Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
روش های خانگی برای درمان حساسیت فصلی
384

روش های خانگی برای درمان حساسیت فصلی

|
0 دیدگاه

حساسیت یا آلرژی بهاره که تحت عنوان التهاب یا ورم غشای مخاطی بینی آلرژیک یا رینیت آلرژیک نیز نامیده می شود، در اثر پاسخ بدن به آلرژن ها یا عوامل حساسیت زای ویژه و دیگر مواد و ترکیبات ایجاد می شود.

روش های خانگی برای درمان حساسیت فصلی

آلرژن های عمده که باعث حساسیت فصلی می شوند شامل دانه های گرده درختان و گل ها، گرد و خاک، پوست حیوانات، بزاق گربه و کپک می باشند. حساسیت بهاره به عنوان یک بیماری جدی در نظر گرفته نمی شود، اما می تواند بر کیفیت روزانه زندگی شما تاثیر داشته باشد.

برای کاهش علائم حساسیت بهاره می توان (با مشورت پزشک) از درمان های خانگی و طبیعی استفاده نمود.

۱۰ روش خانگی برای درمان حساسیت فصلی

زمانی که بدن در تماس با این آلرژن ها (مواد حساسیت زا) و دیگر محرک ها قرار می گیرد، ماده ای به نام هیستامین را به گردش خون آزاد می کند. این ماده روی غشاهای مخاطی سینوس ها، بینی، گلو، چشم ها و سقف دهان تاثیر گذاشته و علائم و نشانه هایی مانند سرماخوردگی را ایجاد می کند.

در اینجا به ۱۰ درمان خانگی برای حساسیت بهاره اشاره می کنیم.

عسل محلی

عسل می تواند بطور موثری حساسیت بهاره ناشی از وجود گرده گل جمع آوری شده توسط زنبور عسل را درمان کند.

این ماده همچنین می تواند سیستم ایمنی بدن را نسبت به دیگر دانه های گرده بی حس سازد. به علاوه، عسل دارای خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی ست که باعث تسکین دادن دیگر علائم مربوط به حساسیت بهاره می گردد. برای نتیجه بهتر، عسل های تهیه شده محلی را برای محافظت در برابر دانه های گرده محل زندگی خود استفاده کنید.

یک یا چند قاشق چایخوری عسل طبیعی خام و محلی را ۳ یا ۴ بار در روز برای کمک به تسکین علائم آلرژی مصرف کنید.

در واقع، خوردن روزانه عسل خالص محلی قبل از فصل بهار می تواند حتی از این بیماری پیشگیری کند. همچنین می توانید یک قاشق غذاخوری عسل و ۳ یا ۴ قطره آب لیمو ترش تازه را در یک لیوان آب گرم ریخته و فورا آن را بنوشید. این شربت را ۲ بار در روز برای کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن و مقابله سریع با علائم حساسیت بهاره مصرف کنید.

زنجبیل

زنجبیل دیگر درمان خانگی موثر در از بین بردن حساسیت بهاره می باشد. این ماده می تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و همچنین به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی عمل کند. خاصیت ضد التهابی طبیعی و قدرتمند زنجبیل به کاهش تورم و التهاب بینی و دیگر علائم آلرژی کمک می کند.

چند تکه زنجبیل تازه را برداشته و کمی نمک روی آن بپاشید و چند بار در روز آن را بجوید تا آبریزش بینی ، سرفه و حتی سردرد شما بهبود یابد.

همچنین می توانید ۲ تا ۳ فنجان دمنوش زنجبیل را هر روز برای بهبود سریع تر بیاشامید. برای درست کردن دمنوش زنجبیل، یک قاشق غذاخوری زنجبیل رنده شده را به یک فنجان آب افزوده و آن را به مدت ۵ دقیقه بجوشانید. سپس از صافی گذرانده و کمی عسل و آب لیمو ترش به آن اضافه کنید و بصورت گرم بنوشید.

سیر

سیر یک آنتی بیوتیک طبیعی ست که می تواند علائم مختلف حساسیت بهاره را از بین ببرد. به علاوه، سیر منبعی مناسب از کوئرستین، یک آنتی هیستامین طبیعی ، می باشد. خواص ضدباکتریایی و ضدعفونی کننده سیر نیز باعث بهبود سریع تر می گردد.

جویدن ۲ تا ۳ حبه سیر خام در روز به مدت یک یا دو هفته باعث از بین رفتن علائم مختلف حساسیت بهاره می گردد. همچنین می توانید سوپ سیر را نیز امتحان کنید. برای درست کردن سوپ، ۳ یا ۴ حبه سیر له شده را داخل یک لیوان آب ریخته و به مدت ۱۰ دقیقه بجوشانید. آن را صاف کرده و مقداری عسل به آن بیافزایید. از این سوپ ۲ بار در روز به مدت حداقل یک هفته بیاشامید.

اگر نمی توانید طعم و بوی تند و قوی سیر را تحمل کنید، می توانید با مشوت پزشک از مکمل های سیر استفاده کنید.

گزنه

گیاه گزنه هم به عنوان ماده ای بسیار موثر در درمان حساسیت فصلی در نظر گرفته می شود. گزنه به عنوان یک آنتی هیستامین طبیعی، می تواند التهاب مجاری تنفسی فوقانی را کاهش داده و گرفتگی بینی، سرفه، عطسه و خارش را برطرف سازد.

یک قاشق غذاخوری برگ خشک گزنه را داخل یک فنجان آب داغ بریزید. بگذارید به مدت ۵ دقیقه دم بکشد، آن را صاف کرده و سپس مقدار کمی عسل به آن اضافه کنید. این دمنوش را ۲ یا ۳ بار در روز تا وقتی که علائم حساسیت شما کاهش یافت مصرف کنید.

اگر برگ گزنه در دسترس شما نیست، می توانید با مشورت پزشک از کپسول های گزنه استفاده کنید. اگر گزنه بطور منظم یک ماه قبل از شروع فصل آلرژی مصرف شود می تواند حتی از بروز حساسیت فصلی جلوگیری کند.

سرکه سیب

سرکه سیب به تامین و تولید مجدد مواد مغذی مورد نیاز بدن که پاسخ سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کنند، کمک می کند.

به علاوه، این ماده به تنظیم PH قلیایی در بدن برای تسکین علائم حساسیت فصلی کمک می کند. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب ارگانیک را داخل یک لیوان آب بریزید. یک قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه و نصف قاشق غذاخوری عسل خالص را به آن اضافه کنید. این شربت را ۳ بار در روز تا زمانی که بهبود یافتید مصرف کنید.

بابونه

اعتقاد بر این است که بابونه نیز به بهبود علائم حساسیت بهاره کمک می کند. بابونه به عنوان یک آنتی اکسیدان و آنتی هیستامین طبیعی عمل می کند. ۲ قاشق چایخوری گل بابونه خشک شده را داخل یک فنجان آب داغ ریخته و بگذارید به مدت ۵ دقیقه دم بکشد.

سپس آن را صاف کرده و مقداری آب لیمو ترش تازه و عسل به آن بیافزایید. این دمنوش را ۳ یا ۴ بار در روز به مدت ۲ یا ۳ روز بیاشامید.

همچنین می توانید یک مشت پر گل بابونه را داخل مقداری آب ریخته و در آن را بپوشانید و بگذارید با حرارت ملایم به مدت ۵ دقیقه بجوشد. سپس از روی حرارت برداشته و بخور دهید یا بخار آن را به مدت ۱۰ دقیقه استنشاق کنید. این درمان را روزانه یک بار انجام دهید تا بطور کامل بهبود یابید.

آب نمک

آب نمک درمانی خوب برای بهبود علائم حساسیت بهاره می باشد. این محلول به رقیق شدت موکوس و باز شدن مجاری بینی کمک می کند. همچنین باعث بهبود گلودرد می شود.

نصف قاشق چایخوری نمک را داخل ۲ فنجان آب گرم بریزید. سرتان را به عقب خم کرده و چند قطره از این محلول را با استفاده از قطره چکان داخل هر یک از سوراخ های بینی بریزید. به آرامی نفس بکشید و سپس فین کنید تا موکوس و محلول اضافی از بینی تان خارج شود.

این کار را ۲ بار در روز تا وقتی که وضعیتتان بهبود یابد تکرار کنید. همچنین می توانید یک قاشق چایخوری نمک را داخل یک لیوان آب گرم ریخته و آن را در دهان خود گردانده و غرغره کنید. این کار را چند بار در روز و تا وقتی که بهبود یابید انجام دهید.

بخور دادن

بخار نیز یکی از درمان های خانگی موثر در از بین بردن علائم حساسیت فصلی نظیر آبریزش بینی، گلودرد و عطسه است. این کار به خروج موکوس و مخاط اضافی که باعث آبریزش بینی و عطسه می شوند کمک می کند.
چند قطره روغن اکالیپتوس یا مقداری بلور منتول یا جوهر نعناع را داخل یک کاسه آب داغ بریزید.

سرتان را با یک حوله پوشانده و صورتتان را روی کاسه نگه دارید. با دقت بخار را به مدت ۱۰ دقیقه تنفس کرده و سپس بینی تان را خالی کنید. این درمان را ۳ یا ۴ بار در روز تا وقتی که بطور کامل بهبود یابید ادامه دهید.

زردچوبه

زردچوبه حاوی کورکومین، نوعی ماده شیمیایی گیاهی با عملکرد قوی آنتی اکسیدانی و ضد التهابی می باشد که می تواند به درمان علائم مختلف حساسیت بهاره کمک کند. همچنین می تواند به ریشه کن کردن مواد حساسیت زا از بدن کمک کند، بنابراین باعث بهبود سریع تر می گردد.

یک قاشق چایخوری پودر زردچوبه را در یک لیوان شیر گرم ریخته و مخلوط کنید.

این محلول را ۲ بار در روز و به مدت یک یا دو هفته بنوشید. این درمان باعث شل شدن و سستی موکوس ها در بدن شده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. همچنین می توانید مخلوطی از ۶ قاشق غذاخوری پودر زردچوبه و عسل آماده کنید. ۲ بار در روز و هر بار یک قاشق چایخوری از این مخلوط را در طول فصل آلرژی میل کنید.

پیاز

پیاز منبع خوبی از کوئرستین است، یک آنتی هیستامین و ضد التهاب طبیعی که می تواند بطور موثری علائمی نظیر سرفه، آبریزش بینی و گلو درد ناشی از حساسیت بهاره را کاهش دهد.

برش های تازه پیاز را بجوید و به آرامی آنها را ببلعید. این کار را در سراسر روز انجام دهید تا وقتی که متوجه بهبود در وضعیت تان شوید. همچنین می توانید ۳ تا ۴ قاشق غذاخوری آب پیاز را به یک لیوان آب داغ بیافزایید.

این محلول را چند بار در روز غرغره کنید تا وقتی که بهتر شوید. علاوه بر ۲ روش قبل، می توانید نصف قاشق چایخوری آب پیاز و یک قاشق چایخوری عسل خالص را مخلوط کنید. این محلول را حداقل ۲ بار در روز به مدت چند روز بخورید تا سرفه و گلودردتان بهبود یابد.

این درمان ها به بهبود علائم مختلف حساسیت بهاره در شما کمک می کند و برخی از آنها از این علائم پیشگیری می کنند، اما خودتان نیز سعی کنید که تا جای ممکن از ارتباط با مواد حساسیت زا که آلرژی شما را تشدید می کنند بپرهیزید.

[click_like post_id='90053']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.