314

تومور و سرطان غدد فوق کلیوی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سرطان قشر غدد فوق‌کلیوی نوعی تومور نادر است. از هر یک میلیون نفر یک یا دو نفر به آن مبتلا می‌شوند. این بیماری بیشتر در افراد بالغ و در دوره‌ی میان‌سالی اتفاق می‌افتد.

غدد فوق کلیوی

اگرچه این بیماری در مراحل اولیه قابل درمان است اما هنگام تشخیص تنها ۳۰ درصد از افراد بیماریشان به غدد فوق‌کلیوی محدود شده است. زیرا این تومورها سال‌ها پس از رشدشان قابل تشخیص می‌باشند.

بنابراین آن‌ها فرصت کافی برای حمله به اندام‌های مجاور را پیدا کرده و سپس به سراغ اندام‌های دورتر می‌روند و با تولید هورمون اضافی در بدن باعث بسیاری از تغییرات می‌شوند.

اطلاعاتی در مورد مراحل بیماری

پزشکان هنگام صحبت درباره‌ی مراحل یک سرطان، روشی برای توصیف تومور و پیش‌بینی در مورد بهترین راه‌های درمان را توضیح می‌دهند.

بدین‌وسیله در مورد بهبودی بیماری نیز تخمین‌هایی زده می‌شود. مرحله‌ی بیماری درسرطان قشر غدد فوق‌کلیوی هم مانند سرطان‌های دیگر دارای چند عامل تعیین

کننده است: ۱- اندازه‌ی تومور غدد فوق‌کلیوی ۲- میزان آسیب به بافت‌های اطراف ۳- انتقال بیماری به گره‌های لنفاوی یا اندام‌های دورتر. در این مرحله‌یابی به سی‌تی اسکن شکم نیاز است.

ام‌ آر آی (MRI) هم به اطلاعات بدست آمده از سی تی اسکن می‌افزاید و همچنین شواهدی را در مورد آسیب بیماری به بافت‌های اطراف و انتقال آن به اندام‌های دورتر و بزرگ سیاهرگ فراهم می‌کند.

علت‌ها و دلایل سرطان غدد فوق کلیوی

سن سرطان غدد فوق‌کلیوی معمولا در بچه‌ها و افراد بالغ میان ۴۰ تا ۵۰ سال دیده می‌شود.

پیشینه‌ی خانوادگی. با اینکه امر رایجی نیست اما سرطان غدد فوق‌کلیوی با اختلالات ژنتیکی در ارتباط است. این اختلالات شامل نئوپلازی آندوکرین چندگانه نوع ۱، سندروم لی‌فرامنی، سندروم بک ویت ویدمن و پلیپوز آدنوماتوسی خانوادگی هستند.

سیگار کشیدن اگر سیگار می‌کشید و به‌ویژه اگر سیگاری قهاری هستید در خطر ابتلا به سرطان غدد فوق‌کلیوی قرار دارید.

علائم و نشانه‌های سرطان غدد فوق‌کلیوی

بیشتر مبتلایان دارای نشانه‌هایی هستند اما برخی هم با وجود ابتلا احساس تندرستی می‌کنند. در واقع برخی از بیماران از سرطان خود اطلاعی ندارند تا اینکه پزشک در عکس سی‌تی اسکن آن‌ها که برای مورد دیگری گرفته شده است متوجه وجود تومور می‌شود.

برای مثال دکتر برای بیماری که دارای دل درد مداوم است عکس سی‌تی اسکن تجویز می‌کند و سپس در درون عکس‌ها متوجه تومور سرطانی غدد فوق‌کلیوی می‌شود.

این تومور سرطانی به سه دسته تقسیم می‌شود: کارسینوم قشر غدد فوق‌کلیوی، نوروبلاستوما و فئوکروموسیتوما. بیشتر این تومورها باعث تولید بیش‌ازاندازه‌ی برخی از هورمون‌های خاص مانند آلدوسترون، کورتیزول، استروژن و تستوسترون می‌شوند.

تولید بیش‌ازاندازه‌ی این هورمون‌ها باعث ایجاد نشانه‌های بیماری می‌شود. تولید بیش‌از‌اندازه‌ی هورمون‌ها باعث اختلالات غدد درون‌ریز مانند پرکاری غدد فوق‌کلیوی در اثر کورتیزول فراوان یا بلوغ زودرس در اثر آلدوسترون فراوان می‌شود.

علی‌رغم همه‌ی این نشانه‌ها تشخیص سرطان غدد فوق‌کلیوی در ابتدا دشوار است و اغلب، تومورها بسیار بزرگ می‌شوند و تا قبل از پیدا شدن در بدن پراکنده شده‌اند.

با‌این‌حال تشخیص سرطان غدد فوق‌کلیوی در کودکان زودتر از بزرگسالان است زیرا امکان تشخیص نشانه‌های بیماری آسان‌تر است (برای مثال بلوغ زودرس). نشانه‌های این بیماری به برخی از عوامل وابسته است.

درمان سرطان غدد فوق‌کلیوی

اگر به کارسینوم قشر غدد فوق‌کلیوی در مراحل اولیه رسیدگی شود قابل درمان است.  برای سرطان‌هایی که در اندام‌های دیگر پراکنده نشده‌اند عمل جراحی رادیکال بهترین گزینه است.

این تنها روش است که در آن درمان بلند مدت امکان‌پذیر است. ۴۰ درصد از بیمارانی که تحت این جراحی قرار می‌گیرند تا ۵ سال دیگر زنده می‌مانند. برخی از مطالعات علمی باعث شده تا دو عامل تاثیر‌گذار در پیش‌بینی آینده‌ی بیماری مشخص شود:

۱- جراح تا چه‌ اندازه قادر است تومور و بافت‌های اطراف آن را جدا کند. ۲- مرحله‌ی بیماری (در پایین توضیح داده می‌شود). در بیمارانی که تومور به بافت‌های اطراف آسیب نزده یا به گره‌های لنفاوی منتقل نشده است، بهبودی بیماری امکان پذیر است.

روش‌های درمان بر‌اساس مرحله‌ی بیماری

مرحله یک. روش استاندارد از بین بردن کامل تومور به‌وسیله عمل جراحی است.

مرحله دو. مانند مرحله اول است.

مرحله سه. حذف کامل تومور و بافت‌های گره‌ی لنفاوی توسط جراحی. احتمال بازگشت بیماری در این گروه بسیار است و ثبت‌نام برای آزمایش بالینی را باید مورد ملاحظه قرار داد. بیمارانی که قادر به عمل جراحی نیستند دارو درمانی با میتوتان که اغلب موثر است، برای آن‌ها تجویز می‌شود.

مرحله چهار. به دلیل اندازه‌ی تومور و پراکنده شدن آن در تمام اندام‌ها عمل جراحی گزینه‌ی مناسبی نیست. معمولا درمان با میتوتان انجام می‌گیرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.