597

ارتباط علائم صورت با بیماری ها

|
0 دیدگاه

وقتي كه مي‌خواهيد سلامت خود را ارزيابي كنيد، گويي پاسخ تمام سؤالات در اين زمينه روي پيشاني‌تان نوشته شده است.

جوش‌هاي روي پيشاني

براساس طب سنتي، پيشاني ارتباط نزديكي با سيستم گوارشي دارد و ناحيه بين دو ابرو عملكرد كبد را نشان مي‌دهد. زياده‌روي در مصرف غذاهاي چرب و مصرف الكل باعث ايجاد برخي لكه‌ها و نقاط ريزي روي پيشاني مي‌شود.

براي خلاصي از اين لكه‌ها بهتر است تغييراتي در برنامه غذايي خود ايجاد كنيد و يك رژيم غذايي سالم را در پيش بگيريد. علاوه بر آن، هيچ‌گاه نگذاريد بدن‌تان دچار كم آبي شود.

لكه‌هاي روي گونه ممكن است فقط يك دليل ساده داشته باشند؛ مثل استفاده از برخي لوازم آرايشي و يا خوابيدن روي بالش‌هاي كثيف!؛ اما از نظر داخلي، اين ناحيه از صورت به ريه‌ها مربوط است.

نقاط و لكه‌هاي اين قسمت مي‌توانند نشان‌دهنده درد در ناحيه دستگاه تنفسي نيز باشد. افراد سيگاري، بيماران مبتلا به آسم و آلرژي بيشتر از ديگران دچار اين لكه‌ها مي‌شوند.

لك‌هاي روي چانه و فك

لكه‌ها و نقاط ريز روي چانه و فك معمولاً به نوسانات هورموني مربوط است و در دوره‌هاي خاصي از زندگي، خصوصاً در خانم‌ها پديدار مي‌شوند؛ مثل سيكل ماهانه. لكه‌هاي پايدار و ماندگار در اين نقاط نشانه عدم تعادل هورموني و اختلال در غدد درون‌ريز است.

(مثل سندرم تخمدان پلي‌كيستيك)؛ بنابراين با مشاهده چنين علامتي هر چه زودتر آزمايش‌هاي لازم را انجام دهيد؛ به خصوص ساير علائم مثل افزايش وزن و قاعدگي‌هاي نامنظم همراه باشد.

حلقه سياه دور چشم و پف زير چشم

سياهي دور چشم و پف زير آن معمولاً ريشه ژنتيكي دارد؛ اما اگر اين علامت به يكباره ظاهر شود و كم‌كم هم شدت بگيرد، نشان‌دهنده يك مشكل جدي است. نواحي زير چشم مربوط به عملكرد كليه‌هاست و تغيير در اين ناحيه مي‌تواند در اثر كم‌آبي و يا مشكلي در رابطه با دفع سموم بدن به وجود آمده باشد.

به همين دليل بهتر است بيشتر آب بنوشيد، از مصرف الكل بپرهيزيد و مصرف كافئين و نمك را نيز بسيار محدود كنيد. كبودي زير چشم ممكن است به علت كم‌خوني، كمبود ويتامين B12 و كمبود آهن نيز باشد.

وضعيت غير عادي زبان

به اعتقاد طب قديمي چيني، زبان به تنهايي يك نقشه كامل از وضعيت سلامتي است. پزشكان زيادي از طريق زبان پي به بسياري از بيماري‌ها و مشكلات جسمي مي‌برند.

كم خوني كه در اثر كمبود آهن، فوليت و ويتامين B12 ايجاد مي‌شود، يكي از اين مشكلات است كه با علائمي مثل سوزش، درد و قرمزي زبان بروز مي‌كند. وقتي كه زبان به رنگ متمايل به آبي در مي‌آيد، مي‌تواند نشانه نبود اكسيژن كافي در خون باشد. سفيد شدن آن هم نشان دهنده برفك دهان است.

افزايش موهاي صورت و بدن

بعضي از خانم‌ها از موهاي زياد صورت يا بدن خود شكوه مي‌كنند و دچار پُرمويي هستند. اين مسأله براي آنها يك معضل بزرگ است كه مي‌تواند نشانه اختلال غدد درون ريز باشد.

يكي از شايع‌ترين اختلالات غدد درون‌ريز، سندرم تخمدان پلي‌كيستيك است كه در آن موهاي زائد بسياري در سطح پوست رشد مي‌كنند، جوش‌هايي زيادي روي پوست ايجاد مي‌شود، افزايش وزن رخ مي‌دهد و قاعدگي‌ها نامنظم مي‌شود.

خال‌هاي گوشتي

براساس پژوهش‌هاي دانشمندان انگليسي، افرادي كه تعداد زيادي خال‌هاي گوشتي دارند، استخوان‌هاي‌شان سفت‌تر است و بسيار كمتر از ديگران در معرض ابتلا به پوكي استخوان هستند. برخي ديگر از دانشمندان مي‌گويند، وجود خال‌هاي گوشتي روي پوست نشان مي‌دهد كه فرد بينايي و قلب سالمي دارد.

اجزاي صورت و علائم دروني

چيني‌هاي قديم هر يك از پنج بخش صورت را (پيشاني، بيني، چانه، گونه چپ و گونه راست) مربوط به عملكرد قسمتي از ارگان‌هاي داخلي بدن مي‌دانستند. بيشتر مردم باور نمي‌كنند كه از اين طريق مي‌توان فهميد چه اتفاقاتي در حال روي دادن است.

آنها هر قسمت از صورت را به يكي از عناصر پنجگانه (آتش، خاك، آب، فلز و چوب) ربط مي‌دادند؛ مثلاً پيشاني مطابق عنصر آتش و به قلب انسان مربوط است علاوه بر قلب، عملكرد روده كوچك را نيز نشان مي‌دهد.

وجود رگ‌هاي بسيار ريز در پيشاني نشان دهنده مشكلات قلبي است. در اثر حمله قلبي رنگ پيشاني تقريبا به آبي متمايل مي‌شود. بيني با عنصر خاك مطابقت دارد و به شكم، طحال و پانكراس مربوط است.

وجود جوش‌هاي ريز روي نوك يا اطراف بيني نشان دهنده مشكلات گوارشي، يبوست و يا اسهال مي‌باشد. مويرگ‌هاي ريز روي پل بيني نشان مي‌دهند كه فرد عادت به مصرف الكل دارد و يا از استرس و نگراني فراوان رنج مي‌برد كه با روش‌هايي مثل مديتيشن، مي‌توان آن را كاهش داد.

چانه مربوط به عنصر هواست و با عملكرد كليه‌ها و مثانه در ارتباط است.

 

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.