419

گوش خفاشی

|
0 دیدگاه

گوش خفاشی بیرون زدگی گوش بیشتر از حد معمول میباشد که برای فرد از نظر ظاهری ناراحت کننده است ولی از نظر فیزیکی مشکلی برای شخص ایجاد نمیکند.

درمان :

درمان اصلی عمل جراحی است که پینا پلاستی(PINNAPLASTY) یا اوتو پلاستی نامیده میشود . در این عمل غضروف گوش شکل داده شده و با بخیه های نایلون به عقب فیکس (ثابت) میشود.

از نظر پزشکی نیازی به عمل جراحی وجود ندارد و فقط افرادیکه از ظاهر گوش خود ناراضی هستند مورد عمل قرار میگیرند . دربالغین و کودکان تنها راه اصلاح عمل جراحی است ، اما در شیرخوارانی که کمتراز شش ماه دارند با استفاده از وسائل خاص (اسپلینتها)امکان اصلاح وجود دارد . این اسپلینتها به گوش متصل شده و برای چند هفته یا ماه بسته به سن شیرخوار در محل باقی میماند .

عمل جراحی :

تحت بی حسی موضعی یا بیهوشی عمومی قابل انجام است . بیهوشی عمومی بیشتر جهت کودکان کاربرد دارد . بیمار از شش ساعت قبل از عمل غذائی نباید بخورد ولی مقادیر کم آب را تا دوساعت قبل از عمل هم میتواند استفاده کند . بیهوشی عمومی با تزریق دارو در رگ پشت دست شروع میشود . پوست اطراف گوش در بیحسی موضعی بیحس میشود که در این حال فرد بیدار است ولی دردی را حس نمیکند.

مدت عمل بین یک تا دو ساعت طول میکشد و نیازی به بستری شدن بیمار و شب ماندن در بیمارستان ندارد. برش کوچکی در پشت گوش داده شده و غضروف نمایان میشود سپس به آن فرم مورد نظر داده شده و بوسیله بخیه های نایلونی در وضعیت جدید خود حفظ میشود . سپس پوست بخیه میشود . برخی بخیه ها قابل جذب و برخی نیاز به کشیدن دارد . پس از دوختن پوست یک پانسمان حجیم و محکم دور سر بسته میشد بطوری که هردو گش را بگیرد.

پس از عمل بیمار چند ساعت در بخش تحت نظر خواهد بود ، درصورت درد مسکن داده میشود . بیمار چند ساعد پس ازعمل میتواند به منزل برود ، ولی اگر بیهوشی عمومی گرفته است حتماً تا ۲۴ ساعت باید مراقب اوبود .بیهوشی عمومی بطور موقت تاثیراتی را میگذارد ، بنابراین فرد باید حد اقل بیست و چهار ساعت ار رانندگی ، مصرف الکل و یا اخذ تصمیمات مهم پرهیز کند .

پرستار قبل از رفتن به منزل توصیه های لازم را میکند ، بانداژ طی یک الی دوهفته برداشته میشود و قرصهای مسکن مثل استامینوفن ، بروفن در منزل تجویز میگردد ، در مدت یک الی دوهفته ای که پانسمان روی گوش را گرفته است شستن موها امکان پذیر نبوده و شنوائی بیمار هم مشکل میشود . گوشها ممکن است زیر پانسمان خارش داشته باشند ، ولی نباید دست زد ، چون سبب عفونت میشود .

وقتیکه این پانسمان حجیم برداشته شد از HEAD BAND برای چند هفته استفاد میشود که بسته به نطر پزشک عده ای فقط شبها و عده ای روز و شب باید استفاده کنند . بیمار تا دوهفته نباید شنا کند و تا ۸ هفته از ورزشهائی که امکان صدمه رسیدن به گوش را دارد پرهیز کند . اگر علائمی نظیر درد مداوم و یا تب بروز کند حتماً به پزشک اطلاع داده شود

عوارض جانبی :

بیمار باید قبل از عمل از احتمال بروز عوارض جانبی مطلع باشد .

گوش تا چند هفته در اثر تماس میتواند دردناک باشد

مقداری بی حسی در گوش وجود خواهدداشت که تا چند هفته بهتر خواهد شد .

جای خط عمل برروی پوست پشت گوش که به مرور بهتر میشود.

عوارض مهمتر:

خونریزی در حین یا بعد از عمل که ممکن است عمل مجدد جهت کنترل خونریزی لازم شود .

واکنش غیرعادی به داروهای بی حسی

ایجاد لخته در عروق و وریدهای پا که جهت پیشگیری بهتراست ازجورابهای محافظ پس از عمل استفاده شود .

عوارض خاصی که شایع نمیباشند :

عفونت محل زخم که گوش متورم میشود ، و با انتی بیوتیک و پانسمان درمان میشود ،ولی گاهی جراحی جهت تخلیه چرک نیاز است .

لخته خون (هماتوم) که ممکن است جذب شود ویا با سرنگ تخلیه گردد

از بین رفتن پوست محل عمل که بعداً نیاز به پیوند پوست شود .

ایجادجای زخم قرمز و برجسته (کلوئید ) که عوامل ارثی در ایجاد آن موثر است .

وضعیت هر دوگوش باهم قرینه نباشد که ممکن است نیاز به عمل مجدد داشته باشد

شانس بروز این عوارض به عواملی نظیر روش عمل جراحی و شرائط عمومی سلامت بیمار بستگی دارد که این موارد باید توسط جراح به بیمار توضیح داده شود .

0 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.