420

کلسترول زیر حد استاندارد، خطر افسردگی را بیشتر می‌کند

|
0 دیدگاه

سطح پایین کلسترول خون که به‌طور بالقوه از کمبود چربی در رژیم غذایی نشأت می‌گیرد، با افزایش خطر ابتلا به افسردگی شدید یا خودکشی مرتبط است.

کلسترول زیر حد استاندارد، خطر افسردگی را بیشتر می‌کند

در واقع، افرادی که پایین‌ترین سطح کلسترول خون را دارند، ۱۱۲ درصد بیشتر از دیگران با افکار خودکشی مواجه هستند

 یکی از فراتحلیل‌های اخیر محققان در زمینه چربی‌ها، نتایج مهم و تازه‌ای را نشان می‌دهد. براساس گزارشی که در Journal of Psychiatry & Neuroscience منتشر شده است، سطح پایین کلسترول خون که به‌طور بالقوه از کمبود چربی در رژیم غذایی نشأت می‌گیرد، با افزایش خطر ابتلا به افسردگی شدید یا خودکشی مرتبط است.

در واقع، افرادی که پایین‌ترین سطح کلسترول خون را دارند، ۱۱۲ درصد بیشتر از دیگران با افکار خودکشی مواجه هستند. سوال همه ما این است که دلیل تاثیر کلسترول چیست؟ یک نظریه این است: از آن‌جایی که ۶۰ درصد مغز را چربی تشکیل می‌دهد و ۲۵ درصد از کلسترول بدن در مغز قرار دارد، مغز نمی‌تواند بدون سطح کافی و مناسبی از آن، عملکرد بهینه‌ای داشته باشد.

در واقع، برخی مطالعات نشان می‌دهند که سطح بسیار پایین کلسترول در توانایی لازم برای تولید و گسترش انتقال‌دهنده‌های عصبی مثل سروتونین،‌ اختلال ایجاد می‌کند.

البته منظور محققان این نیست که از این به بعد می‌توانید سیب‌زمینی سرخ‌کرده و همبرگر بخورید! بلکه باید استفاده از چربی‌های سالم را در رژیم غذایی جدی بگیرید و مقادیر لازم را مصرف کنید تا سلامت روانی‌تان بهبود یابد.

به نظر متخصصان، چربی‌های سالم باید حدود ۲۵ تا ۳۵ درصد از کل کالری‌های روزانه، یعنی ۵۵ تا ۷۸ گرم در ۲ هزار کالری روزانه، را تشکیل دهند.

0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.