205

تاثیر واکس میوه در خواص آن

|
0 دیدگاه

استفاده از واکس میوه مدتی است که در میان فروشندگان باب شده و این افراد برای زیباتر جلوه دادن محصولاتشان از این مواد استفاده می کنند. اما آیا این مواد خطری برای سلامت میوه ها و انسان ندارد؟

واکس میوه

برخی از فروشندگان میوه برای نگهداری و زیباتر شدن میوه ها از موادی که به واکس میوه معروف است استفاده می کنند. این واکس باعث می شود تا پوست میوه ها رنگ زیباتری داشته و مورد پسند مشتری قرار بگیرید اما استفاده از واکس میوه تا چه مقدار می تواند بر روی سلامت میوه تاثیر داشته باشد؟

دکتر طلعت قانع دبیر ستاد مرکزی اطلاع رسانی داروها و سموم وزارت بهداشت گفت:اگر در میوه ها از واکس های مجاز استفاده شود به دلیل اینکه این ماده یک روغن خنثی است مشکلی ایجاد نمی کند ولی توصیه ما به هموطنان این است اگر از سلامت پوست میوه اطمینان ندارند حتما در زمان استفاده پوست آن را بگیرند.

وی ادامه داد:واکس میوه اگر کاملا هم استاندار باشد باز باعث جذب گرد و غبار و آلودگی ها هوا بر روی پوست میوه می شود و لذا ضروری است تا قبل از استفاده میوه حتما آن را با شوینده های مخصوص شستشو داده تا این آلودگی ها از برطرف شود.

وی با بیان اینکه برای شستشوی میوه نباید از آب خالی استفاده کرد خاطر نشان کرد:آب به تنهایی نمی تواند آلودگی های موجود روی پوست میوه را پاک کند و لذا باید توجه شود تا برای این کار حتما از شوینده های مخصوص و یا کمی مایع ظرفشویی حل شده در آب استفاده شود و حتی الامکان پوست میوه هم گرفته شود.

قانع در ادامه با اشاره با اینکه بعضی از افراد برای جذابیت بیشتر میوه به زور با استفاده از برخی از سموم، رنگ میوه ها را تغییر می دهند خاطرنشان کرد:به طور مثال در اوایل فصل پاییز میوه ای مانند نارنگی هنوز دارای پوست سبز است ولی برخی از افراد با استفاده از روش های مصنوعی رنگ این میوه را به نارنجی تغییر می دهند که این اقدام باعث آسیب به بافت داخل میوه شده و حتی خواص آن را نیز از بین می برد.

وی ادامه داد:برای این منظور توصیه ما به مردم این است که میوه ها را فقط در فصل مناسب آن خریداری کرده و از خرید و مصرف اینگونه میوه ها که با استفاده از رنگ های مصنوعی عرضه می شود خودداری کنند.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.