1258

دندان عفونی چه ربطی به بیماری های قلبی دارد؟

|
0 دیدگاه

طبق یک تحقیق جدید، عفونت درمان نشده ریشه دندان که متداول بوده و بدون علامت است، موجب افزایش ریسک بیماری های قلبی می شود.

پوسیدگی دندان متداول ترین علت عفونت ریشه دندان

درمان عفونت و عصب کشی دندان که همان درمان کانال ریشه است مانند هر نوع مراقبت و اقدام زمان مناسبی دارد که زودتر و دیرتر انجام شدن ان می تواند سلامت دندان ها را به خطر بیاندازد و علاوه برآن فرد را در معرض ابتلا به بیماری های خطرناکتری قرار دهد.

رابطه عفونت دندان با بیماری های قلبی

به گفته محققان دانشگاه هلسینکی فنلاند، سندروم حاد عروق کرونر ۲٫۷ بار در بین بیماران مبتلا به عفونت ریشه دندان نسبت به افراد دیگر متداول تر است.عفونت ریشه دندان یک نوع واکنش دفاعی بدن در مقابل عفونت میکروبی در پالپ دندان است. پوسیدگی دندان متداول ترین علت عفونت ریشه دندان محسوب می شود.

این مطالعه شامل ۵۰۸ بیمار فنلاندی با میانگین سنی ۶۲ سال بود که در زمان مطالعه علائم قلبی را تجربه کرده بودند.انسداد عروق کرونر از طریق آنژیوگرافی آزمایش شد و مشخص شد ۳۶۶ درصد این افراد مبتلا به بیماری ثابت انسداد عروق کرونر، ۳۳ درصد در معرض ابتلا به سندروم حاد عروق کرونر و ۳۱ درصد هم فارغ از ابتلا به بیماری عروق کرونر بودند.

دندان های این افراد هم با استفاده از توپوگرافی پانورامیک دندان ها و فک بررسی شد و مشحص شد بالغ بر ۵۸ درصد آنها مبتلا به یک یا چند زخم التهابی بودند.نتایج این تحقیقات نشان می دهد اجرای درمان روت کانال در مواجهه با دندان های پوسیده، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی را به میزان زیادی کاهش می دهد.

این محققان همچنین دریافتند عفونت ریشه دندان با وجود میزان بالای آنتی بادی در خون که مرتبط با باکتری های متداول عامل اینگونه عفونت هاست، ارتباط دارد. این مسئله نشان می دهد عفونت های دهانی بر سایر بخش های بدن هم تاثیر می گذارند.

1 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.