674

ترشح پشت بینی

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

بینی و سینوس های سالم هر روز مقدار زیادی مخاط رقیق می سازند که این ترشح مداوم هوا را پیش از ورود به شش ها تمیز, مرطوب و گرم می کند شما بدون اینکه بدانید این ترشحات را قورت می دهید.

– چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

– ترشح پشت بینی غلیظ و رنگی است و بیش از یک هفته طول کشیده است.

– تب و درد صورت یا دفع خلط مخاطی از شش‌ها وجود دارد.

– ترشح پشت بینی مزمن است و آزردگی گلو، صاف‌کردن مرتب صدا، یا گرفتگی صدا وجود دارد.

– ترشح پشت بینی نشانهٔ چیست؟

بینی و سینوس‌های سالم هر روز مقدار زیادی مخاط رقیق می‌سازند که این ترشح مداوم هوا را پیش از ورود به شش‌ها تمیز، مرطوب و گرم می‌کند. شما بدون اینکه بدانید این ترشحات را قورت می‌‌دهید.

وقتی این ترشحات غلیظ شود، از وجود آن آگاه می‌شوید، حتی اگر مقدار آن کمتر از حد طبیعی باشد. این حالت را ترشح پشت بینی می‌نامند.

علت ترشح پشت‌بینی چیست؟ هوای خشک دستگاه تهویه یا اسید برگشته از معده که گلو را تحریک می‌کند؛ سوزش دل؛ آلودگی هوا؛ و آلودگی محیط بسته در اثر ورود سیگار از علل ترشح پشت‌ بینی هستند.

همچنین، آلرژی به کپک‌ها، گرد و غبار، گردهٔ گل، یا حیوانات هم می‌‌توانند ایجاد ترشح پشت بینی کنند.

التهاب مزمن سینوس هم اغلب با سر درد و ترشح پشت بینی همراه است. در این حالت باید اول التهاب سینوس درمان شود.

– درمان ترشح پشت بینی

بینی را مرطوب کنید. هر وقت لازم دانستید، با استفاده از افشانهٔ آب نمک بینی را مرطوب سازید. آب نمک ضداحتقان خفیفی نیز هست، اما در مرطوب کردن بینی بسیار مؤثر است. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب هم برای رقیق کردن ترشحات در هنگام خواب خوب است. فراموش نکنید که برای جلوگیری از رشد قارچ و کپک بر روی دستگاه بخور، هر روز آن را تمیز کنید.

آب بخورید. روزانه شش تا هشت لیوان آب بخورید تا ترشحات بدن رقیق شود.

قهوه نخورید. کافئین موجود در قهوه و چای مدر است و آب بدن را دفع می‌کند که به غلیظ شدن ترشحات پشت بینی منجر می‌گردد. به‌جای آنها چای گیاهی یا قهوهٔ بدون کافئین بخورید.

از سیگار و الکل دوری کنید. سیگار نکشید و اگر کسی در کنار شما سیگار می‌کشد، از او بخواهید تا آن را خاموش کند. الکل هم از موادی است که آب بدن را تبخیر می‌کنند، پس از آن هم دوری کنید.

دارو بخورید. شربت‌هائی که حاوی مادهٔ گایفنزین هستند ترشحات پشت بینی را رقیق می‌کنند. پزشک ممکن است گایفنزین را همراه با مواد ضداحتقان تجویز کند.

ضدحساسیت بخورید. اگر پزشک تشخیص داد که ترشح پشت بینی شما ناشی از آلرژی است، خوردن داروی ضدحساسیت مفید است. (برای روش‌های دیگر درمان آلرژی به بخش مقابله با آلرژی مراجعه کنید.)

سینوس‌ها را درمان کنید. اگر عفونت سینوس عامل ترشح پشت بینی است، پزشک برای درمان آن آنتی‌بیوتیک مناسب، ضداحتقان و داروهای رقیق‌کننده تجویز می‌کند. (برای راه‌های دیگر درمان سینوس به بخش گرفتاری‌های سینوس مراجعه کنید.)

مجار تنفسی را پاک کنید. اگر درمان‌ها بالا ترشح پشت بینی را برطرف نکنند، پزشک با وسیله‌ای به نام درون‌بین مجاری تنفسی را از نظر وجود پولیپ یا انحراف بینی بازرسی می‌کند. برخی پولیپ‌ها با درمان استروئیدی از بین می‌روند و پولیپ‌های بزرگ‌تر را با عمل جراحی بر می‌دارند. انحراف بینی هم با جراحی تصحیح می‌شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.