2299

خارش ناشی از اضطراب

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

از نظر طبقه بندی علمی دو نوع خارش ناشی از عوامل روانی وجود دارد: ۱- خارش عصبی یا خارش نوروتیک ۲- خارش روانی یا خارش سایکوژنیک.

خارش بدن

خارش عصبی بیشتر در زنان میانسال با میانگین سنی ۳۰ تا ۵۰ سال  دیده    می شود و شدیداً با استرس های روانی در ارتباط است. وسواس و رفتار تهاجمی و افسردگی جزو علل مسببه و همراه خارش عصبی هستند. ممکن است این خارش همراه وسواس مو کندن هم باشد.

معمولاً زخم هایی چندشکلی، دلمه دار و شدیداً خارانده شده در گردن، چانه، بالای سینه، شانه ها و بالای بازوها دیده می شوند. رنگ این زخم ها از سرخ تا سفید متغیر بوده و ممکن است فرورفته یا برجسته باشند و تعدادشان ممکن است چند تا چندصد عدد باشد.

در کنار درمان زخم ها با فرآورده های موضعی پوستی باید مشورت روان درمانی حمایتی و داروهای آرام بخش برای این افراد انجام گردد.خارش روانی به نوعی خارش شدید و غیرقابل تحمل پوست اطلاق می شود که  بدون وجود هرگونه بیماری پوستی یا فیزیکی بروز می کند.

در یک مطالعه مشخص شده که تقریباً همه ی رانندگانی که پشت چراغ قرمز منتظر عبور هستند، یک ناحیه از بدن- بخصوص گردن- را می خارانند! خارش این افراد معمولاً در زمان استراحت ایجاد      می شود و گاه نیز در طی زمان خواب بروز می کند. گرفتاری زنان و مردان در این حالت به یک نسبت دیده  می شود.

این دوره های خارش ناگهان شروع شده و ناگهان هم پایان می یابند ولی با گذشت زمان، دوره های حملات به هم نزدیکتر شده و حالت مزمن پیدا می کنند. بیشتر این افراد دچار نوسانات خلقی، اضطراب یا افسردگی با شدت های متفاوت هستند. داروهای ضدخارش معمولی در کنترل بیماری این افراد اثر چندانی ندارند و باید از تکنیک های روان درمانی

به همراه داروهای ضدافسردگی دارای اثر ضدخارش در این افراد استفاده کرد. درمان باید تحت نظر متخصصین پوست و روان پزشکی شروع شده و ادامه یابد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.