324

خوددرمانی مخصوص دردهای نوروزی – قسمت دوم

|
0 دیدگاه

واقعیت این است که راست می‌گویند و همین خوددرمانی‌هاست که گاهی مشکل را چند برابر و درمانش را سخت‌تر می‌کند.

خوددرمانی مخصوص دردهای نوروزی- قسمت دوم

لطفا ابتدای مطلب را در «خوددرمانی مخصوص دردهای نوروزی- قسمت اول» بخوانید

ضرب دیده‌اید؟؛ در این شرایط چه کنیم؟

اگر درد و التهاب ناشی از ضرب‌دیدگی حرکت کردن را برای‌تان سخت کرده چاره‌ای جز مراجعه فوری به مراکز درمانی و گرفتن یک عکس رادیولوژی ندارید. اما در صورتی که احساس می‌کنید اوضاع استخوان‌های‌تان چندان بد نیست، می‌توانید از این راه‌ها کمک بگیرید.

کمپرس آب سرد بگذارید

اگر ضرب‌دیدگی شما با التهاب و ورم همراه است، سراغ کمپرس آب گرم نروید. در این شرایط کمپرس آب سرد بیشتر می‌تواند به شما کمک کند. پس کیسه آب‌تان را کمی در فریزر بگذارید و بعد روی ناحیه آسیب‌دیده قرار دهید.

چه دارویی موثر‌تر است؟

بهترین مسکن برای آرام کردن این دردها، استامینوفن است. شما می‌توانید این قرص را بسته به‌شدت درد در فواصل ۶ تا ۸ ساعت میل کنید یا از ژل موضعی پیروکسیکام کمک بگیرید.

پوست‌تان می‌خارد؟

در بسیاری از شهر‌ها، به ویژه شهر‌های شمالی، بهار فصل فعال شدن حشرات و شروع گزیدگی‌های آزار‌دهنده است. در چنین شرایطی پیشنهاد ما به شما این است:

پیشگیری کنید

این روزها می‌توانید در برخی داروخانه‌ها پماد‌های «after bite» یا «before bite» را پیدا کنید. پماد دوم را می‌توانید برای پیشگیری از گزیدگی استفاده کنید و در صورتی که دیر اقدام کردید و دچار گزیدگی و خارش شدید، می‌توانید از «after bite» کمک بگیرید.

چه دارویی موثر‌تر است؟

اگر به‌خاطر گزیدگی حشرات دچار خارش پوست شده‌اید، برای درمان موقتی مشکل‌تان از قرص هیدروکسیزین کمک بگیرید و در فواصل ۸ ساعته آن را مصرف کنید. پماد هیدروکورتیزون هم در این شرایط می‌تواند به شما کمک کند.

معده درد دارید؟

چای نعنا هم می‌تواند به اندازه عرق نعنایی که مادر بزرگ‌ها به آن علاقه دارند، در کاهش درد شما موثر باشد. پس اگر حال معده‌تان خوب نیست، کمی نعنای خشک را دم کنید و بنوشید.

شیرین‌بیان بخورید

شیرین‌بیان که این روزها می‌توانید از هر عطاری آن را تهیه کنید، دوای معده درد است و نه تنها متخصصان طب سنتی که پژوهشگران بریتانیایی هم به موثر بودن آن اعتراف می‌کنند. پس اگر حال معده‌تان خوب نیست، هر روز چند حبه شیرین‌بیان بخورید تا درد‌تان کمتر شود.

آب پرتقال نخورید

برای اینکه حال‌تان بدتر و مشکلات معده‌تان تشدید نشود، باید سراغ نوشیدنی‌های قلیایی مثل شیر بروید و از خوردن مایعات اسیدی خودداری کنید. مطمئن باشید با خوردن یک لیوان آب پرتقال یا آب زرشک حالتان می‌تواند از این چیزی که هست هم بدتر شود.

روده درد دارید؟

گرچه دردی که اطراف ناف احساس می‌شود و چند دقیقه‌ای شدت می‌گیرد و دوباره آرام می‌شود هم اغلب با معده درد اشتباه گرفته می‌شود، اما چنین دردهای بی‌ثباتی مربوط به روده شما می‌شوند.

دلپیچه نوع شدت گرفته این مشکلات است اما گاهی درد‌های خفیف‌تر ناپایدار که اغلب با علائم مزاجی مثل اسهال و یبوست همراه می‌شوند، در این ناحیه سراغ‌تان می‌آید که نمی‌دانید برای آرام شدن‌شان چه باید بکنید.

ماساژور خود باشید

اگر سنگینی معده و دشواری در هضم غذا آزارتان می‌دهد، پوست شکم‌تان را با یک روغن گیاهی کمی چرب کنید و درحالی که دراز کشیده‌اید، محدوده دور ناف‌تان را به شکل دورانی ماساژ دهید.

اگر بعد از بیدار شدن و قبل از خوابیدن، هشت دور به جهت عقربه‌های ساعت و هشت دور خلاف آن جهت دور ناف‌تان را ماساژ دهید، دشواری کمتری در هضم غذا پیدا می‌کنید.

چه دارویی موثر‌تر است؟

شربت آلمینیوم ام‌جی و قرص‌های جویدنی که با همین نام در داروخانه‌ها عرضه می‌شوند می‌توانند به شما برای آرام کردن درد معده کمک کنند. اما اگر با خوردن یک قاشق آلمینیوم ام‌جی در هر ۴ ساعت حال‌تان بهتر نشد، می‌توانید از قرص رانیتیدین هم کمک بگیرید و هر ۱۲ ساعت یک عدد از این قرص را مصرف کنید.

برای خلاص شدن از دردهایی روده هم می‌توانید هر هشت ساعت یکبار قرص هیوسین مصرف کنید و برای آنکه شدت مشکل‌تان کمتر شود، تا آنجا که می‌توانید مایعات مصرف کنید. بد نیست تا آنجا که برای‌تان ممکن است تا کمرنگ شدن علائم چیزی نخورید یا اینکه سراغ غذاهای سبک بروید.

سوخته‌اید؟

اگر سوختگی‌تان آنقدر شدید نیست که شما را به مراجعه به مراکز درمانی مجبور کند، می‌توانید با کمک راه‌های زیر آن را تسکین دهید.

آب سرد درمانی کنید

در صورتی که در این روزها بخاطر آشپزی و یا اتفاقات دیگر دچار سوختگی شدید، وقت را تلف نکنید و فورا ناحیه سوخته را زیر آب سرد بگیرید و حداقل پنج دقیقه آن را از زیر آب خارج نکنید. زدن خمیردندان و کرم روی ناحیه‌ای که دچار سوختگی شده را فراموش کنید و در اولین قدم از آب سرد برای آرام کردن سوزش کمک بگیرید.

سیب‌زمینی رنده کنید

اگر پس از خارج کردن دست‌تان از آب سرد باز هم احساس سوزش کردید، کمی سیب‌زمینی خام رنده کنید و روی ناحیه‌ای که دچار سوختگی شده بگذارید یا اینکه بعد از رنده کردن آبش را بگیرید و ناحیه‌ای که دچار سوختگی شده را در آن آب قرار دهید. بعید است که این کار درد و سوزش شما را آرام نکند.

بی‌خیال خمیردندان شوید

به شما گفته‌اند که اگر ناحیه سوخته را با خمیر‌دندان یا کرم‌های مرطوب کننده بپوشانید حالتان بهتر می‌شود؟ اشتباه گفته‌اند.

شاید تا لحظه‌ای که پماد روی پوستتان هست آرامش موقتی پیدا کنید، اما به محض پاک کردنش دوباره سوزش و درد به سراغتان می‌آید. گذشته از آن با این کار اجازه هوا خوردن به محل سوختگی و خش شدن تاول آن را هم نمی‌دهید و یک مشکل دیگر به مشکل قبلی‌تان اضافه می‌کنید.

شما دکتر نیستید!

اگر احسـاس کردیـد که سوختگی عمیق است،  حتی در صورت کوچک بودن ناحیه آن، فورا به بیمارستان مراجعه کنید.

چه دارویی موثر‌تر است؟ پماد‌های سوختگی کودکان مثل پماد «کاندولا» هم می‌توانند به شما در این شرایط کمک کنند. این پمادها قیمت بالایی ندارند و توصیه می‌کنیم که همیشه یک تیوپ از آنها را در خانه داشته باشید. اما اگر این دارو در دسترس‌تان نیست، می‌توانید از پمادهای مخصوص سوختگی که در برندهای مختلف عرضه می‌شود، کمک بگیرید.

0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.