269

سفیدی زود هنگام موی سر

|
0 دیدگاه

بیماری های زمینه ای مانند دیابت و بیش از حد در معرض آفتاب قرار گرفتن نیز می تواند در سفیدی موی سر موثر باشد.

اگر یکی از دغدغه های شما سفیدی موی سر تان شده است این مطلب را از دست ندهید.

سفید شدن موی سر در افراد مختلف در سنین متفاوتی آغاز می شود. در افراد سفید پوست از زیر ۳۰ سالگی مو شروع به سفید شدن می کند و در افرادی که پوست تیره تری دارند، بعد از ۳۰ سالگی و از محل گیجگاه ها مو سفید می شود.استرس نیز از فاکتورهای تاثیرگذار در این عارضه است.

بیماری های زمینه ای مانند دیابت و بیش از حد در معرض آفتاب قرار گرفتن نیز می تواند در سفیدی مو موثر باشد.برخی بیماری ها مانند پرکاری تیروئید، کمبود ویتامین B122 و فقر آهن نیز ممکن است در سفیدی زودرس مو تاثیرگذار باشد.تبلیغات درباره رفع سفیدی موی سر صحت ندارد و نمی توان رنگ مو را از ریشه اصلاح کرد.

احتمالاشامپوهای تبلیغاتی دارای مواد رنگی هستند که مو را رنگ می کنند ولی تاثیری در ریشه آن ندارند.برای جلوگیری از سفید شدن موها می توان عوامل زمینه ای را رفع کرد، گفت:این باور که اگر موی سفید کنده شود، موهای سفید افزایش می یابد، غلط است و این موضوع هیچ تاثیری در افزایش سفیدی موها ندارد.

اما آیا سفید شدن مو نشانه پیری است؟ و علت رنگ باختن زودهنگام این موها چیست؟

مو در واقع قسمت یا ضمیمه ای از پوست محسوب می شود و شامل سلول های مشابهی اسـت کـه روی لایـه خـارجی پوست به نام روپـوسـت یا اپیدرم قرار دارند. غدد چربی پـوسـت سـر مـاده ای چرب و روغنی ترشح مـی کـنـنـد کـه مـنـبـع مـواد مـغـذی و تقویتی، براق کننده و عامل سیاهی مو است.

تغذیه مو از طریق جریان خون صورت می گیرد و به طور خـارجـی امـکـان پـذیر نیست. اصولاً مو طی مراحلی رشد می کند و در برهه هایی از زمان، رشد آن متوقف شده و استراحت می کند. در پایین ترین لایه پوست سر، در محل پایه تار مو، سلول هایی به نام ملانوسیت وجود دارند که ترکیباتی به نام ملانین تولید و ترشح می کنند.

مـلانـیـن بـاعث رنگی بودن موی سر است. مـلانـوسـیـت هـا در واقـع حـاوی سـلـول هـای رنگدانه ای هستند و برای ساخت ملانین به آنزیم های خاصی نیاز دارند. در حقیقت رنگ های متفاوت مو، سیاه، قهوه ای، بلوند و قرمز بستگی به نوع آنزیمی دارد که در ساخت ملانین مورد استفاده قرار می گیرد.

چگونه گرد سپیدی بر موها می نشیند؟

رنـگــــدانـــه هـــای مـــوجـــود در ملانوسیت ها، عامل ایجاد رنگ موی سر هستند. زمانی که سـاخـت ایـن رنـگدانه ها مـتوقف شود، مو رنگ خود را از دست می دهد و بــه اصـطـلاح سـفـیـد می شود و این تار موهای سفید رنگ در ترکیب با تـارهـای سـیاه مو، حالتی خـاکـسـتـری بـه مو می دهند. سفید شدن مو به طور معمول فرآیندی است که با بالا رفتن سن رخ می دهد.

طبق تحقیقات صورت گرفته، عامل اصلی سفید شدن مو، ماده ای به نام پروکسید هیدروژن است. با بالا رفتن سن، این ماده در فولیکول ها و سلول های مو به مقدار زیادی تـولـید می شود و در نتیجه ساخت رنگدانه ملانین را متوقف می کند.

پروکسید هیدروژن به مـیـــزان کــمـــی در ســـراســـر بـــدن هـمـچــون فولیکول های مو تولید می شود، ولی با افزایش سن مقدار تولید آن بالا می رود، زیرا دیگر بدن قادر به خنثی کردن تولید این ماده نیست. زمانی که ملانوسیت ها به طور غیرفعال حضور دارند یا تعداد ملانین هر تار مو به کم تر از حد معمول می رسد، مو به رنگ خاکستری دیده مـی شـود، ولـی چـنـانچه ملانوسیت ها کاملا رنگدانه های خود را از دست بدهند، مو سفید می شود.

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.