325

۸ کاری که در آستانه سرماخوردگی انجام می‌ دهند

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

احساس می‌کنید که دارای علائم سرما خوردگی هستید؟ مانند پزشکان از بدن خود محافظت کنید. چگونه؟

آن‌ها استرس را زیر پا می‌گذارند

وضعیت ذهنی شما بر سلامتی‌تان تأثیرگذار است، ازاین‌رو، تعجبی ندارد که استرس می‌تواند سیستم دفاعی بدن شما را ضعیف کند و رهایی از شر سرماخوردگی را به تعویق بیندازد. محققان در یک مطالعه در دانشگاه اوهایو، دریافتند که دانشجویان در ایام امتحانات سلول‌های دفاعی طبیعی کمتری در بدن تولید می‌کنند. سلول‌هایی که به مبارزه علیه عفونت‌های ویروسی و تومورها می‌پردازند.

بدن آن‌ها تقریباً تولید تقویت‌کننده‌ی سیستم دفاعی بدن؛ گاما اینترفرون را متوقف می‌کند. به‌علاوه سلول‌های موسوم به تی (T) آن‌ها نیز، تنها به حملات ویروسی شبیه‌سازی‌ شده‌ی ضعیف واکنش نشان می‌دهد.

از این گذشته، زمانی که شما تحت‌فشار قرار می‌گیرید، به انجام رفتارهای مقابله‌جویانه‌ی ناسالم، نظیر نوشیدن بیش‌ازحد چای و یا خوردن تنقلات علاقه نشان می‌دهید. شما با این کار به سیستم دفاعی بدن خود آسیب می‌زنید. زمانی که احساس سرماخوردگی می‌کنید، دستگاه ایمنی بدن شما آماده‌ی مقابله با تمام توان می‌شود؛ اما استرس از این کار جلوگیری می‌کند.

پزشکان به‌منظور مقابله با اثرات استرس، تمرین‌های مراقبه و تمرکز ذهن را توصیه می‌کنند. گوش دادن به موسیقی نیز از استرس شما می‌کاهد.

آن‌ها پیشگیری می‌کنند

به‌محض اینکه متوجه شدید دارای حالات سرماخوردگی هستید، برای خرید چند داروی پیشگیری‌کننده به داروخانه بروید. به‌منظور کمک به درمان درد و کوفتگی بدن، چند قرص مسکن، مانند ایبوپروفن و یا استامینوفن مصرف کنید. برای پاک کردن سینوس‌های خود و کاهش علائم سرماخوردگی، نظیر آب ریزیش بینی و چشم، از داروهای ضد احتقان استفاده کنید.

این داروها رگ‌های خونی و بافت متورم بینی را کوچک کرده و به تنفس راحت‌تر شما کمک می‌کنند. اگر این داروها دارای اثرات جانبی نظیر خواب‌آلودگی و گیجی در شما هستند، از اسپری‌های بینی استفاده کنید؛ اما به یاد داشته باشید به‌منظور وابسته نشدن به این اسپری‌ها، آن‌ها را برای مدت بیش از سه روز مصرف نکنید.

آن‌ها آب‌نمک غرغره می‌کنند

اگر احساس کردید که گلوی شما در حال خارش است، به سراغ غرغره کردن آب‌نمک بروید. نصف قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب گرم ریخته و دو بار در روز غرغره کنید. دکتر فیلیپ هیگن، سردبیر ارشد پزشکی در مجله‌ی مایو، می‌گوید: «نمک، آب اضافه‌ در درون بافت‌های گلوی شما را خارج کرده و التهاب آن را کاهش می‌دهد.

به‌علاوه انتهای گلوی شما را از مخاط و مواد آزاردهنده پاک می‌سازد.» برخی از تحقیقات نیز نشان می‌دهد که تنها غرغره کردن آب هم، به شسته شدن عفونت‌های مجرای تنفسی کمک می‌کند.

آن‌ها قرص روی می‌خورند

به‌محض متوجه شدن از سرماخوردگی خود مصرف روی می‌تواند بسیار راهگشا باشد. طبق اعلام موسسه‌ی ملی سلامت آمریکا، یک مطالعه‌ی بالینی در سال ۲۰۱۵ نشان داد که مصرف خوراکی روی (به شکل قرص و شربت) به کوتاه شدن زمان سرماخوردگی، تنها ۲۴ سال پس از ظهور علائم آن، کمک می‌کند. شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف روی می‌تواند شدت سرماخوردگی را نیز کاهش دهد.

مصرف روی هم بدون اثرات جانبی نبوده و ممکن است تهوع را به دنبال داشته باشد. استفاده از اسپری‌های بینی حاوی روی نیز ممکن است به از دست رفتن حس بویایی فرد منجر شود.

آن‌ها تغذیه‌ی سالم دارند

یک تغذیه‌ی سالم به بدن شما انرژی کافی برای مبارزه با سرماخوردگی را می‌دهد. خوراکی‌های حاوی پروتئین نظیر لوبیاها، ماهی و گوشت کم‌چرب به همراه مقادیر فراوان سبزیجات و میوه به جنگ رادیکال‌های آزاد می‌روند. به‌علاوه غلات نیز به بهبود بیماری شما کمک می‌کنند. با این خوراکی ‌ها خطر آنفولانزا را کاهش دهید مطلبی مناسب برای آگاهی از تغذیه‌ی خود در این ایام است.

آن‌ها آب بدن خود را در سطح مطلوب نگاه می‌دارند

اگرچه شواهد محکمی وجود ندارد که نوشیدن آب و آب‌میوه سرماخوردگی را زودتر خوب می‌کند، اما می‌توان پذیرفت که حفظ آب بدن به رقیق شدن مخاط بینی کمک کرده و فرد می‌تواند آن را راحت‌تر دفع کند. حفظ آب بدن همچنین مانع از زبری گلو شده و فرد کمتر احساس درد و سوزش می‌کند. اگرچه آب برای سلامت شما مفید است، اما برخی از پزشکان مصرف چای زنجبیلی داغ همراه با لیمو را هم بسیار کارگشا می‌دانند.

آن‌ها محصولات حاوی پروبیوتیک مصرف می‌کنند

مصرف پروبیوتیک (نوعی از باکتری مفید نظیر میکروارگانیسم‌هایی که به‌طور طبیعی در روده‌ی انسان یافت می‌شود) در هنگام آگاهی از بیماری سرماخوردگی موثر بوده و موجب کاهش آب‌ریزش بینی و شدت بیماری می‌شود. برخی خوراکی‌ها نظیر ماست، حاوی پروبیوتیک هستند. یک تحقیق در سال ۲۰۱۵ نشان داد که پروبیوتیک‌ها ممکن است به پیشگیری از عفونت‌های قسمت بالای مجرای تنفسی کمک کنند.

آن‌ها ویتامین دی مصرف می‌کنند

سرماخوردگی بیشتر خود را در فصل زمستان و ماه‌های سرد سال که مردم کمتر در معرض نور طبیعی خورشید قرار دارند نشان می‌دهد. پزشکان هم معتقدند این موضوع اتفاقی نیست.

یک مطالعه‌ی ژاپنی در مجله‌ی تغذیه‌ی بالینی نشان داد که مصرف مکمل‌های ویتامین دی راهی موثر برای مقابله با سرماخوردگی و عفونت‌های مجرای تنفسی است. آن‌ها در تحقیقات خود، ویتامین دی را با دو داروی ضدویروسی دیگر مقایسه کرده و متوجه شدند ویتامین دی در مقایسه با دو داروی دیگر، خطر ابتلا به عفونت ناشی از سرماخوردگی را به میزان ۵۰ درصد کاهش می‌دهد.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
1 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.