308

مهمترین مواد معدنی در شیر مادر

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تغذیه با شیر مادر مناسبترین نوع تغذیه برای شیرخوار است.

پس از زایمان، هیچ لحظه ای را برای شروع تغذیه با شیر مادر نباید تلف نمود. بلافاصله بعد از تولد تا چندین روز پس از آن مایعی از سینه مادر ترشح می شود که غلیظ و زردرنگ است که به آن «آغوز» یا «کلستروم» گفته می شود و سرشار از مواد ایمنی زا برای نوزاد است.

مواد معدنی کلیدی موجود در شیر مادر عبارتند از:

آهن: این ماده معدنی به رژیم غذایی مادر بستگی ندارد، با مقادیر کم و حدود ۰٫۵ تا ۱ میلی گرم در لیتر شیر مادر وجود دارد. جذب این ماده معدنی با نرخ ۵۰% کفایت می کند.

مهمتر این است که سطح آهن خون بچه هایی که با شیر مادر تغذیه می شوند برای ۶ ماه کافی است.
روی: یکی از مواد معدنی است که بخوبی در شیر مادر مطالعه و بررسی شده است. این ماده برای ساخت و فعال سازی آنزیم ها ضروری است. دارای تنوع زیستی عالی در بچه هایی است که با شیر مادر تغذیه می شوند.

فلورین: فلورین در شیر مادر کامل وجود دارد. کودک به فلورین اضافه نیاز ندارد.

سلنیوم: یک عنصر مغذی مهم آنزیم گلوتاتیون پراکسیداز (glutathione peroxidase) است که لیپید پراکسیداز را متابولیزه و تجزیه می کند. این آنزیم برای تشکیل و سلامت دندان ها از اهمیت خاصی برخوردار است.

سایر مواد معدنی مهم شیر مادر:

رسوبات شیر: محتوای کلی شیر با توجه به گونه بشری خاص بوده و با نرخ رشد و ساختار بدن هماهنگی دارد. همچنین روی میزان رسوبات ادراری بچه تاثیر دارد.

کاتیون های مهم: سدیم (محتوای نمک شیر مادر از شیر گاو کمتر است و محدودیت نمک رژیم غذایی مادر روی سطح نمک شیر تاثیری ندارد)، پتاسیم، کلسیم (محتوای کلسیم شیر مادر کم است اما بخوبی جذب میشود)، منیزیم.

آنیون های مهم: فسفات، کلراید، سیترات

بسیار مهم است بدانید که هنوز موردی از نرمی استخوان در کودکانی که از شیر مادری تغذیه کرده اند که تغذیه خوبی داشته است، گزارش نشده است.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.