562

شیوع آپنه خواب در زنان مبتلا به دیابت بارداری

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

نتایج پژوهشی جدید در تایلند نشان داد آپنه (ایست موقتی تنفس انسدادی خواب: OSA) در زنان باردار آسیایی و چاق که به دیابت بارداری دچار هستند، حتی زمانی که با رژیم غذایی دیابت خود را کنترل کرده باشند، شایع است.

شیوع آپنه خواب در زنان مبتلا به دیابت بارداری

طبق یافته‌‌‌‌های این پژوهش بین شدت اختلال در نفس کشیدن هنگام خواب با سطح بالای گلوکز (قند خون) و خواب‌آلودگی بیشتر در طول روز ارتباط وجود دارد. این پژوهش در نود و هفتمین نشست سالانه انجمن غدد درون‌ریزِ سن‌دیگو مطرح شد.

۲۵ زن باردار و مبتلا به دیابت بارداری که با رژیم، کنترل شده بودند توسط پژوهشگران مورد بررسی قرار گرفتند. شیوعِ ۵۶ درصدی OSA در این زنان دیده شد. OSA یک نوع اختلال در خواب است که فرد برای دوره‌های کوتاه در طول خواب دچار توقف در تنفس می‌شود. طبق گقته نویسندگان این پژوهش، در بزرگسالان غیرباردار و مبتلا به دیابت نوع ۲ نیز همین میزان شیوه OSA‌ دیده شده است.

Sirimon Reutrakul، پژوهشگر و پزشک و دانشیار دانشکده پزشکیِ دانشگاه بانکوک تایلند گفت:‌ «شایدOSA مهمترین بیماری‌ای باشد که همزمان با دیابت حاملگی در زنان باردار رخ می‌دهد. نتایج پژوهش ما در آینده با انجام پژوهش‌هایی با نمونه‌های بزرگتر تأیید خواهند شد؛ اما در حال حاضر به صورت بالقوه بر شیوه مراقبت از بیمار تأثیر می‌گذارد.»

«مراکز امریکا برای کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها» تخمین زده‌اند حدود ۹.۲ درصد از زنان باردار، مبتلا به دیابت بارداری هستند. اضافه وزن و چاقی از عوامل خطر در این بیماری هستند.

شرکت‌کنندگانِ پژوهش حاضر با توجه به معیار سازمان جهانی بهداشت درباره شاخص توده بدنی (BMI) قبل از بارداری در زنان آسیایی که ۲۵ kg/m2 یا بیشتر است، چاق محسوب می‌شدند. این زنان در هفته‌های ۲۴ تا ۳۴ باردری قرار داشتند و همگی دیابت بارداری خود را با رژیم غذایی کنترل می‌کردند.

OSA با استفاده از دستگاه نظارت خانگی (Watch-PAT200، Itamar Medical) ‌ تشخیص داده شد که در طول شب به مچ بیمار بسته می‌شد.

سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) این دستگاه را برای تشخیص OSA مورد تأیید قرار داده است. این دستگاه نظارت خانگی می‌تواند تغییرات سطح اکسیژن در خون را که میزان اشباع اکسیژن نامیده می‌شود و تغییرات جریان شریان محیطی را اندازه‌گیری کند. جریان شریان محیطی، درجه انقباض رگ‌های خونی در انگشتان است که در پاسخ به اختلالات تنفسی رخ می‌دهد.

Reutrakul گفت: «نتایج به دست آمده از دستگاه نظارت خانگی با نتایج حاصل از پلی‌سومنوگرافی (polysomnography) زمانی که روی زنان باردار و دیگران آزمایش شده است، همبستگی خوبی نشان داده است. آزمایش پلی‌سومنوگرافی در طول شب و در آزمایشگاه‌های خاصی انجام شده است. در این آزمایش تغییرات بدنی در طول خواب اندازه‌گیری می‌شوند.

۱۴ نفر از شرکت‌کنندگان به OSA مبتلا بودند. ‌۱۲۲ نفر از آنان دچار آپنه با شدت متوسط و دو نفر دچار آپنه با شدت بالا بودند. بین زنان مبتلا به OSA و زنان غیرمبتلا تفاوتی وجود نداشت. به غیر از اینکه در گروه مبتلا به OSA‌ متوسطِ‌ شاخص توده بدنی قبل از بارداری بیشتر از گروه غیر مبتلا بود (۳۱.۲ در مقابل ۲۹.۰۰).

در این پژوهش میزان اشباع کمتر اکسیژن ارتباطی قوی با خواب‌آلودگی بیشتر در طول روز داشت. همچنین پژوهشگران دریافتند هرچه پایین‌ترین سطحِ اکسیژن اشباع کمتر باشد،‌ سطح قند خون در آزمایش قند خون ناشتا ‌بالاتر است. اگر چه در این پژوهش رابطه علت و معلولی مشخص نشده است؛ بدین معنی که مشخص نمی‌کند آیا OSA به قند خون بالا منجر می‌شود یا بالعکس.

طبق گفتهReutrakul، پژوهش‌های پیشین در مورد انسان سالم نشان می‌دهد پایین آوردن سطح اکسیژن یک فرد می‌تواند منجر به اختلال در سوخت‌و‌ساز قند خون شود.

Reutrakul گفت:‌ «اگر پژو‌هش‌های آینده نتایج ما را تأیید کنند،‌ گام بعدی کشف این نکته است که آیاOSA در زنان باردار به کنترل بهتر قند خون و نتایج بهتر بارداری منجر می‌شود یا خیر.»طبق گفته شبکه سلامت هورمونی، ‌کنترل ضعیف قند خون در طول بارداری برای مادر و کودک مشکلاتی شامل احتمال بیشتر در تولد نوزاد نارس یا مرده‌زایی ایجاد می‌کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.