295

خورشید می‌تواند شما را به عطسه بیاندازد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

عطسه کردن معمولا واکنشی است برای خلاص شدن از شرّ محرک‌هایی مثل گردوغبار، مو یا گرده گیاهان و هر چیز دیگری که نباید در ریه‌ها باقی بمانند. با این‌حال نکات جالب مختلفی درباره عطسه کردن وجود دارند که معمولا نادیده گرفته می‌شوند.

براساس نظر دانشمندان، خورشید می‌تواند یک عامل محرک باشد.

اصطلاحی وجود دارد با عنوانACHOO که مخفف سندرم خاصی به‌نام autosomal dominant compulsive helio-ophthalmic outbursts است و پدیده عطسه کردن موقع نگاه کردن به خورشید را توصیف می‌کند.

نه‌تنها خورشید، بلکه هر نور روشنی می‌تواند واکنش زنجیره‌ای عطسه کردن را در میان افراد مبتلا به سندرم ACHOO تحریک کند. دانشمندان، میزان افراد مبتلا به سندرم ACHOO را بین ۱۰ تا ۳۵ درصد می‌دانند.

با این‌حال، با توجه به این‌که این سندرم واقعا ضرری ندارد، تا به امروز مطالعه خاصی درباره آن انجام نشده است. تعداد مطالعات در این زمینه واقعا انگشت‌شمار هستند و جای تعجبی نیست که دانشمندان درباره علت اصلی این سندرم اطلاعات دقیقی ندارند.

فرضیه بعضی از دانشمندان این است که نوعی ناهنجاری در سیستم عصبی پاراسمپاتیک باعث چنین واکنشی می‌شود. یکی از مطالعات سوئیسی نیز نشان می‌دهد که مغز افراد مبتلا به سندرم ACHOO، راحت‌تر از مغز دیگران برانگیخته و هیجان‌زده می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.