197

بیداری دندان‌پزشکان ایرلندی پس از یک دهه

|
0 دیدگاه

انجمن دندان‌پزشکی ایرلند از وزارت بهداشت درخواست کرد ارائه خدمات پیشگیرانه را از سر گیرد.

بیداری دندانپزشکان

انجمن دندان‌پزشکی ایرلند، پس از گذشت حدود یک دهه از بحران و ریاضت اقتصادی و کنار گذاشته شدن خدمات پیشگیرانه دندان‌پزشکی در این کشور، به هزینه‌های زیاد این اقدام پی برده و از وزارت بهداشت ایرلند درخواست کرده است که بودجه بیشتری را به برنامه‌های سلامت دهان کودکان پیش‌دبستانی اختصاص دهد و برنامه پایش وضعیت سلامت دهان دانش‌آموزان دبستانی را در سراسر این کشور از سر گیرد.

این درخواست، به دنبال تحقیقی که می‌گوید تعداد قابل توجهی از کودکان ایرلندی زیر ۵ سال، به کشیدن دندان تحت بی‌هوشی عمومی نیاز دارند ارائه شده است. براساس این تحقیق، تعداد دندان‌های کشیده شده در افرادی که در این گروه سنی قرار دارند، به ۹ عدد هم می‌رسد و این در حالی است که سرانه هزینه درمان آنان هشتصد و نوزده یورو و چیزی نزدیک به ۸ برابر هزینه برنامه ارتقاء سلامت دهان برای همان گروه سنی است.

کودکان و سالمندان، قربانی نبود خدمات پیشگیرانه

سایت خبری TheJournal.ie، به تازگی در مقالات خود بر کمبودهایی که درزمینهٔ سلامت دهان این گروه از شهروندان ایرلندی وجود دارد تأکید کرده است. این سایت می‌گوید عدم مراجعه به دندان‌پزشک و بررسی وضعیت دندان‌ها، سبب شده است کودکان در سنین پیش‌دبستانی مجبور شوند دندان‌های خود را تحت بیهوشی بکشند.

علاوه بر این، غفلت از سالمندانی که در آسایشگاه‌ها زندگی می‌کنند، سبب می‌شود زمانی که تحت پوشش مراقبت‌های پزشکی این مراکز قرار می‌گیرند، دندان‌هایی که تا سنین بالا حفظ کرده‌اند را به دلیل عدم مراقبت از دست بدهند.

دکتر مایکل دالتون، رئیس گروه جراحی فک و صورت HSE (نظام سلامت ایرلند) در انجمن دندان‌پزشکی ایرلند، می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهند پیش‌گیری، نه‌ تنها گزینه بهتری برای حفظ سلامت دندان‌ها است، بلکه بسیار مقرون‌به‌صرفه است.»

او ادامه می‌دهد: «موضوع نگران‌کننده این است که ما دریافته‌ایم تعداد زیادی کودک ایرلندی، یعنی هرسال بیش از هزار کودک، مجبور هستند دندان خود را تحت بیهوشی بکشند. مطالعات اخیر نشان می‌دهند این مشکلات، در بسیاری از آنان، از سنین بسیار پایین آغاز می‌شود و کودکانی که در خانواده‌های محروم بزرگ می‌شوند، بیشتر در معرض خطر نیاز به درمان‌های دندان‌پزشکی قرار دارند.

در ضمن افرادی که در سنین پایین برای کشیدن دندان تحت بی‌هوشی قرار می‌گیرند، در بزرگ‌سالی هم تظاهرات سلامت دهان ضعیفی دارند.»انجمن دندان‌پزشکی ایرلند، ازسیمون هریس، وزیر بهداشت این کشور، درخواست کرده است که برنامه‌های پیشگیرانه‌ای برای تأمین سلامت دهان کودکان پیش‌دبستانی و برنامه جامع سلامت دهان را برای کودکان زیر ۱۲ سال تدوین کند.

از دست رفتن دندان در نتیجه صرفه‌جویی در منابع سلامت

پیش از این، دندان کودکان ایرلندی، در پایه دوم، چهارم و ششم ابتدایی به صورت رایگان معاینه می‌شدند، اما از سال ۲۰۰۸، در پی رکودی که ریاضت اقتصادی را به دنبال داشت، این خدمات به نحو چشم‌گیری کاهش یافتند.پاسخ دکتر هریس به درخواستی که انجمن دندان‌پزشکی ایرلند برای ازسرگیری برنامه پیشگیرانه سلامت دهان ارائه داده است، این بود که این خدمات، جزو تعهدات HSE محسوب می‌شوند.

HSE نیز در پاسخ به TheJournal.ie گفته است تعهدات آن، شامل معاینه و مراقبت‌های اولیه دندان‌پزشکی، حداقل برای یک مرتبه در سنین بین ۱۱ تا ۱۳ سال، یعنی کلاس ششم می‌شود. همچنین خدمات عمومی دندان‌پزشکی (PDS) شامل درمان اورژانسی درد برای تمام کودکان زیر ۱۶ سال، معاینه منظم، مراقبت‌های دندانی دانش‌آموزان در مراحل کلیدی رشد و عمده خدمات دندان‌پزشکی، در بین سنین ۶ تا ۸ سالگی به کودکان ارائه می‌شود و HSE در تلاش است که عدالت در سلامت را بین کودکان این گروه سنی در تمام مناطق برقرار سازد.

دکتر دالتون می‌گوید: «کشیدن دندان تحت بیهوشی، برای جوانان، اقدامی بسیار تروماتیک است که در موارد بسیار زیادی می‌توان از آن پیش‌گیری کرد و با اینکه منشاء بیماری‌های دندان از سنین پایین سرچشمه می‌گیرد، معایناتی که باید در کلاس دوم، چهارم و ششم بر روی افراد صورت گیرد، تنها به دلیل نبود نیروی کافی در مراکز خدماتی عمومی دندان‌پزشکی، نادیده گرفته می‌شود؛

تا جاییکه در سال ۲۰۱۵، شانزده هزار کودک که باید تحت این معاینات قرارمی‌گرفتند، از آن بی‌بهره ماندند. بنابراین باید گفت تازمانی که این کمبود وجود دارد، جوانان و اقشار آسیب‌پذیر جامعه از عواقب آن رنج خواهند برد.»

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.