572

تامین الکترولیت‌های بدن با موز و کشمش

|
0 دیدگاه

یکی از مشکلات احتمالی در فصل تابستان، گرفتگی عضلانی است. این حالت معمولا به دلیل فعالیت کردن یا بازی کردن بیش از حد در مناطق ساحلی یا ورزش کردن در فضای آزاد اتفاق می‌افتد.

تامین الکترولیت بدن

یکی از مشکلات احتمالی در فصل تابستان، گرفتگی عضلانی است. این حالت معمولا به دلیل فعالیت کردن یا بازی کردن بیش از حد در مناطق ساحلی یا ورزش کردن در فضای آزاد اتفاق می‌افتد. علت این گرفتگی عضلانی، فعالیت بدنی بیش از حد و کم‌آب شدن بدن است.

وقتی که مایعات کافی در بدن وجود نداشته باشد، تعادل الکترولیت‌ها در بدن از بین می‌رود و همین مساله باعث گرفتگی عضلانی می‌شود. سدیم، کلسیم و پتاسیم، الکترولیت‌های اصلی و مهمی هستند که در حین فعالیت بدنی و ورزش کردن از طریق تعریق دفع می‌شوند.

خوش‌بختانه می‌توانید با رژیم غذایی سالم و استفاده به‌موقع از مواد غذایی خاص، این مشکل را جبران کنید. برای تامین الکترولیت‌های مورد نیاز بدن، بهتر است از نوشیدنی‌های ورزشی استفاده کنید که حاوی میزان مطلوبی از الکترولیت‌ها هستند. البته نباید نوشیدن آب را هم از یاد ببرید.

مواد غذایی غنی از پتاسیم مثل موز، کشمش، سیب‌زمینی و اسفناج نیز می‌توانند به تامین الکترولیت‌های بدن کمک کنند. برخی افراد در فصل تابستان با مشکل زخم‌های سرد مواجه می‌شوند. معمولا قرار گرفتن در معرض نور خورشید می‌تواند زخم‌های سرد را در افرادی تحریک کند که مستعد ابتلا به آن هستند.

برخی مطالعات نشان می‌دهند که خوردن اسید آمینه ال-لیزین به برطرف کردن این مشکل کمک می‌کند، ‌اما هنوز به مطالعات بیشتری نیاز است تا چنین یافته‌های مورد تایید قرار بگیرند. به نظر برخی متخصصان، کمبود ویتامین‌های خانواده B و ریبوفلاوین در بدن می‌تواند احتمال شکل‌گیری زخم‌های سرد را افزایش دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود که حتما از غلات غنی‌شده، نان کامل و مکمل‌های ویتامین B استفاده کنید.

 

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.