303

مهم ترین عامل پوسیدگی دندان چیست؟

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

ماندگاری غذا بر روی دندان و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان مهم ترین عامل ایجاد پوسیدگی دندان است.

ماندگاری غذا عامل مهم پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان ایجاد حفره هایی روی دندان است که به مرور موجب ریزش دندان میشود. پوسیده شدن دندان ها ناشی از علل مختلفی است که مهم ترین آن عادت های غلط غذایی و رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است .

امروزه با پیشرفت وضعیت بهداشت ، میزان فساد و از بین رفتن دندان بسیار کمتر از گذشته است ولی با توجه به نوع تغذیه، عادات غلط و عدم به کارگیری صحیح روش های بهداشتی ، معضلات دندان هنوز هم وجود دارد.

زمانی که شما هر غذا یا نوشیدنی حاوی قند بخورید، مینا و عاج دندانتان توسط نوعی اسید، نرم می شوند و با گذشت زمان، این اسید باعث ایجاد حفره ای در دندان می شود و پوسیدگی در دندان شما رخ می دهد.

پوسیدگی دندان ممکن است در هر سنی در افراد بروز کند، اما در بین کودکان و جوانان بسیار بیشتر شایع است. خرابی و پوسیدگی دندان، یکی از شایع ترین علل از دست دادن دندان در بین افراد جوان می باشد.

ماندگاری غذا برروی سطح دندان مهم ترین عامل پوسیدگی

متخصص دندانپزشکی ترمیمی با اشاره به اینکه آموزش کافی در خصوص بهداشت دهان و دندان در کشور وجود ندارد، اظهار داشت:یکی از اقدامات انجام شده در راستای کاهش میزان پوسیدگی دندان در بین افراد جامعه اجرای طرح وارنیش فلوراید در مدارس ابتدایی است که برای بازدهی هرچه بهتر نیاز به رعایت رژیم غذایی از سوی گروههای هدف و آموزش بهداشت دهان و دندان دارد.

پوسیدگی دندان مهم ترین علت ریزش دندان است

وی افزود:ماندگاری غذا بر روی سطح دندان عامل مهم پوسیدگی محسوب می شود و از آن جا که اغلب ایرانی ها عادت به خوردن چیپس و پفک و انواع نوشابه دارند، اگر بهداشت دندان ها را رعایت نکنند بطور حتم میزان پوسیدگی از سنین پایین رو به رشد خواهد بود.
وی به وجود شیارهایی بر روی سطح دندان ها اشاره کرد و ادامه داد:تعداد این شیار ها در کودکان بیشتر است و اگر بعد از مصرف مواد غذایی دندان های خود را تمیز نکنند امکان پوسیدگی دندان در آن ها بیشتر از سایر سنین است.
با افزایش سن دندان افراد دچار ساییدگی شده و شیار ها از بین می رود؛ بنابراین طبیعی است که تعداد دندان های پوسیده در افراد کم سن و سال بیشتر باشد.
دانشیار سابق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به اینکه وارنیش فلوراید ساده ترین روش برای تقویت مینای دندان و پیشگیری از پوسیدگی آن است، تصریح کرد:تنها با مصرف وارنیش فلوراید نمی توان سلامت دندان ها را تضمین و از پوسیدگی آن ها جلوگیری کرد.
وی افزود:ترک عادات غذایی نامناسب مانند مصرف انواع شیرینی جات و ترشی، انواع تنقلاتی که پس از مصرف در شیار دندان افراد باقی می مانند و بطور کلی پیشگیری همراه با آموزش می تواند به ارتقای سلامت دندان های فراد کمک کند.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.