2369

هرآنچه در خصوص برآمدگی دیسک کمر باید بدانید

|
6 دیدگاه

هرکسی تخصصی در زندگی دارد، برخی در نشستن روی راحتی با ریموت تلویزیون و سفارش دادن پیتزا، برخی نیز در گرفتن مدال طلای المپیک. هر کاری را که زیاد انجام دهید، در آن کار خبره خواهید شد.

هرآنچه در خصوص برآمدگی دیسک کمر باید بدانید

من به مدت دو دهه است که در مورد انسان و رفتارهای او مطالعه می کنم. روزها و شب های بسیاری را در کتابخانه دانشگاه ها و اتاق کالبد شکافی با اجساد سپری کرده ام و کارهای بسیاری را برای درمان درد افراد انجام داده ام.

من در این زمینه حرفه ای هستم و در حال تلاش برای تربیت نسل جدیدی از متخصصان تناسب اندام هستم که در بدست آوردن سلامتی از طریق تناسب اندام حرفه ای باشند. بنابراین، نوری بتابانم بر شب تاریک کمر درد برای شما!

برآمدگی دیسک همیشگی نیست

من تعدادی بیمار با جراحت های همین اندازه بزرگ داشته ام ولی تعداد بیشتری با آسیب های کوچکتر و تقریبا ۱۰۰% موفقیت در درمان و بازگشت شان به حالت طبیعی را داشته ایم. در مورد بیماری که تصویر قبل و بعد را دیدیم، او بعد از گذشت شش ماه به باشگاه برگشت و می توانست حرکات ساق ایستاده هالتر را به وزن ۴۵۳ کیلوگرم انجام دهد.

این اتفاق بعد از بدست آوردن کنترل ماهیچه های ساق پا بعد از آسیب دیدگی اعصاب به دلیل آسیب دیسک رخ داده بود.

البته من نگفتم که این حرکت ساق پا را انجام بدهد. این تنها کاری بود که خودش می خواست انجام بدهد، و هیچ مشکلی با انتخاب او نداشتم. من تنها ابزار مورد نیاز برای بدست آوردن سلامت دیسکش را به او نشان دادم. این بزرگترین مهارتی است که می تواند در درمان دیسک بیمار را به ۱۰۰ % توانایی اش برساند.

این کار نیاز به بکار گیری تمرینات به خصوص، از جمله تمرین های مقاومتی برای هیپرتروفی و مهارت یابی هر دو می باشد.

زمانی که جراحت برطرف شد، نیازی به درمان همیشگی ندارید. نگذارید که دیگران بگویند آسیب های دیسک کمر همیشگی هستند. من فایل هایی دارم پر از تصاویر MRI که به عنوان مدرکی دال بر بهبود وضعیت آسیب های دیسک هستند، و حتی به تمرین های مرتب ماهانه نیز برای تثبیت حالت بهبود نیز نیاز ندارند.

این افراد ممکن است متحمل آسیب های دیگری نیز در طول مسیر بهبود بشوند، اما وقتی که یک آسیب دیدگی را درمان می کنیم، انتظار داریم که از آن ناحیه دچار جراحات بیشتر نشویم، تا زمانی که بیمار به انجام تمریناتی که من تجویز کرده ام ادامه می دهد، سپس می توانند به پیش روند و به اهدافی که به خاطر بیماری از آن دور مانده بودند برسند.

تمرین هایی که تجویز می کنم با توجه به شرایط بیمار فرق می کند و به پیشینه پزشکی، شرایط کنونی، سبک زندگی و شغل آنها بر می گردد. بنابراین من نمی توانم یک قالب بگذارم و با روشی یکسان همه را درمان کنم، اما تنها امیدوارم که به شما نشان دهم که حتی مشکلات بزرگ نیز می توانند حل شوند. تنها مسئله یافتن راه مناسب و استقامت است.

در زیر مثالی برای یک دیسک در حال بهبود آورده ام. برآمدگی بادکنکی شکل درمان خواهد شد و به شکل نرمال خود باز خواهد گشت. این پروسه پیچیده تر از آن است که بتوان در این مقاله مختصر توضیح داد، اما وقتی دوره های درمان کمر درد را آموزش می دهم، این پروسه را به طور کاملا دقیق و جزئی توضیح می دهم.

درد همچنین می تواند از یک دیسک سالم و نرمال نیز ایجاد شود. نیازی نیست که حتما از برآمدگی، فتق یا پارگی دیسک رنج ببرید تا درد در ناحیه کمر داشته باشید.

می توان بدون هیچ آسیب دیدگی نیز درد داشت. خیلی عجیب نیست، چرا که این نوع از دردها مربوط به گیرنده های کششی در بافت رباط هایی باشد که تحریک شده اند. این نوع دردها به نظر من ساده ترین آنها برای درمان است، از آنجایی که شامل بررسی سبک زندگی و وضعیت نشستن، راه رفتن و… بیمار است و باید اصلاح بشوند.

واقعا جالب است که بدانید این افراد بیش از همه به سراغ من می آیند، کسانی که پزشکان تصاویر رادیولوژی و اسکن ها را بالا گرفته و هیچ مشکلی نمی یابند. درحالی که بیمارانشان روی چهارپایه نشسته اند.

این نوع از درد را می توانید در بسیاری از جنبه های تناسب اندام و سلامتی بیابید و معمولا در جایی یافت می شود که کسی از مربی به مربی دیگر و یا دکتری به دکتر دیگر مراجعه کرده و ناامیدانه به دنبال راه حلی مناسب است.

چندین سوال و تست معمول وجود دارد که می تواند به شناخت اینگونه افراد کمک کند و پاسخ معمولا جایگزینی مناسب در نقطه راحتی ارگونومی بیمار، یا توقف نوعی از ورزش که مربی دیگری تجویز کرده اما به جای حل مشکل آن را تداوم بخشیده است. درمان این بیماران به راحتی توقف انجام تمرین اشتباه است.

یکی از مثال های این مورد، تمرینات کشیدن زانو به سمت سینه است در شرایطی که آسیب دیدگی دیسک از قبل وجود داشته است.

این تمرین مشهور معمولا برای درمان کمر درد تحتانی به کار می رود و از جمله تمرینات ویلیام فلکسیون برای درمان کمر درد است ، این تمرین ها امروزه نیز تجویز می شوند و تقریبا در تمام جهان درست از همان روز اول از سال ۱۹۶۵به اشتباه به کار برده شده است.

تمرین ستون فقرات فلکسیون یک درمان جهانی برای کمر درد تحتانی است که از ۲۴۰۰ سال پیش مدارکی برای مخالفت با آن وجود دارد که به هیپوکرات ها در ۴۰۰ قبل از میلاد باز می گردد که به نظرشان فشار قوی روی کیفوز کمری برای درمان کمر درد تحتانی مفید بوده است.

درد قرار نیست با میزان جراحت متناسب باشد. از آنجا که کمر درد تحتانی می تواند بدون هیچ گونه جراحتی در بافت ها به وجود بیاید، بنابراین زمانی که یک آسیب واقعی وجود دارد ایجاد می شود. اما هیچ قانونی وجود ندارد که بگوید میزان درد متناسب با میزان آسیب وارده است.

درد در ذهن شما ساخته می شود. اما آسیب به بافت زنده وارد می شود (و این موضوع مقاله ای دیگر می تواند باشد) فقط به خاطر داشته باشید که درد به ندرت با میزان جراحت وارده متناسب است. بعضی از افراد در بیشترین میزان درد ممکن و اغلب هم در بیمارستان هستند و توانایی حرکت ندارند ولی میزان جراحت بسیار کوچک و حتی در اسکن ها به سختی قابل رویت است.

و تمام جراحت های بزرگ که من درمان کرده ام افراد قادر به راه رفتن بوده اند حتی اگر به سختی پاهایشان را روی زمین می کشیدند.

زمان درمان بیولوژیکی، جهانی است

بیولوژی درمان یک آسیب دیدگی مربوط به بافت بدن و در همه جهان، (مروری بر پروسه درمان در مرحله سلولی فیزیوتراپی، آگوست ۱۹۶۰، جلد ۶۶، شماره ۲) در درد کمر، میزان بهبود آسیب های وارده، ۸۶% از بیماران در مدت ۴ هفته بعد از آسیب وارده و ۹۲% بعد از ۸ هفته احساس بهتری، بدون در نظر گرفتن نوع درمان.

این یک آمار تقریبی خوب است که می توان به آن استناد کرد، من انبوهی از تحقیقات و مطالعات را خوانده ام که در مورد بهبود کمر درد بوده اند و این آمار و ارقام مرتبط با مشاهدات تجربیات آزمایشگاهی است.

واژه «بهترشدن» به نظر من برای بحث کردن مناسب تر است چرا که «بهترشدن» لزوما به معنای بهبود کامل نیست، درست است؟ من به دنبال برطرف کردن کمر درد هستم نه اینکه فقط بهتر شود.

به خاطر داشته باشید که چیزی به عنوان درمان سریع وجود ندارد. فقط درمان های معمول و یا آهسته وجود دارند (والبته کمک های دارویی مدنظر نمی باشند.) بنابراین می توانید به سرعت درد را از خود دور کنید. البته به خاطر داشته باشید که درد آسیب نیست.

درد ایجاد خودآگاه ذهن از داده های مختلف است، مستقیما با درمان رابطه ای ندارد و به برطرف کردن فرستنده های درد به مغز مرتبط می شود که ممکن است شامل پروسه درمان نیز باشد یا نباشد.

من معمولا مردم را به سرعت از درد راحت می کنم، اما انگیزه و شوق بهبود یافتن را با آموزش احترام به پارامترهای درمان بیولوژیکی تعدیل می بخشم. وقتی درد از بین رفت، بیمار شما می تواند اجزای فعال تمرینات باز پروری را برای گرفتن بهترین نتیجه دنبال کند.

افراد را به صورت شخصی درمان کنید. این روش درمان شبیه به دستور غذایی نیست

کلید موفقیت کامل آسیب دیدگی های کمر دردهای تحتانی، وقتی بر روی علت ایجاد آن تسلط پیدا کردید، این است که متوجه باشید هر بیماری متفاوت است؛ نه در اصول بیولوژی بلکه در بخش روانی.

به همین دلیل است که در حرفه تناسب اندام و سلامت، مربیان موفق آنهایی هستند که نیاز مراجعین خود را درک می کنند و تفاوت های آنها را متوجه می شوند.

درمان هر آسیب دیدگی یکسان است، ما اصول بین المللی یکسانی از نظر بیولوژی، بیومکانیک و فیزیک داریم که بایستی آنها را اجرا کنیم اما در کنار اینها عواملی مانند درک رفتارهای انسانی نیز داریم که بر میزان موفقیت بیمار برای انتقال موفقیت آمیز از آسیب دیدگی به بازگشت به ورزش تاثیر می گذارد.

آسیب دیدگی ها می توانند کاملا بهبود یابند و به درمان های مداوم نیاز نداشته باشند.

بسیار خوب، اکنون می دانید که جراحات بزرگ دیسک ترسناک نیستند. می توانند کاملا بدون هیچ ایراد ماندگاری از بین بروند. بعد لازم است که ترکیب کاملی از تمرینات مقاومتی فعال، غیر فعال و خنثی را به کار برده و پیشرفت و صعود بیمار را به دوران عالی و بهینه ورزشی خود ممکن سازیم.

4 پسندیده شده

از این نویسنده

6 دیدگاه

توسط: علیرضا

ایا دیسک خفیف ناحیه ی سینه ای با ورزش ترمیم وبه حالت اول باز میگردد

  توسط: معصومه حیدری

  سلام . درمان فتق دیسک ستون فقرات سینه ای .

  شروع درمان در غالب موارد دیسک بین مهره ای سینه با انجام اقدامات غیر جراحی است و در صورتیکه پس از انجام این اقدامات مشکلات بیمار رفع نشد ممکن است نیاز به عمل جراحی وجود داشته باشد. با این حال در مواردی که علائم فشار بر روی نخاع وجود داشته باشد و یا مشکلات بیمار بسرعت در حال بدتر شدن باشد بیمار باید فورا تحت درمان جراحی قرار گیرد. مهمترین اقدامات غیر جراحی در درمان این بیماری عبارتند از:
  یکی دو روز استراحت در بستر
  استفاده از بریس کمر برای یک هفته
  استفاده از داروهای ضد التهاب و شل کننده عضلانی و ندرتا استفاده از کورتیکواستروئیدهای خوراکی در موارد انتشار درد به اندام های فوقانی یا تحتانی
  فیزیوتراپی
  در مواردی که علائم بیمار پیشرونده باشد و یا علائم فشار بر روی نخاع مانند ضعف اندام فوقانی یا تحتانی، دردی وجود داشته باشد که کم نمیشود و یا مشکلاتی در ادرار یا مدفوع کردن وجود داشته باشد عمل جراحی فوری ضروری است و در مواردی هم که علائم بیمار پاسخ درمانی مناسبی به اقدامات غیر جراحی ندهد هم بیمار میتواند تحت عمل جراحی قرار گیرد.

  هرنی دیسک بین مهر ای سینه ای بیشتر در افراد با سن ۶۰-۴۰ سال دیده میشود.ستون مهره سینه ای قسمتی از آن است که در پشت قفسه سینه قرارگرفته و شامل ۱۲ مهره است. آنها را به ترتیب از بالا به پایین T1-T12 مینامند. بالای ستون مهره سینه ای ستون گردنی و پایین آن ستون کمری قرار گرفته است.علائم این بیماری بسته به محل فشار به نخاع و شدت فشار و اینکه آیا نخاع صدمه دیده یا خیر متغیر است. در غالب اوقات درد اولین علامت بیمار است. این درد میتواند در پشت قفسه سینه (در وسط و دو طرف) و در جلو قفسه سینه احساس شود.هرنی در مهره های بالایی سینه ای میتواند موجب احساس درد در یک یا هر دو اندام فوقانی شود.
  هرنی در مهره های وسط میتواند موجب احساس درد در شکم و قفسه سینهشده و بیمار یا حتی پزشک فکر کنند بیمار مشکل قلبی دارد. هرنی در مهره های پایینی سینه ای میتواند موجب بروز درد در پشت کمر شده و دردی شبیه به درد کلیه ایجاد کندگاهی اوقات احساس گزگز و بیحسی در محدوده درد وجود دارد. گاهی اوقات ممکن است بیمار در عضلات اندام تحتانی یا فوقانی احساس ضعف کند. ممکن است اختلالاتی دردفع ادرار و مدفوع نیز وجود داشته باشد.

توسط: علیرضا

سلام من دیسک بالجینگ پشت قفسه سینه دارم ایا راهی هست که این دیسک به حالت اولیه بازگردد واگر هست چگونه

  توسط: معصومه حیدری

  سلام. در ام ار ای در فردی که دارای درگیری کمر با منشا دیسک کمر شده است ما چندین واژه داریم .

  خفیف ترین حالت دهیدراتاسیون یا Disk dehydration می باشد که به این است که که فشار بسیار خفیفی به دیسک وارد شده و تنها آب آن کم شده است . البته بعضی از بیماران از این واژه بسیار میه ترسند چون گاهی همکاران از واژه سیاهی دیسک استفاده می کنند و بیماران گاهی از این واژ می ترسند در حالیکه این حالت خفیف ترین نوع درگیری دیسک می باشد و هر چند از نظر درمانی باید به آن توجه کرد ولی جای نگرانی وجود ندارد .

  مورد دوم بالجینگ دیسک یا Disc Bulging می باشد که درجه دوم درگیری از نظر ام آر آی کمر می باشد. در این موارد بسیاری از موارد حتی فتق ممکن است موجب پارگی دیسک هم نشود . در هر دو حالت درمان این موارد بسیار آسان است و نیاز به اقدام جراحی ندارد و اکثر متخصصین طب فیزیکی و توانبخشی قادر به درمان آن به شیوه های غیر جراحی می باشند.

  مورد سوم پروتروژن دیسک یا ِDisk prutrusion می باشد که درگیری متوسط دیسک از نظر بیرون زدگی در ام ار ای می باشد . اغلب بیماران با این شدت درگیری ، جواب مناسبی به روش های غیر جراحی می دهند اما باید در درمان مصمم باشند و یک درمان خوب و غیر سطحی دریافت کنند.

  مورد چهارم اکستروژن دیسک یا Disc extrusion می باشد که شدیدترین نوع درگیری دیسک می باشد و حجم ماده بیرون زده آن بسیار زیاد می باشد . در این موارد اگر بیمار اگر علائم Neurologic deficit نداشته باشد امکان درمان غیر جراحی وجود دارد و اگر بیمار به مدت ۲ ماه درمان های قوی طب فیزیکی را دریافت کرد و همچنان دچار دردهای شدید باشد پروسه های مختلف جراحی بسته و باز کمر در وی انجام می شود.

  به مطالب دیسک گردن ودیسک بالجینگ کمرو سندرم درد میوفاسیال در وبسایت رجوع کنید امیداست راهنماییتان کند.

توسط: زهرا سقازاده

سلام .مطالبی ک توضیح دادین بسیار مفید هست ولی توی سایت آدرسی برای مراجعه قرار ندادین . برای استفاده از تمریناتی ک در متن اشاره کردین باید چکار کنیم ؟ من دیسک مهرهای ۴ و ۵ مشکل دارند .هم کم ابی و هم بیرون زدگی .البته دقیق نمیدونم چون پزشکان خیلی توضیح نمیدند . دودوره فیزیوتراپی رفتم ولی بعد از مدتی کمرم خشک میشه و توی وسط باسن درد شدید دارم .ممنون میشم راهنمایی کنید

  توسط: معصومه حیدری

  برای اقدام در هرکاری به پزشکان متخصص وقابل اعتماد رجوع کنید در اینترنت متخصصان زیادی هستند از انان مشاوره بگیرید وبایک متخصص معتبر مشورت کنید.باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.