانید اطمینان یابید نیازهای تعلق، منحصر به فرد بودن، قدرت و آزادی بیان احساسات كودكتان تامین است، احساس خواهید كرد تغییرات شگرفی در مدت نسبتاً كوتاهی در فرزندتان بوجود آمده است.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.