316

دیابت همه را تهدید می كند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

استرس و فشارهای روحی و روانی, زندگی ماشینی, عدم تحرك, فشار خون بالا و تغذیه نادرست از عمده ترین علت های ابتلا به بیماری دیابت است.

دیابت همه را تهدید می كند

بسیاری از متخصصان بر این عقیده اند كه این بیماری در عین آرام بودن مادر بیماری ها است زیرا عامل ابتلا به بسیاری از بیماری های دیگر و از دست دادن اعضای بدن است اما اغلب مردم تا زمان وخامت به آن توجه نمی كنند چراكه اغلب زمانی متوجه بیماری خود می شوند كه عوارض ناشی از این بیماری تشدید شده است

حدود ۷ میلیون نفر در ایران مبتلا به بیماری دیابت هستند كه بیش از ۵۰ درصد آنها از بیماری خود خبر ندارند و فقط ۵/۱ میلیون نفر آنها عضو انجمن حمایت از بیماران دیابتی كشور هستند.همزمان با روز جهانی دیابت گفت وگویی با دكتر شكور امیدی استاد دانشگاه و مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران دیابتی كشور انجام داده ایم كه از نظرتان می گذرد:

* آیا معالجه بیماران دیابتی فقط به عهده پزشكان متخصص است؟

– قبلا فقط به عهده پزشكان متخصص بود اما ما به پزشكان عمومی هم آموزش های لازم را دادیم كه در پی آن، این پزشكان تحت عنوان پزشكان معتمد تعاونی ای در شهرستان ها و استان ها دایر كرده اند و در حال حاضر ۹۵ درصد كل بیماران دیابتی را پزشكان عمومی تحت نظر و معالجه دارند، بدون این كه ویزیت دریافت كنند.

بیماران از نظر تغذیه، رژیم درمانی ، ورزش و غیره به طور دائمی كنترل می شوند. امروزه شایع ترین عامل معلولیت ها در كشور مثل نابینایی، قطعی عضو، از بین رفتن كلیه و ناتوانی های جنسی بیماری دیابت است.

بنابراین، شناسایی این بیماران در كمترین زمان ممكن برای جلوگیری از عوارض ناشی از آن، اهمیت بسیاری دارد چراكه عدم رسیدگی و كنترل این بیماری لطمه بسیار بزرگی به نیروی كار جامعه می زند و صدمات اقتصادی به دولت و سازمان های دیگر وارد می كند. برای مثال ۳۰ الی ۳۵ درصد از مبتلایان به دیابت در صورت عدم رسیدگی دچار كوری می شوند كه این مشكل بسیار بزرگی است.

شناسایی، آموزش و كنترل منظم و دائمی بیماری سه ركن اصلی درخصوص این بیماری است. شناسایی سریع بیماران دیابتی موجب كاهش هزینه های ناشی از عوارض آن برای سازمان های بیمه گر و دولت می شود. بنابراین اگر سازمان های بیمه گر درمورد شناسایی بیماری همكاری نكنند، میزان هزینه های ناشی از این بیماری صد برابر می شود.

سازمان های غیردولتی در هر كشوری حرف اول را می زنند اما ما می توانیم با كمك دولت و در كنار این سازمان ها به مناسبت های مختلف در خارج از كشور با مجامع غیردولتی، تماس برقرار كنیم. بدیهی است هرچه سازمان های غیردولتی رشد كنند باعث قدرتمندی دولت و نظام می شوند. ولی بعضی مسئولان دولتی ما سنتی فكر می كنند و در نتیجه به این مقوله بهای چندانی نمی دهند.

* برای آموزش بیمار دیابتی چه اقداماتی صورت داده اید؟

– برای این منظور با مدارس راهنمایی و دبیرستان مكاتبه كردیم و از آنها خواستیم تا دانش آموزان را تست دیابت كنند.این كار برای هر دانش آموز فقط ۵۰۰ تومان هزینه داشت. در صورتی كه بیماری تالاسمی میلیاردها تومان در سال هزینه دارد.

من به عنوان یك فوق تخصص و به عنوان كسی كه مسئولیت علمی و تخصصی در كار دیابت داشتم می دانم كه اگر بیمار دیابتی به فرض مثال تصادف كند، اولین كاری كه پرسنل بیمارستان ها انجام می دهند سرم قندی به بیمار وصل می كنند درحالی كه این باعث مرگ بیمارانی می شود كه درصد قند آنها ۳۰۰ الی ۴۰۰ است.

با این همه امیدوارم روزی فرا برسد كه با افزایش آگاهی عمومی و آموزش مردم، كنترل بیماری دیابت به حد مطلوب برسد و بیش از این شاهد مشكلات بیماران مبتلا به دیابت نباشیم.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.