221

دوست داشتن تان را به فرزندتان نشان دهید

|
0 دیدگاه

همه والدین از صمیم قلب فرزندان و کودکان خود را دوست دارند و این به قدری برایشان مسلم است ،که فکر می کنند فرزندان شان هم به این دوست داشتن واقف هستند.

دوست داشتن تان را به فرزندتان نشان دهید

اما تجربه نشان داده ،که این طور نیست و برخی از مواقع اصلا فرزندان متوجه محبت والدین نمی شوند، لذا پدر و مادر ها به هر وسیله ای که می توانند ،باید ابراز محبت کنند ،به فرزند و این عشق و علاقه درونی به بچه را عملا نیز به گونه ای که فرزندشان درک کند نشان دهند .

این نشان دادن محبت به فرزند آثار مثبت اش در دوران بلوغ و نوجوانی کودک شما خودش را بروز می دهد ،

در این زمان ها کودکانی که حالا نوجوان و جوان شده اند وقتی یقین دارند، پدر و مادر آنها را دوست دارند ،از بسیاری ازآسیب های اجتماعی و مسائل و مشکلاتی که گریبان گیر آنها در جامعه می شود در امان هستند و از طرفی بیشتر هم به حرف های پدر و مادر خود گوش می دهند.

به خاطر اهمیت این موضوع نگاهی به صحبت های دکتر هلاکویی می اندازیم تا ببینیم چکار کنیم تا فرزندمان بفهمد که دوستش داریم :

۱-به فرزندتان بگویید که دوستش دارید.

این جمله باید اولین چیزی باشد که کودکتان صبح‌ها، پس از بیدار شدن از خواب، می‌شنود و نیز آخرین جمله‌ای باشد که پس از شنیدن آن به خواب می‌رود. موقع دعوا و مشاجره و هر زمانی که انتظارش را ندارد، بگویید که دوستش دارید.

۲. برای فرزندتان بنویسید که دوستش دارید.

در کیف مدرسه‌اش، یادداشت کوچک یا کارت‌پستالی بگذارید ،که بر رویش نوشته‌اید: «دوستت دارم.» خوب است یادداشت‌ هایتان را درون کمد لباس‌ها، جعبه اسباب‌بازی‌ها یا زیر بالشتش پیدا کند. ابراز عشق و علاقه شما، با این نوشته‌ها، به کودکتان نشان می‌دهد ،که به او فکر می‌کنید، حتی زمانی که نمی‌توانید کنار هم باشید.

۳. فرزندتان را در آغوش بگیرید.

هیچ مانعی برای در آغوش گرفتن کودکتان وجود ندارد.

۴. کودکتان را لمس کنید.

آرام به پشت او بزنید، بازوهایتان را دور شانه‌هایش حلقه کنید، موهایش را به‌هم بریزید.

۵. در بازی‌ بچه هایتان شریک شوید.

توپ بزنید، برای پرندگان دانه بریزید، بادبادک هوا کنید و با او مسابقه دهید.

۶. به فرزندتان گوش دهید، واقعاً گوش دهید.

در حین گوش دادن، جملاتی به زبان بیاورید که نهایت توجه‌تان را به صحبت‌های او نشان دهد. جملاتی مانند «نه‌بابا!»، «وای، چه جالب!»، «من اصلا ً نمی‌دانستم!»، «بیشتر در این مورد توضیح بده!»

۷. بدون به زبان آوردن کلمه‌ای، با کودک تان حرف بزنید.

به تماشای بازی او در مدرسه یا زمین بازی بنشینید. لحظه‌هایی که به شما نگاه می‌کند یا نگاهتان با هم تلاقی می‌کند، به او لبخند بزنید. بد نیست از چشمک زدن هم برای ایجاد ارتباط با او استفاده کنید. علائم خاصی برای رابطه‌تان تعریف کنید که فقط خودتان دو نفر معنی آنها را بدانید.

0 پسندیده شده

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.