308

دیابت به سیگاری ها چپ چپ نگاه می کند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

طی سال‌های اخیر چند تحقیق نشان داده است که سیگار می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهد.

دیابت به سیگاری ها چپ چپ نگاه می کند

بررسی‌ها نشان داده به دنبال استعمال بیش از ۴۰ نخ سیگار در روز، احتمال ابتلا به دیابت در مردان ۴۵درصد و در زنان ۷۴درصد افزایش می‌یابد…

تحقیقات اخیر پژوهشگران ژاپنی نشان داده حتی کسانی که در معرض دود سیگار قرار دارند هم ممکن است به دیابت نوع ۲ مبتلا شوند. دیابت نوع ۲ بیماری رایجی است که مکانیسم آن هنوز کاملا روشن نشده است.

تا مدت‌ها به نظر می‌رسید این بیماری تنها در افرادی ظهور می‌کند که از نظر ژنتیکی زمینه آن را دارند اما به نظر می‌رسد در کنار ژنتیک، جنبه‌های گوناگون زندگی مدرن هم سبب افزایش قندخون و ایجاد اختلالاتی در کارکرد پانکراس می‌شود که از مهم‌ترین آنها می‌توان به عدم تحرک و دریافت کالری بالا اشاره کرد. تحقیقی که در سال ۱۹۹۵ در نشریه مدیکال بریتیش منتشر شد، نشان داد سیگار نیز می‌تواند عامل ابتلا به دیابت باشد.

محققان پس از بررسی ۵۱ هزار و ۵۲۹ فرد آمریکایی اعلام کردند مردانی که روزانه ۲۵ نخ سیگار می‌کشند،۲ برابر بیش از سایرین در معرض ابتلا به دیابت هستند. نکته جالب اینجاست که در مقایسه با سایر افراد، افراد دیابتی کمتر از ۴۵ سال بیشتر به کشیدن سیگار گرایش پیدا می‌کنند و خوشبختانه با افزایش سن، میزان ترک سیگار در آنها بیشتر است.

● چرا دیابتی‌ها بیشتر سیگار می‌کشند؟

آیا می‌دانستید احتمال فوت نابهنگام در دیابتی‌هایی که سیگار می‌کشند ۲ برابر دیابتی‌های غیرسیگاری است و اینکه وقتی سیگار و دیابت همراه هم می‌شوند احتمال بروز مشکلاتی نظیر ناراحتی‌های قلبی ۱۴ برابر بیش از زمانی خواهد بود که فقط مبتلا به دیابت هستیم یا فقط سیگار می‌کشیم.

متاسفانه باورهای نادرستی بین مبتلایان به دیابت در رابطه با سیگار وجود دارد که باعث شده میزان گرایش به آن افزایش یابد. در اینجا به برخی از آنها اشاره می‌کنیم تا با تصحیح آنها در ترک سیگار شما نقشی داشته باشیم.

● سیگار به کنترل وزن کمک می‌کند

تحقیقات انجام شده نشان داده ترک سیگار می‌تواند طی ۱۲ ماه سبب افزایش ۵/۴ کیلویی وزن در زنان و ۳/۲ کیلویی در مردان شود.

بسیاری از افراد مبتلا به دیابت از ترس افزایش وزن سیگار خود را نه تنها کنار نمی‌گذارند بلکه تعداد نخ‌های استعمالی را افزایش می‌دهند. درست است که افزایش وزن برای مبتلایان به دیابت خطرناک است اما نباید فراموش کرد که وزن قابل کنترل است اما عوارض کشیدن سیگار به مراتب خطرناک‌تر از افزایش وزن است. سیگار را ترک کنید و با افزایش فعالیت فیزیکی، وزن خود را کنترل کنید.

● سیگارکشیدن استرس را کاهش می‌دهد

بسیاری از سیگاری‌ها به ویژه آنهایی که مبتلا به دیابت هستند، می‌گویند سیگار می‌کشند تا استرس‌شان کاهش یابد. زندگی با دیابت سخت است و ممکن است استرس زیادی را به فرد منتقل کند اما جالب است بدانید تحقیقات نشان داده افراد سیگاری بعد از ترک سیگار می‌گویند استرس کمتری دارند و خواب آنها نیز بهبود پیدا می‌کند.

● سیگار انرژی بیشتری می‌دهد و مانع از افسردگی می‌شود

در مقایسه با افراد غیردیابتی، دیابتی‌ها بیشتر در معرض افسردگی قرار دارند. در حالی که ۳ تا ۴ درصد افراد سالم به افسردگی دچار می‌شوند، ۱۴ درصد دیابتی‌ها دچار افسردگی‌اند.

نکته جالب اینجاست که براساس بررسی‌های انجام‌شده روی مبتلایان به دیابت، کسانی که سیگار می‌کشند و به نیکوتین وابسته‌اند یا با ترک سیگار مشکل دارند بیشتر دچار افسردگی می‌شوند. در واقع یک سیکل معیوب وجود دارد. افسرده‌ها به کشیدن سیگار روی می‌آورند و سیگار خود مسبب افسردگی است.

● سیگار عامل تشدید بیماری‌های وابسته به دیابت است

بارها شنیده‌ایم که سیگار احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی – عروقی را افزایش می‌دهد و میزان ابتلا به سکته‌های قلبی، مغزی و تنگی عروق سیگاری‌ها بیشتر است. از سوی دیگر دیابت نوع ۲ نیز احتمال بروز بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. وقتی این دو با هم همراه می‌شوند احتمال بروز ناراحتی‌های قلبی – عروقی و سایر ناراحتی‌های وابسته به دیابت مانند نفروپاتی یا بیماری‌های چشمی هم افزایش می‌یابد.

● مقاومت به انسولین و سایر بیماری‌های متابولیسمی

بررسی‌های اخیر نشان داده سیگار کشیدن می‌تواند به طور تدریجی میزان قندخون را بالا ببرد و در ضمن حساسیت ارگان‌ها و بافت‌های بدن را به انسولین پایین آورد.

در مقایسه با غیرسیگاری‌ها بدن سیگاری‌های حرفه‌ای به انسولین حساسیت کمتری دارد و جالب است که چند هفته یا چند ماه بعد از ترک سیگار این حساسیت مجددا باز می‌گردد. دلایل بسیاری می‌تواند توجیه‌گر مقاومت بدن سیگاری‌ها به انسولین باشد.

سیگار کشیدن با چاقی مرکزی که یکی از فاکتورهای مهم در مقاومت به انسولین است مرتبط است. از سوی دیگر دریافت نیکوتین می‌تواند سبب افزایش میزان زیادی از هورمون‌هایی نظیر کورتیزول، کاتکولامین، گلوکاگون و هورمون رشد شود که اثر انسولین را مختل می‌کنند.

سیگار کشیدن همچنین سبب کاهش فشارخون در بافت‌های ماهیچه‌ای می‌شود که این امر نیز حساسیت به انسولین را کاهش می‌دهد. میزان اسیدهای چرب بالا در خون افراد سیگاری نیز از دیگر عوامل کاهش حساسیت به انسولین در این افراد است.

● نشانگان متابولیک

نشانگان متابولیک شامل چاقی مرکزی، کاهش حساسیت به گلوکز، افزایش فشارخون و اختلال در مکانیسم چربی است. در افراد سیگاری به طور معمول میزان تری‌گلیسرید خون بالا و میزان کلسترول HDL پایین است. در مقایسه با افرادی که سیگار نمی‌کشند، افراد سیگاری بیشتر دچار چاقی مرکزی به ویژه در ناحیه شکم و پهلو می‌شوند.

نیکوتین از جمله اصلی‌ترین عواملی است که در نشانگان متابولیک به ویژه کاهش حساسیت به انسولین نقش دارد. تحقیقات نشان داده در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲، سیگارکشیدن و مصرف آدامس نیکوتین‌دار هم می‌تواند میزان حساسیت به انسولین را کاهش دهد.

● ترک سیگار یعنی طولانی شدن عمر

نتایج بسیاری از تحقیقات کلینیکی و تجربی در رابطه با استعمال دخانیات، افزایش قندخون و بیماری‌‌های مربوط به دیابت حاکی از آن است که نیکوتین و سایر ترکیبات سمی سیگار می‌تواند عوارض و بیماری‌های وابسته به دیابت را تشدید کند.

ترک سیگار شاید بهترین راه برای کنترل قندخون و رهایی از بسیاری از عوارض ثانویه آن باشد. لازم است در رابطه با آثار منفی استعمال دخانیات و تاثیر آن در دیابت بیشتر صحبت شود تا ذهن مردم در رابطه با آن روشن‌تر شود.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.