Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
اطلاعاتی درباره شیرخشک
547

اطلاعاتی درباره شیرخشک

|
0 دیدگاه

چگونه بهترین شیر خشک را از بین این همه انواع شیر خشک انتخاب می کنید؟ ابتدا باید برخی اصول پایه ای مربوط به شیر خشک نوزاد را دریابید.

شیر خشک نوزاد

با وجود این که شیر مادر همه مواد مغذی مورد نیاز برای نوزادان را تامین می کند، اما همه مادران نمی توانند به کودک خود شیر بدهند. همچنین ممکن است مادران شاغل از شیر خشک به عنوان یک جایگزین در زمانی که سر کار هستند یا شخص دیگری از کودک مراقبت می کند، استفاده نمایند.

شیر خشک های موجود دارای تاییدیه FDA بوده و همه مواد غذایی مورد نیاز کودک را تامین می کنند. معمولا شیر خشک به سه شکل اصلی وجود دارد:

پودر. ارزان ترین نوع شیر خشک است، این نوع شیر خشک با آب ترکیب می شود –  یک پیمانه ی آن با ۵۶ گرم آب مخلوط می شود.

کنسانتره های مایع. قیمت آنها از پودر بیشتر است و معمولا با مقدار مساوی از آب رقیق می شوند.

شیر خشک آماده برای مصرف. اغلب از همه انواع شیر خشک،  گران تر هستند و  کاربرد راحت تری  دارند و می توان مستقیما آن را در شیشه ریخت.

حقایقی درباره شیر خشک: محتویات آن چیست؟

سه نوع شیر خشک پودری، کنسانتره و آماده مصرف موجود است که محتویات آن ها با هم فرق دارد:

شیر خشک با پایه شیر:

از شیر گاو، روغن های گیاهی (کالری های چرب)، ویتامین ها و مواد معدنی تولید می شود و معمولا غنی شده از آهن است (طبق توصیه آکادمی امریکایی متخصصان اطفال) این نوع شیر خشک برای کودکان سالم، مناسب است.

شیر خشک های با پایه سویا:

از پروتئین سویا، روغن های گیاهی، شیره ذرت و یا ساکاروز ( نوعی کربوهیدرات) و گاهی آهن تشکیل می شود.

این نوع شیر خشک برای کودکان با عدم تحمل لاکتوز مناسب است چون آن ها نمی توانند شیر خشک با پایه شیر ( که لاکتوز دارد) را مصرف کنند، یا کودکانی که به پروتئین شیر گاو آلرژی داشته و از رژیم سبزیجات استفاده می کنند. شیر خشک های سویا برای کودکان زودرس یا با وزن کم توصیه نمی شود.

به خاطر داشته باشید که ممکن است واکنش های مقطعی بین شیر خشک سویا و شیر وجود داشته باشد، به ویژه اگر کودک نسبت به شیر آلرژی نشان دهد.

شیر خشک ویژه:

فهرست بزرگی از محصولات مختلف شامل این دسته می باشند شیر خشک نوزاد برای کودکان با وزن کم زمان تولد ، شیر خشک بدون سدیم برای کودکانی که باید جذب نمک در آنها محدود باشد، و شیر خشک پروتئینی پیش هضم شده برای کودکانی که نسبت به پروتئین کامل شیر گاو حساسیت دارند.

شیر خشک نوزادی غنی شده با اسیدهای چرب امگای DHA و ARA از خزه دریایی نیز در طیف انواع شیر خشک نوزاد قرار گرفته است. این اسیدهای چرب به رشد مغز،  بافت عصبی و بهبود بینایی کودک کمک می نمایند.

شیر خشک مناسب برای کودک شما:

با همه این گزینه ها، چگونه می توان بهترین نوع شیر خشک را برای کودک انتخاب نمود؟

با پرسش از متخصص اطفال شروع کنید. با دوستان و خانواده درباره آنچه که استفاده می کنند و دلایل انتخاب آن گفتگو نمایید. می توانید نمونه هایی از انواع شیر را نیز مورد بررسی قرار دهید، چون اغلب مادران با شیر خشک رایگان از بیمارستان به خانه می آیند.

این که با کدام نوع شیر خشک  تغذیه ی کودکتان را شروع می کنید، اهمیت چندانی ندارد، مطمئن باشید که همه انواع شیر خشک در ایالات متحده امریکا با قوانین سخت گیرانه FDA تولید می شوند ، اما احتمالا کودک فقط با یک یا چند نوع از آنها احساس راحتی می کند.

برای خرید هر نوعی که انتخاب کرده اید، حتما به تاریخ  انقضای محصول توجه داشته  باشید و قوطی های فاسد را خریداری ننمایید.

پیگیری شیر خشک کودک و تعویض آن:   

گاهی ممکن است نیاز باشد که شیر خشک کودک خود را عوض کنید. دلایل تعویض شیر خشک عبارتند از آلرژی، نیاز بیشتر کودک به آهن، ناآرامی شدید، یا اسهال.
ممکن است این نشانه ها ربطی به شیر خشک نداشته باشند.

در چنین حالتی تغییر شیر خشک نمی تواند به کودک کمک کند و یا حتی ممکن است علائم او را بدتر کند. به همین دلیل همیشه قبل از تغییر شیر خشک نوزاد با پزشک مشورت کنید.

اگر هر یک از علائم زیر را در نوزاد مشاهده نمودید با پزشک خود تماس بگیرید:

پوست خشک، قرمز و ناهموار
اسهال
خستگی یا ضعف شدید
استفراغ شدید

اما وقتی کودک بزرگتر شد برای تعویض شیر خشک چه کارهایی باید انجام شود؟ برای کودکان ۴ تا ۱۲ ماهه، این شیر خشک ها کالری و مواد مغذی بیشتری نسبت به شیر خشک معمولی نوزاد دارند، اما باز هم ممکن است تغییر برای کودکتان مناسب نباشد. پیش از امتحان کردن آنها با متخصص اطفال صحبت کنید.

آیا شیر خشک برای کودک بی خطر است؟

در زمستان سال ۲۰۰۸ اخباری در زمینه وجود ملامین یک ماده-ی شیمیایی مورد استفاده در تولید کودها، حشره کش ها، و محصولات شوینده در شیر خشک کودکان

منتشر شد. آیا باید در این باره نگران بود؟

اگر از شیر خشک تولید شده در امریکا استفاده می کنید، پاسخ کوتاه به این سوال “نه” است. بیشتر مشکلات گزارش شده از چند شیر خشک تولید شده در چین بوده اند.

در ایالات متحده امریکا، FDA ملامین را به عنوان یک افزودنی مواد غذایی مجاز نمی داند، بنابراین هیچ خطری در زمینه شیر خشک های تولید شده در امریکا وجود ندارد.

[click_like post_id='89311']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.