375

خجالت می‌کشید که بگویید؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

خجالت می‌کشید که بگویید هرچه در توالت می‌نشینید، موفق به سبک‌کردن روده‌هایتان نمی‌شوید؟ نگران نباشید.

خجالت می‌کشید که بگویید….

خیلی از افرادی که همین حالا این مطلب را می‌خوانند، به مشکل شما دچار هستند. سندرم روده تحریک‌پذیر‌ (IBS) نوعی از یبوست است که با اضطراب تشدید می‌شود.خجالت می‌کشید که بگویید هرچه در توالت می‌نشینید، موفق به سبک‌کردن روده‌هایتان نمی‌شوید؟ نگران نباشید.

خیلی از افرادی که همین حالا این مطلب را می‌خوانند، به مشکل شما دچار هستند. سندرم روده تحریک‌پذیر‌ (IBS) نوعی از یبوست است که با اضطراب تشدید می‌شود. محققان می‌گویند اگر شغل پر‌استرسی داشته باشید، یا اینکه به اضطراب مزمن و نیازمند درمان دچار شده باشید، احتمالا روده‌هایتان هم در دفع‌کردن تنبل می‌شوند و یبوست همراه با همه عوارضش سراغتان می‌آید.

 سراغ چه کسانی می‌رود؟
محققان می‌گویند اغلب افرادی که به این سندرم دچار هستند، با نوعی از اختلالات روانی درگیر هستند و تا زمانی که سراغ روانشناسان نروند، نمی‌توانند از مشکلات روده‌ای که دچارش شده‌اند، خلاص شوند. از نظر محققان ۶۰۰ درصد کسانی که به اختلال اضطراب منتشره دچارند، در معرض ابتلا به این مشکل قرار می‌گیرند و ۲۰ درصد افسرده‌ها هم از ابتلا به سندرم روده تحریک‌پذیر شکایت می‌کنند.

بررسی‌هایی که تا‌کنون انجام شده، نشان می‌دهد کسانی که نگران پول، وضعیت سلامت یا حتی از دست دادن شغلشان هستند، از اولین قربانیان این سندرم به شما‌ر می‌روند. از سوی دیگر، متخصصان معتقدند كه این افراد گاهی علاوه بر مشکلات روده، از ناراحتی معده، درد عضلانی، بی‌خوابی، سرگیجه‌ و تحریک‌پذیری و بی‌قراری هم رنج می‌برند و متخصصان گوارش به‌تنهایی و بی کمک روانپزشکان و روانشناسان از پس درمان‌کردن مشکلات آنها بر‌نمی‌آیند.

از طرف دیگر، حتی اگر تاثیر اضطراب بر دچار‌شدن به این سندرم را نادیده بگیریم، نباید فراموش کنیم که افراد مبتلا به IBS در برابر فشارهای روانی مقاومت کمتری دارند و از نظر روانی حساس‌ترند. علاوه بر این، در برخی موارد، IBS در اثر ضعف سیستم ایمنی بدن، که خود یکی از عوارض استرس است، به روده‌های فرد هجوم می‌برد.

 چه باید کرد؟

مدیریت استرس، گاهی بیشتر از مصرف داروهای ملین می‌تواند مشکل کسانی که دچار IBS شده‌اند را حل کند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، راه‌های زیر را برای فعال‌تر شدن روده‌هایتان امتحان کنید:

هر روز ۱۰ دقیقه روی یک سطح صاف دراز بکشید و به دور از هر سر و صدای اضافی، آرام، عمیق و شکمی نفس بکشید. در این زمان تصاویر خوشایندی را در ذهنتان مجسم کنید و خود را در موقعیتی که در آن احساس آرامش می‌کنید، تصور کنید. اگر خواستید می‌توانید در این ۱۰ دقیقه، با پخش یک موسیقی آرامش‌بخش بی‌کلام حالتان را خوش‌تر کنید.

پیدا‌کردن چنین موسیقی کار سختی نیست. می‌توانید به یکی از فروشگاه‌های عرضه محصولات فرهنگی بروید و سی‌دی‌های «موسیقی برای آرامش» را تهیه کنید.

معاشرت با دوستان، یکی از بهترین راه‌های کاهش استرس است. وقتی با دوست‌هایتان گپ می‌زنید، می‌خندید و حتی درد‌دل می‌کنید، هیجان‌هایتان تخلیه می‌شوند و حال بهتری پیدا می‌کنید. برخی ‌پژوهشگران معتقدند كه این نشست‌های دوستانه می‌تواند به اندازه جلسات روان‌درمانی در بهتر‌شدن حال شما موثر باشد.

یکی از موثرترین راه‌های کاهش استرس، ورزش‌کردن است. اگر هر روز تنها ۴۰ دقیقه ورزش کنید یا اینکه هدفمند راه بروید، هورمون‌های استرس کمتر در بدنتان ترشح می‌شوند و احساس آرامش و شادی بیشتری می‌کنید.

برای خلاص‌شدن از مشکلات روده، باید مراقب خورد و خوراکتان باشید. در رژیم غذایی‌تان به اندازه کافی آب، سبزیجات فیبر‌دار، سبوس و ماست جا دهید و حجم وعده‌های غذایی‌تان را کم و تعدادشان را بیشتر کنید.خواب منظم می‌تواند حالتان را زیر و رو کند. اگر هر شب حدود ۷ساعت بخوابید بعد از چند هفته می‌بینید که چقدر مشکلات روده‌تان کمتر شده و استرستان هم کاهش پیدا کرده است.

اگر با وجود امتحان‌کردن همه این کارها، تغییری در وضعیت‌تان مشاهده نکردید، جلسات رفتار درمانی را امتحان کنید. محققان می‌گویند کمک گرفتن از روانشناسانی که از تکنیک رفتار درمانی استفاده می‌کنند یا شرکت در جلسات بیوفیدبک که این روزها در بعضی از کلینیک‌ها برگزار می‌شود، می‌تواند در درمان این سندرم موثر باشد.

البته همیشه رفتار درمانی به‌تنهایی نمی‌تواند به کاهش اضطراب و عوارض ناشی از آن منجر شود و گاهی برای حل این مشکل، باید از روانپزشکان کمک گرفت و برخی از داروهای روانپزشکی را امتحان کرد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.