433

درمان سرطان پروستات

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

انتخاب روش درمان سرطان پروستات به چندین عامل از جمله: میزان سرعت رشد سرطان، میزان گسترش آن و وضعیت کلی سلامتی شما بستگی دارد. با در نظر گرفتن فواید و اثرات جانبی بالقوه هر کدام از روش های درمانی، بهترین گزینه درمانی برای شما انتخاب می شود.

روش درمان پروستات

انتخاب روش درمان سرطان پروستات به چندین عامل از جمله: میزان سرعت رشد سرطان، میزان گسترش آن و وضعیت کلی سلامتی شما بستگی دارد. با در نظر گرفتن فواید و اثرات جانبی بالقوه هر کدام از روش های درمانی، بهترین گزینه درمانی برای شما انتخاب می شود.

ممکن است درمان فوری سرطان لازم نباشد؟

برای مردانی که سرطان پروستات در مرحله اول تشخیص داده شده است، ممکن است نیاز به درمان فوری نداشته باشند. بعضی از افراد شاید اصلا به درمان نیاز نداشته باشند ولی در عوض پزشکان در بعضی مواقع مراقبت های فعالی را برایشان توصیه می کنند.
در مراقبت فعال؛ تست های خونی منظم، معاینه پروستات از طریق مقعد و احتمال بیوپسی (نمونه برداری) انجام می شود تا بر پیشرفت سرطان نظارت گردد. اگر آزمایشات نشان دهند که سرطان رو به پیشرفت است، ممکن است یکی از روش های درمانی برای سرطان پروستات مثل جراحی یا پرتودرمانی انتخاب شود.

برای سرطانی که فاقد علایم است و انتظار می رود سرطان به کندی رشد کند و به یک ناحیه کوچک در پروستات محدود باشد، مراقبت فعال ممکن است راه انتخابی باشد.

همچنین ممکن است مراقبت فعال برای مردانی در نظر گرفته شود که از نظر سطح سلامتی جسمانی در وضعیت مناسبی به سر نمی برند یا سن بالای آن ها درمان سرطان را برایشان بسیار مشکل می سازد.
باید به این نکته نیز توجه کرد که مراقبت فعال یک خطر نیز به همراه خود دارد و آن امکان رشد و گسترش سرطان در طی مراقبت فعال است که احتمال بهبود ناشی از آن را کم می کند.

درمان سرطان پروستات به شیوه پرتودرمانی

پرتودرمانی از انرژی سطح بالا برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند. پترو درمانی سرطان پروستات می تواند به منظور دست یابی به هدف مورد نظر، به دو روش انجام شود:

تابشی که از بیرون به بدن تابیده می شود (تابش پرتو خارجی): در این روش شما بر روی یک میز دراز می کشید و در حالی که یک دستگاه در اطراف بدنتان حرکت می کند، پرتوهای پرانرژی همچون پرتو X یا پروتون را به سمت پروستات سرطانی می تابانند.

درمان با این روش معمولا ۵ بار در هفته و به مدت چند هفته به طور خواهدانجامید.

منبع تابش در داخل بدنتان جای گذاری می گردد (براکی تراپی): براکی تراپی شامل جای گذاری تعداد زیادی دانه پرتوزای برنجی شکل در داخل بافت پروستات است. دانه های رادیواکتیو دوز پایینی از پرتوها را در طول یک مدت زمان طولانی رها می کنند.

پزشک شما با استفاده از سوزن های خاص هدایت شده به وسیله تصاویر سونوگرافی، دانه های رادیواکتیو را در پروستات تان قرار می دهد. بعد از مدتی تابش این دانه های تعبیه شده در نهایت قطع می شود و نیاز به درآوردن آن ها نیست.
اثرات جانبی پرتودرمانی می تواند شامل ادرار دردناک، تکرار ادرار و احساس فوریت در ادرار و یا علام گوارشی همچون: مدفوع شل یا درد در هنگام دفع مدفوع باشد. اختلال در نعوظ نیز ممکن است رخ دهد.

درمان سرطان پروستات توسط هورمون درمانی

اساس این درمان جلوگیری از تولید هورمون مردانه تستوسترون توسط بدن است. هورمون تستوسترون باعث رشد سلول های سرطانی پروستات در بدن می شود. قطع تاثیر این هورمون باعث مرگ سلول های سرطانی یا کاهش سرعت رشد آن می گردد.

روش های هورمون درمانی

داروهایی که از تولید تستوسترون در بدن جلوگیری می کنند: هورمون هایی که با عنوان هورمون آزادکننده جسم زرد شناخته می شوند آنتاگونیست هایی هستند که از رسیدن پیام هورمون های مغزی به بیضه به منظور ساخت تستوسترون ممانعت به عمل می آورند.

داروهایی که به طور معمول در این نوع از هورمون درمانی استفاده می شوند شامل: لیوپرولید (لوپرون، الیگارد)، گسورلین (زولادکس)، تریپتورلین (ترلستار) و هیسترلین (ونتاژ) هستند. البته بعضی داروها همچون کتوکونازول و ابی راتراون (زای تیگا) ممکن است استفاده کردند.

داروهایی با مسدود کردن گیرنده تستوسترون در سلول ها مانع از رسیدن آن به سلول های سرطانی می شوند:

داروهایی که با عنوان ضدآندروژن شناخته می شوند از دسترسی پیدا کردن سلول های سرطانی به تستوسترون جلوگیری می کنند که شامل بایکالوتامید (کاسودکس)، فلوتامید و نیلوتامید (نیلاندرون) است.

داروی اینزالوتامید (اکس تاندی) می تواند به عنوان دارویی که سایر هورمون درمانی ها برای بلند مدت جواب ندهند استفاده گردد.

خارج کردن بیضه ها از بدن (اُرکیکتومی): برداشتن بیضه های فرد باعث کاهش میزان تستوسترون در بدن می شود. اثرات جانبی هورمون درمانی ممکن است شامل: اختلال در نعوظ، گرگرفتگی، از دست دادن تراکم استخوانی، کاهش میل جنسی و افزایش وزن می باشد.

حمایت و غلبه کردن

وقتی برای شما تشخیص سرطان پروستات مطرح شد، ممکن است سلسله مراتبی از احساسات شامل: بی اعتقادی، ترس، عصبانیت و افسرده بودن را تجربه نمایید. با مرور زمان هر مردی راه خود را برای غلبه بر سرطان اش پیدا می کند. تا زمانی که راهی برای درمان سرطان پروستات تان پیدا کنید، سعی کنید:

به اندازه کافی درباره سرطان پروستات اطلاعات داشته باشید: تا در هنگام تصمیم گیری برای درمان سرطان پروستات راحت تر اقدام به این کار کنید. درباره سرطان تان و راه های درمان آن به اندازه کافی بدانید تا انتظارتان از درمان سرطان پروستات و زندگی بعد از آن برایتان تفهیم گردد.

از پزشک، پرستاران یا دیگر افراد مشغول به حرفه سلامت مشورت بخواهید تا منابع قابل اعتماد برای کسب اطلاعات را به شما معرفی کنند.

رابطه تان را با خانواده و دوستان تان صمیمی تر کنید: دوستان و خانواده می توانند حمایت شما را در طول درمان و بعد از درمان فراهم کنند. آن ها ممکن است مشتاق باشند تا شما را در انجام کارهای کوچکی که انرژی و حوصله شان را ندارید در طول درمان یاری دهند.

همچنین وجود یک دوست صمیمی یا یکی از اعضای خانواده برای حرف زدن با وی می تواند وقتی که احساس پریشانی و درهم شکستگی به شما دست می دهد سودبخش باشد.

 

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.