272

افراد سیگاری در خطر ابتلا به سرطان مثانه هستند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

سرطان مثانه با وجود خون در ادرار خود را نشان می دهد. این بیماری معمولا از دهه چهارم زندگی به بعد و بالاخص در افراد سیگاری دیده می شود. سیگار چهار برابر ریسک سرطان مثانه را در افراد افزایش می دهد. به طور کلی استفاده از هر نوع دخانیات ریسک ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد.

توصیه پزشکی برای شایع ترین بیماری ها

سنگ کلیه و نارسایی کلیه و مثانه در ایران شایع است؛ چرا که کشور ما همراه با سایر کشورهای خاورمیانه در کمربند جغرافیایی پزشکی قرار گرفته که شیوع سنگ کلیه  بیش از سایر کشورهای دنیاست.

دکتر سیدحسین حسینی شریفی توصیه هایی برای پیشگیری از بیماری های کلیوی و سرطان مثانه و پروستات دارد. او متخصص جراحی کلیه و مجاری ادراری، پروستات و عقیمی مردان، فوق تخصص اندویورولوژی و اورولاپاروسکوپی است.

هر بیماری ای ممکن است با علائم خاصی همراه باشد، کدام یک از علائم موجود در بدن از ناراحتی های مربوط به کلیه خبر می دهد؟

کلیه ها به عنوان تصفیه خانه بدن نقش حیاتی در حفظ سلامت اندام های بدن ایفا می کنند و وقتی کلیه نارسا می شود تعادل آب و املاح بدن به هم می ریزد.

تغییر ناگهانی رنگ ادرار و تغییر در حجم ادرار، ورم پلک و چشم، تورم بدن و تهوع و بی اشتهایی یا سردردهای ناگهانی به دلیل فشارخون بالا می تواند تظاهرات اولیه بیماری شدید کلیوی باشند.

به علاوه، افزایش ناگهانی وزن بدن؛ به دلیل این که کلیه نارساست و آب و املاح را دفع نمی کند هم از دیگر علائم بیماری کلیه است؛ با این وجود، نارسایی کلیه به خصوص در مواردی که آسیب مزمن کلیوی وجود داشته باشد علائم خاصی ندارد،

بنابراین در مقابله با برخی علائم ناراحت کننده نباید خوددرمانی کرد و مراجعه به پزشک ضروری است.

گاهی درد کلیه ناگهانی پیش می آید. این دردهای شدید ناشی از بیماری خاصی در کلیه است؟

آنچه در عموم به عنوان درد کلیه شناخته می شود، سنگ کلیه است؛ سنگ ها زمانی ایجاد درد می کنند که از کلیه حرکت کرده و در لوله حالب گیر کنند. لوله حالب، لوله ای باریک است که ارتباط بین کلیه و مثانه را برقرار می کند؛

چنان چه در این لوله ای که قطر کمی دارد و برای عبور ادرار طراحی شده سنگی گیر کند، مسیر این لوله بسته شده و به دلیل آن که ادرار از آن رد نمی شود، باعث تورم کلیه و در نتیجه درد بسیار شدید می شود.

معمولا علائم با دردشدید پهلوی بیمار شروع می شود. اما بعد از آن رنگ ادرار ممکن است تغییر پیدا کند. هنگامی که سنگ، در حال حرکت به سمت مثانه می باشد با ایجاد خراش های خفیف در دیواره حالب موجب ورود خون در ادرار می شود و بیمار آن را به شکل ادرار به رنگ شبیه چای توصیف می کند.

این تغییر رنگ به خاطر خون موجود در ادرار است. البته گاهی بیمار مبتلا به سنگ بزرگ داخل کلیه بوده ولی درد خاصی ندارد زیرا همان طور که گفتم درد ناشی از سنگ کلیه به علت گیر کردن آن در مجاری ادراری و ایجاد تورم در کلیه می باشد

و اگر سنگی در داخل کلیه باشد و باعث انسداد در مسیر ادرار نشود ممکن است بدون علامت باشد.

 

دردهای کلیه زمان دارند؟ یعنی ممکن است در ساعات خاصی از شبانه روز بیشتر یا کمتر شوند؟

درد کلیه دردی است که به زمان خاصی ارتباط ندارد. اگر درد پهلوی یک بیمار تنها در شب ها به سراغش می آید، باید شک رکد که آیا این درد مربوط به کلیه است. ماهیت درد کلیه ناگهانی است. بدون زمینه قبلی اتفاق می افتد و اوج می گیرد. موقعی که شدت می یابد با تهوع و استفراغ و حال بد همراه خواهدبود.

تفاوت درد کلیه با کمر درد چیست و از کجا باید بدانیم درد ناشی از کلیه است یا کمر و…؟

بیمار در درد ناشی از کلیه، به خود می پیچد و نمی تواند یک جا ساکن باشد که این برخلاف دردهای کمر است. بیماری که منشا دردش ستون فقرات باشد، سعی می کند موقعیت ثابت داشته باشند تا درد ناشی از آن کم شود.

همچنین دردهایی که به دلی لانقباض عضلانی یا به دلیل التهاب داخل شکمی باشد، بیمار تمایل به بی حرکتی دارد تا به کاهش دردش کمک کند. اما در درد ناشی از سنگ  کلیوی، مریض به خود می پیچید. چنین دردی بیمار را به سمت اورژانس می کشاند و یکی از شدیدترین دردهایی است که یک فرد می تواند تجربه کند.

آیا بیماری زمینه ای دیگری می تواند منجر به نارسایی کلیه باشد؟

بله. حدود ۷۵ درصد ناراحتی های کلیه به دلیل دو بیماری خاموش فشار خون و دیابت است. تصور کنید شخصی سال ها نمی داند که فشار خون یا دیابت دارد. به طور اتفاقی، پزشک حین بررسی و آزمایش متوجه این مشکلات می شود. باید توجه کنید چنان چه دو بیماری دیابت و فشار خون کنترل شود، بسیاری از موارد نارسایی کلیه قابل پیشگیی است.
یکی از مشکلات نگران کننده در کلیه، عفونت های کلیه است که عمدتا در افراد عادی جامعه شایع نیستند و با تب و لرز همراهند. عفونت ادراری درمان نشده در سنین کودکی می تواند زمینه ساز نارسایی کلیوی در بزرگسالی باشد.
می توانیم با رعایت دستورات عمومی مانند انجام آزمایش های ضروری، داشتن رژیم غذایی سالم، معاینات منظم دوره ای و ورزش تا حد زیادی با نارسایی کلیه مقابله کنیم.

 

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.