434

مری یکی از اعضای دستگاه گوارش

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

مری یکی از اعضای دستگاه گوارش است که کمتر درباره آن صحبت می شود، اما امروزه به اهمیت آن بیشتر پی برده‌اند، مری است.

مری یکی از اعضای دستگاه گوارش

لوله‌ای عضلانی که به صورت بسیار تخصصی، غذا را به معده انتقال می‌دهد. بروز کوچک‌ترین اختلالی در حرکات مری، موجب بروز اختلال در عبور غذا و در نهایت سوءتغذیه می‌شود.

 ورود غذا به مری

پس از جویدن و خردکردن غذا، لقمه به ناچار وارد لوله‌ای به نام مری می‌شود كه درست در عقب نای قرار دارد. طول مری ۲۳ تا ۲۶ سانتی‌متر و قطر آن حدود ۵/۲ سانتی‌متر است و انتهای آن از دیافراگم عبور می‌كند (مری و نای دو تا از بزرگ‌ترین عضوهایی هستند كه از دیافراگم عبور می‌كنند).

دیواره مری ماهیچه‌ای است و تارهای ماهیچه‌ای آن طولی و حلقوی هستند. ماهیچه‌های چند سانتی‌متر فوقانی مری از نوع مخطط‌اند، ولی بقیه ماهیچه‌ها از نوع صاف‌اند.

مری هم مانند دهان و قسمت‌های دیگر لوله گوارش از غشای مخاطی پوشیده است. مخاط لغزنده مری این عضو را از خراشی كه ممكن است ذرات سفت موجود در لقمه ی غذا روی دیواره مری وارد سازند، مصون نگه می‌دارد.

در انتهای پایینی مری كه درست در زیر دیافراگم است، آخرین ماهیچه حلقوی عموما به حالت انقباض دایم باقی می‌ماند که به “اسفنكتر كاردیا” موسوم است. با ورود لقمه به انتهای مری، اسفنكتر كاردیا باز می‌شود و لقمه وارد معده می‌شود.

 سرطان مری از کجا می‌آید؟

سرطان مری شایع‌ترین سرطان در نواحی شمالی کشور (مخصوصا استان گلستان) است که عادت به نوشیدن چای داغ دارند. داغ نوشیدن چای یکی از مهم‌ترین عوامل خطرساز این سرطان است.

سرطان مری دومین سرطان شایع در اردبیل است. یک مطالعه نشان داد بر خلاف كشورهای غربی، در اردبیل سرطان مری ارتباطی با مصرف سیگار و الكل ندارد،

بنابراین لازم است برای واضح‌تر شدن عوامل خطر در این شهر، بررسی‌های دیگری در خصوص ارتباط سرطان مری با عوامل شناخته شده مانند نیتروزامین‌ها و محتوای خاك و تولیدات كشاورزی منطقه و خصوصیات ژنتیكی بیماران در آینده صورت گیرد.

چه موقع به دکتر مراجعه کنیم؟ 

اگر شما یا یكی‌ از اعضای‌ خانواده‌تان علایم‌ تنگی‌ مری‌ یا ازوفاژیت‌ خورنده‌ را دارید و

اگر یكی‌ از موارد زیر هنگام‌ درمان‌ شما رخ‌ دهد:

درد قفسه‌ سینه‌
تب‌
ناتوانی‌ در صحبت‌ كردن‌
احساس‌ وجود حباب‌های‌ هوا زیر پوست‌ ناحیه‌ قفسه‌ سینه‌.

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.