349

۷ نکته در مورد جرم گوش که سلامت شما را نشان می‌ دهد

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

جرم گوش چیست؟ جرم گوش ماده‌ای چسبناک است که به مراقبت از گوش‌های شما کمک کرده و آن‌ها را تمیز و سالم نگاه می‌دارد. بنیتا قصد دارد تا به نکاتی در مورد این جرم مفید در گوش اشاره کند. در ادامه با ما همراه باشید.

جرم گوش شما سبز یا زرد است

دکتر بنجامین تویل، متخصص حلق و گوش در بیمارستان مونت سینای شهر نیویورک، می‌گوید جرم گوش طبیعی دارای رنگی بین نارنجی روشن تا قهوه‌ای تیره است،

اما اگر این جرم زرد، سبز، سفید و یا مشکی باشد، احتمال عفونت گوش وجود داشته و باید به پزشک مراجعه شود. این عفونت‌ها گاهی می‌توانند بی‌دلیل باشند، اما افرادی نظیر شناگران به دلیل تجمع آب در گوش‌هایشان می‌توانند با این عفونت روبرو شوند.

جرم گوش شما پوسته‌پوسته است

اگر جرم گوش و پوست گوش شما پوسته‌پوسته و خشک است، دلیل این اتفاق می‌تواند ناشی از بیماری اگزما باشد. افراد می‌توانند دچار اگزمای گوش نیز شوند، اما این بیماری به‌راحتی قابل‌درمان است. این نوع جرم گوش معمولاً با درد همراه بوده و می‌تواند نشانه‌ای از پسوریازیس باشد، هرچند این بیماری کمتر شایع است. بیماران معمولاً می‌دانند که دچار این نوع جرم گوش شده‌اند، زیرا آن‌ها با خارش‌ها در جاهای دیگر بدن نیز روبرو می‌شوند.

جرم گوش شما بو می‌دهد

جرم گوش شما نباید دارای هیچ بویی باشد؛ اگر غیرازاین است، می‌توان به عفونت گوش شک کرد. دکتر تویل می‌گوید تجربه‌ی من نشان داده است، این خود بیمار است که متوجه بو می‌شود، اما احتمال اینکه افراد دیگر نیز متوجه این موضوع شوند بسیار زیاد است. درهرصورت بیمار به یک راه درمانی نیاز دارد.

جرم گوش شما از گوش بیرون می‌زند

اگر گوش شما حالت مرطوب بودن بعد از ورزش به خود می‌گیرد، احتمالاً تنها دلیل این اتفاق عرق کردن است، اما اگر وقتی‌که صبح از خواب بیدار شدید و دیدید که بالشت شما به اندکی جرم گوش آغشته شده است، باید این اتفاق را نشانه‌ای از عفونت گوش دانست.

شما می‌توانید جرم گوش خود را حس کنید

اگر به‌طور مرتب جرم گوش خود را در گوشتان احساس می‌کنید، باید به پزشک مراجعه کرده و گوش خود را شست‌وشو دهید. برخلاف باور عموم، گوش پاک‌کن کمکی به تمیزی گوش شما نمی‌کند؛ در عوض جرم بیشتری را به داخل حفره‌ی گوشتان فشار می‌دهد. این اتفاق می‌تواند به شنوایی شما آسیب برساند. هرگز برای خارج کردن جرم گوش از این وسیله استفاده نکنید.

جرم گوش شما خارش‌دار است

ما گاهی اوقات مجبور می‌شویم تا گوش‌های خود را بخارانیم. اما اگر شما به‌طور مرتب این کار را انجام می‌دهید و همچنان حس خارش‌دارید، احتمالاً مشکلی در گوش شما وجود دارد. خارش در گوش و یا اطراف حفره‌ی آن می‌تواند نشانه‌ای از یک عفونت باشد.

جرم گوش شما خشک و یا تیره است

اگر متوجه شدید که جرم گوش شما خشک و تیره‌تر از حد معمول است، باید گفت که احتمالاً این اتفاق نشانه‌ای از پیری باشد. با پیرتر شدن افراد، جرم گوش آن‌ها تیره‌تر و خشک‌تر می‌شود. اگر حس پیری به شما دست داده است، ۵ غذایی که شما را جوان تر می‌ کند می‌تواند مطلبی مفید برای دوری از این اتفاق ناخوشایند باشد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.