451

شرایط مساعد کننده بروز عفونت قارچی واژن

|
0 دیدگاه

ولوواژینیت کاندیدیایی یا برفک دومین عفونت شایع زنانه واژن بوده که در اغلب موارد عامل آن قارچ کاندیدیا آلبیکانس می باشد.

عفونت قارچی واژن

کاندیدیا قارچی است که در  واژن ۲۰ تا ۵۰ درصد زنان وجود دارد در حالی که هیچ علامتی ندارند ولی در شرایطی  که رشد قارچ بیش از حد شود علائم عفونت بروز می کند .

شرایط مساعد کننده بروزعفونت قارچی واژن:

حاملگی،پوشیدن لباس های زیر تنگ، ارتباط جنسی ناسالم، کم خونی مزمن، مصرف قرص های بارداری با استروژن بالا، مصرف آنتی بیوتیک ها ، دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی و دیابت کنترل نشده .

علائم عفونت قارچی واژن :

شایع ترین علامت عفونت قارچی واژن خارش و سپس سوزش واژن و فرج است . ترشحات واژن معمولا خفیف بوده و همراه با تکه تکه های بسیار غلیظ سفید رنگ پنیری شکل است که بوی ترشیدگی میدهد.

در صورت داشتن این عفونت ممکن است مقاربت فرد دردناک شده و سوزش ادرار وجود داشته باشد. در همسر زن مبتلا ممکن است راش های اریتماتو و گذرا، خارش و یا احساس سوزش آلت چند دقیقه تا چند ساعت پس از نزدیکی وجود داشته باشد.

روش تشخیص عفونت قارچی واژن:

در عفونت کاندیدیایی PH واژن طبیعی است . آسان ترین روش تشخیص، تهیه لام مرطوب به وسیله محلول پتاس ۱۰ درصد است . یک قطره از ترشحات واژینال را روی لام ریخته و یک قطره پتاس به آن اضافه می کنند و پس از گذاشتن لامل زیر میکروسکوپ بررسی می شود.

مشاهده دستجات هیف و اسپور که ساختارهای قارچ هستند تایید کننده ابتلا به این عفونت است . اما اغلب داشتن شواهد و علائم بالینی را برای  تشخیص و شروع درمان کافی می دانند.

درمان عفونت قارچی واژن :

عوامل مستعد کننده را رفع کنید.

درمان مناسب استفاده از ترکیبات موضعی است معمولا از پماد یا قرص واژینال کلوتریمازول یا نیستاتین استفاده می شود. میزان اثربخشی این دو دارو ۸۵ تا ۹۰ درصد است و در حاملگی نیز قابل استفاده می باشد.

در مواردی که امکان استفاده از ترکیبات واژینال وجود نداشته باشد از داروهای سیستمیک نظیر قرص کتوکونازول یا فلوکونازول استفاده می شود. دوش واژینال با بتادین در درمان این عفونت تا حدی موثر است اما به خانم های باردار توصیه نمی شود.

روش انجام دوش واژینال با بتادین:

برای این منظور ۲ قاشق غذاخوری از بتادین را داخل یک لگن آب ولرم ریخته و روزانه یک بار و هر بار به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه داخل آن بنشینید. در صورت شکایت خارش در فرج و ناحیه بیرونی دستگاه تناسلی میتوان از پماد هیدروکورتیزون ۱ % به طور موضعی روزی سه بار به مدت ۳ تا ۵ روز کمک گرفت.

درمان عفونت قارچی واژن مقاوم:

در موارد مقاوم به درمان یا عود مکرر عفونت ابتدا بایستی علل مساعد کننده بیماری  نظیر دیابت مخفی یا داروها کشف شده و برطرف شود لذا قند خون چک شده و در صورت ادامه روند بیماری از داروهای خوراکی ضد قارچ کتوکونازول یا فلوکونازول استفاده شود. نکته قابل توجه این است که در صورت استفاده طولانی مدت از این داروها بایستی تست های کبدی مرتب کنترل شوند.

درمان همسر بیمار اثری بر روی میزان موفقیت ندارد.

توصیه های غیر دارویی برای درمان عفونت قارچی واژن:

سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید . براین منظور :

ویتامین A، ویتامین C، ویتامین های اصلی گروه B،روی و ویتامین E مصرف کنید.

مصرف قند، شکر و قهوه  را محدود کنید و دخانیات و الکل را کنار بگذارید.

مواد غذایی با خواص آنتی بیوتیکی مثل سیر و پیاز مصرف کنید.

0 پسندیده شده

معصومه حیدری
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.