264

مشکلات میزان تستوسترون بالا و استروژن پایین

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

علت بروز بیماری‌های قلبی در مردان نسبت به زنان تاکنون ناشناخته مانده است.

میزان تستوسترون بالا و استروژن پایین، با خطر مشکلات قلبی در مردان مرتبط است.

تحقیقات اخیر نشان داد هورمون‌های جنسی تستوسترون و استروژن با تغییر عوامل خطرساز بیماری‌های قلبی و عروقی زمینه‌ساز بروز مشکلات قلبی در مردان می‌شوند. نتایج این تحقیق در روز یکشنه در نود و هفتمین همایش سالانه غدد درون‌ریز در شهرسن‌دیه‌گو ارائه می‌شود.

مردان نسبت به زنان از میزان تستوسترون بیشتر و استروژن کمتری برخوردارند. براساس پژوهش تیم تحقیقاتی Elaine Yu محقق راهنمای این پژوهش و استادیار دانشگاه پزشکی هاروارد شهر بوستون، پزشکان احتمال می‌دهند تستوسترون، مشکلات قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد و استروژن در مقابل مشکلات قلبی و عروقی از بدن محافظت می‌کند.

این پژوهش بر روی ۴۰۰ مرد سالم ۲۰ تا  ۲۵ سال صورت گرفت و نتایج به دست آمده نشان داد سطح تستوسترون بالا، منجر به کاهش کلسترول با چگالی بالا می‌شود؛ اما استروژن هیچ تأثیری بر میزان کلسترول ندارد. البته محققان دریافتند سطح پایین استروژن در بدن، میزان قند خون ناشتا را افزایش داده و مقاوت به انسولین را ضعیف‌تر و همچنین میزان چربی خون را بیشتر می‌کند که یکی از نشانه‌های بروز بیماری دیابت و یکی از عوامل خطرساز بیماری قلبی می‌باشد.

Yu افزود: «این مشاهدات علت افزایش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی در مردان را بیان می‌کند».

یو و تیم تحقیقاتی‌اش با مقایسه دو گروه از مردان که سطح هورمونشان به‌طور به کمک دارو موقت تغییر می‌یافت توانستند از میان استروژن و تستوسترون، عامل بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را تشخیص دهند.

همه مردان در ابتدای پژوهش برای خنثی کردن استروژن و تستوسترون موجود در بدن، مقداری داروی goserelin گوسرلین (Zoladex, AstraZeneca) دریافت کردند. سپس به مدت چهار ماه تعداد ۱۹۸ نفر از مردان گروه اول به‌طور روزانه T شبه‌دارو یا یک چهارم (از کمترین مقدار تا بیشترین به میزان ۱٫۲۵ تا ۱۰ گرم) مقدار ژل تستوسترون (AndroGel, Abbvie) دریافت کردند. یو ادامه داد: «این روش درمانی سطح تستوسترون را در مردان از کمترین میزان به سطح طبیعی رو به بالا تنظیم می‌کند».

یو ادامه داد: «روش درمانی مشابهی در گروه دیگر متشکل از ۲۰۲ نفر از مردان صورت گرفت؛ اما داروی جلوگیری از تبدیل هورمون تستوسترون به پروژسترون، آناستروزول (Arimidex, AstraZeneca) به آنها داده شد. فرآیند تبدیل تستوسترون به استروژن در مردان به‌طور طبیعی صورت می‌گیرد. جلوگیری از این فرآیند در سطح خیلی پایین استروژن در گروه دوم اتفاق افتاد.

میزان وزن و قند خون ناشتای تعدادی از شرکت کنندگان در این پژوهش برای تشخیص علائم مشکلات قلبی و دیابت آزمایش شد. در ابتدا و پایان این پژوهش برای اندازه‌گیری چربی عظله، از ران پای این افراد سی‌تی‌اسکن گرفته شد. محققان دریافتند نه استروژن و نه تستوسترون در تغییر چگالی پایین کلسترول، فشار خون و وزن بدن نقشی ندارند. یو گفت: «به نظر می‌رسد هورمون‌های جنسی هیچ نقشی در کنترل و تنظیم عوامل رایج خطرساز بیماری‌های قلبی و عروقی ندارند».

در نتیجه، میزان بالای سطح تستوسترون و میزان پایین استروژن بروز بیماری‌های قلبی و عروقی را در مردان تشدید می‌کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.