Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
کشف یک قند طبیعی که تنظیم کننده قند خون است
320

کشف یک قند طبیعی که تنظیم کننده قند خون است

|
0 دیدگاه

محققان در یک پژوهش حیوانی دریافتند که یک قند نادر طبیعی به نام allulose می تواند به تنظیم سطح گلوکز خون کمک کند و از این طریق، به اضافه وزن کمتر و کاهش چربی شکمی منجر می شود.

کشف یک قند طبیعی که تنظیم کننده قند خون است

 مشخص شده است که استفاده از شربت ذرت مملو از فروکتوز برای شیرین کردن محصولات غذایی با خطر ابتلا به دیابت نوع دو و چاقی ارتباط دارد؛ این موضوع محققان را بر آن داشت تا درصدد جستجوی سایر شیرین کننده ها برآیند که خطرات سلامتی شربت ذرت و ساکروز را ندارند.

ساکاروز به عنوان یک شیرین کننده طبیعی معمولا در محصولات غذایی استفاده می شود، زیرا این قند به وفور در دسترس بوده و استخراج آن از نیشکر راحت است. اما از طرف دیگر Allulose قندی طبیعی است که تا ۷۰ درصد به اندازه ساکاروز شیرین است و در مقادیر کم در میوه و سبزیجات یافت می شود.

محققان روشی برای تولید allulose در مقادیر زیاد از شربت ذرت مملو از فروکتوز به دست آورند و اکنون در حال بررسی این موضوع هستند که allulose و سایر قندهای نادر، چگونه قند خون را موثرتر از ساکاروز تنظیم می کنند.

محققان در این مطالعه موش ها را به سه گروه تقسیم کردند و برای مدت ۱۰ هفته به یک گروه آب ساده، به گروه دوم آب به همراه شربت ذرت مملو از فروکتوز و به گروه سوم آب به همراه یک شربت قند نادر یا RSS دادند که حاوی گلوکز، فروکتوز، allulose و سایر قندهای نادر بود.

آنها متوجه شدند موش هایی که آب به همراه RSS مصرف کرده بودند، در قیاس با موش هایی که آب به همراه شربت ذرت مملو از فروکتوز مصرف کرده بودند، افزایش وزن کمتری داشتند، چربی شکمی کمتری پیدا کردند، همچنین گلوکز خون کمتر و سطح انسولین پایین تری داشتند.

این مطالعه همچنین نشان داد که هسته های سلول های کبدی موش هایی که مخلوط RSS مصرف کرده بودند، آنزیمی که سطح قند خون را با تبدیل گلوکز به گلیکوژن کاهش می دهد، به میزان بالاتری ترشح کردند.
این مطالعه در مجله Agricultural and Food Chemistry منتشر شده است.

[click_like post_id='87350']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.