Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
استرس در بارداری، خطر پوسیدگی دندان کودک را بیشتر می‌کند
263

استرس در بارداری، خطر پوسیدگی دندان کودک را بیشتر می‌کند

|
0 دیدگاه

تا به امروز پزشکان زیادی تاکید کرده‌اند که استرس در دوران بارداری با بعضی از مشکلات برای نوزاد مثل کمبود وزن موقع تولد و افزایش خطر ابتلا به آسم و آلرژی همراه است.

استرس در بارداری

تا به امروز پزشکان زیادی تاکید کرده‌اند که استرس در دوران بارداری با بعضی از مشکلات برای نوزاد مثل کمبود وزن موقع تولد و افزایش خطر ابتلا به آسم و آلرژی همراه است. اما یکی از مطالعات اخیر برای اولین بار نشان می‌دهد که استرس مزمن در دوران بارداری ممکن است خطر پوسیدگی دندان‌های کودک را افزایش دهد.

تیم تحقیقاتی این مطالعه که در American Journal of Public Health چاپ شده است، اطلاعات پزشکی مربوط به ۷۱۶ کودک را به همراه مادران‌شان بررسی کردند. این کودکان بین ۲ تا ۶ سال سن داشتند و سن مادران‌شان ۳۰۰ به بالا بود.

این محققان نشانگرهای بیولوژیکی استرس مزمن را در طول بارداری این مادران بررسی کردند و به‌خصوص وضعیت چربی خوب خون (HDL)، تری‌گلیسیرید، گلوکز، پروتئین واکنشی C، فشار خون و اندازه دور کمرشان را ارزیابی کردند.

ضمن این‌که علاوه بر نظارت بر روی بروز پوسیدگی دندان در بین فرزندان، وضعیت اقتصادی-اجتماعی این مادران، تعداد دفعات مراجعه فرزندان به دندان‌پزشک، تغذیه فرزندان از شیر مادر و صبحانه خوردن یا نخوردن فرزندان در نظر گرفته شد.

سرپرست این مطالعه می‌گوید این مطالعه نشان می‌دهد که در نظر گرفتن اثرات عوامل اجتماعی-اقتصادی و استرس مادران بر روی سلامت دندان‌های کودکان اهمیت زیادی دارد و تاکید ما بر این است که برای بهبود بخشیدن به وضعیت سلامت و بهداشت دندان‌های کودکان، باید استراتژی‌های مناسبی برای بالا بردن کیفیت زندگی مادران در طول دوران بارداری داشت.

 

[click_like post_id='93233']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.