265

با انواع سمعک و مشخصات آن‌ها آشنا شوید

|
0 دیدگاه

سمعک انواع متفاوتی دارد. اما از کجا باید بفهمیم کدام نوع برای ما مناسب است؟ در این مطلب با انواع مختلف سمعک و مشخصات آنها آشنا خواهید شد.

سمعک چگونه کار می کند؟

تمام سمعک‌ها برای انتقال صدا از محیط به داخل گوش و تقویت آن از ابزار مشابهی استفاده می کنند. امروزه بیشتر سمعک‌ ها دیجیتال هستند و از یک باتری تغذیه می کنند.

عملکرد سمعک به این صورت است که میکروفون‌های کوچکی که روی آن تعبیه شده اند صدای محیط را ضبط می کنند.

یک چیپ رایانه‌ای به همراه یک تقویت کننده، صداها را به کدهای دیجیتالی تبدیل می کنند. این چیپ صدا را بر اساس مشکل شنوایی شما و نیاز‌های شنوایی و صدای محیط اطراف بررسی می کند. سیگنال‌های تقویت شده سپس به موج تبدیل می شوند و از طریق بلندگوها به گوش شما انتقال می یابند.

انواع سمعک

سمعک‌ها از نظر قیمت، اندازه، مشخصات و شیوه‌ ی قرارگیری در گوش متفاوت هستند.

سمعک های CIC و mini CIC نامرئی هستند و برای داخل سوراخ گوش طراحی شده اند.

سمعک‌های CIC و mini CIC

سمعک‌های CIC یا سمعک‌هایی که کاملا داخل سوراخ گوش قرار می گیرند (نامرئی) طوری طراحی شده‌اند که در این محل کوچک جا شوند. این نوع سمعک برای بزرگسالانی که مشکلات شنوایی ضعیف یا متوسط دارند مناسب هستند. سمعک‌های نامرئی کوچکترین در نوع خود هستند و نویز باد را کمتر دریافت می کنند.

اما از طرف دیگر باتری‌های بسیار کوچکی در آنها استفاده شده است که عمر کمتری دارند و کار با آن‌ها مشکل است. مشخصات اضافی مثل کنترل میزان صدا و میکروفون نیز روی آنها وجود ندارد و ممکن است بلندگویشان با ترشحات گوش دچار مشکل شود.

سمعک‌های داخل گوشی یا ITE

سمعک‌های داخل گوشی بنا به خواست مشتری در دو نوع تولید می شود؛ نوعی که تمام قسمت بیرون گوش را در بر می گیرد و نوعی که فقط قسمت پایینی آن را پر می کند. هر دو نوع برای افرادی که مشکل شنوایی معمولی یا جدی دارند مناسب است. این نوع سمعک مشخصاتی مثل کنترل میزان صدا دارد که سمعک‌های کوچکتر ندارند.

کار با آن راحت‌تر است و از باتری بزرگتر با عمر بیشتر بهره می برد. سمعک‌های مذکور ممکن است با ترشحات گوش دچار مشکل شوند و در کل بیشتر از سمعک‌های کوچک‌تر نویز باد را دریافت می کنند. این نوع سمعک بیشتر از سمعک‌های کوچکتر نمایان می شود.

سمعک پشت‌گوشی یا BTE

سمعک پشت گوشی بالای گوش قلاب می شود و پشت گوش قرار می گیرد. این نوع سمعک توسط یک لوله به قسمتی که در داخل سوراخ گوش قرار می گیرد متصل می شود. این نوع برای تمامی سنین با انواع مشکلات شنوایی مناسب است.

سمعک BTE بزرگترین نوع سمعک است، اما مدل‌های جدید آن طراحی کوچکتری دارند. سمعک‌های پشت گوشی صدا را بیشتر از سمعک‌های دیگر تقویت می کنند، اما در عوض نویز باد نیز بیشتر روی آنها تأثیر می گذارد. سمعک های RIC و RITE به سمعک های پشت گوشی شباهت دارندکه بلندگوی آن ها داخل سوراخ گوش قرار می گیرد..

سمعک با دریافت‌کننده‌ی داخلی (RIC) یا خارجی (RITE)

این دو نوع سمعک نیز به سمعک‌های پشت گوشی شباهت دارند، با این تفاوت که دریافت کننده یا بلندگوی آن ها داخل سوراخ گوش یا روی بخش خارجی آن قرار می گیرد و به جای لوله، یک سیم نازک قطعات آن را به هم متصل می کند. قسمت پشت گوش آنها کمتر نمایان است و ممکن است با ترشحات گوش دچار مشکل شود.

سمعک آزاد

این نوع سمعک شبیه سمعک‌های پشت گوش با لوله ای باریک است. سمعک آزاد سوراخ گوش را باز نگاه می دارد و اجازه می دهد صداهای فرکانس پایین به شکل طبیعی وارد گوش شوند و صداهای فرکانس بالا توسط سمعک دریافت شوند. این قابلیت سمعک‌های آزاد را به انتخاب مناسبی برای کسانی تبدیل کرده است که مشکل شنوایی شان شدید نیست.

سمعک آزاد کمتر نمایان است و مثل مدل‌های کوچک سوارخ گوش را به طور کامل نمی گیرد؛ به همین دلیل صدای خودتان را بهتر می‌شنوید. اما به خاطر قسمت‌های کوچکی که دارد، قرار دادنش در گوش مشکل است.

0 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.