Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
خواص خارشتر
13247

خواص خارشتر

|
2 دیدگاه

یکی از خواص خارشتر (Alhagi) تقویت سیستم دفاعی بدن است، لذا گیاه دارویی مفیدی برای مهار بیماری ایدز می‌باشد. در ادامه با خواص خارشتر آشنا شوید.

خارشتر گیاهی است پایا از خانواده باقلائیان و یکی از بنشن‌ها بشمار می‌رود. نام دیگر آن علف ترنجبین است. گیاه خارشتر درختچه‌ای کوچک و گسترده روی زمین که بلندی آن از نیم متر تا یک متر و خاردار است و کرک‌های تیزی دارد. غلاف میوه آن کرکدار، کمی ضخیم و خمیده و اسفنجی است و تخمدان آن پوشیده از تارهای ابریشمی است. میوه‌های بندبند با ظاهری منظم دارد و ریشه آن بسیار عمیق می‌شود تا به آب برسد به طوریکه یکی از عوامل تخریب بناهای باستانی به شمار می‌رود. این گیاه معمولاً در بیابان ها ومناطق کویری می‌روید؛ اما به صورت یک علف هرز سمج در اکثر مزارع، باغ‌ها و زمین‌های دست‌ورزی شده، به سرعت گسترش پیدا می‌کند و حتی گاهی آسفالت را نیز شکافته و از آن سر بر می‌آورد. دانه های آن در ابعاد ارزن و به رنگ سرخ است.

خارشتر یکی از علوفه‌های خوراکی برای دام به ویژه شتر و بز است و در ایران در استان‌های خراسان، یزد، تبریزف زرند کرمان، اطراف قم و بوشهر به‌طور خودرو فراوان دیده می‌شود.

قسمت‌های مورد استفاده گیاه خارشتر

برگ، گل، ریشه و شیرابه‌های ایجاد شده روی برگ‌های آن که به آن ترنجبین گفته می‌شود.

اشارات قرآنی به گیاه و خواص خارشتر

وَ ظَلَّلْنَا عَلَیکُمُِ الْغَمامَ وَ اَنْزَلْنا عَلَیکُمُ الْمَنَّ وَ السَّلْوی کُلُوا مِنْ طَیباتِ مَا رَزَقْناکُمْ وَ مَا ظَلَمُونَا وَ لکِنْ کَانُوا اَنْفُسَهُمْ یظْلِمُونَ. (بقره / ۵۷)

و ابر را سایبانتان گردانیدیم و برایتان مَنّ و سلوی فرستادیم. بخورید از این چیزهای پاکیزه که شما را روزی داده ایم . آنان بر ما ستم نکردند، بلکه بر خود ستم میکردند.

هم چنین در سوره «اعراف» آیه یک صد و شصت و «طه» آیه هشتاد و یک از آن سخن گفته شده است.

“ابوریحان محمدبن احمد بیرونی” اولین فردی بود که ثابت کرد ترنجبینی که از گیاهی به نام «الحاج» به دست می‌آید، همانمَنّ قرآن است. هم او بیان کرد که حشرات بسیار کوچکی که روی بعضی از این درختان زندگی می‌کنند، مولّد ترنجبین می‌باشند. کلمه «ترنجبین» معرّب کلمه فارسی «ترانگبین» است. (تر یعنی تازه و انگبین به معنای عسل است). پراکندگی آن بین اردکان یزد، بافق، مهریز و مرو است.

خواص خارشتر (طبیعت و خواص درمانی)

طبيعت خارشتر از نظر حكماي طبّ سنتي، خيلي گرم‌ و خشك است.

خواص دارویی خارشتر عبارتند از

درمان ایدز و تقویت سیستم دفاعی بدن (مواد موجود در ریشه خارشتر می‌تواند در تقویت سیستم دفاعی بدن موثر واقع شود و لذا گزینه مناسبی برای درمان و مهار بیماری ایدز به شمار می‌رود.)
رفع صفرا و جلوگیری از ایجاد سنگ کلیه و مثانه
ادرارآور (از خواص خارشتر معرق بودن آن است و لذا از جوشانده خارشتر به عنوان مدر و مسهل بهره می‌برند.)
جلوگیری از اضافه وزن و چاقی (هر بار نصف لیوان عرق خارشتر با نصف لیوان آب مخلوط و میل شود.)
رفع رسوبات کلیه (نوشیدن سه لیوان عرق خارشتر در روز، موجب رفع رسوبات و جلوگیری از سنگ کلیه می‌شود.)
خاصیت چربی سوزی
درمان روماتیسم (مالیدن روغن برگ‌های خارشتر)
التیام دهنده و ترمیم کننده جراحات و زخم‌ها (استفاده از خاکستر خارشتر)
ضد سیاه سرفه، تب و لرز
التیام دهنده بواسیر و زخم‌های مقعدی (استفاده از ضماد گیاه خارشتر)

طرز استفاده و مقدار مصرف خارشتر

برای استفاده از خواص خارشتر به صورت دم کرده یا جوشانده یا از طریق تقطیر عرق گیاه به خصوص عرق ریشه آن مصرف می‌شود.

سه نوبت در روز هر نوبت ۱ قاشق غذاخوری از پودر گیاه را داخل یک لیوان آب جوش دم کنید و پس از ۱۵ دقیقه آن را صاف و قبل از غذا میل شود.

دم کرده: برای استفاده از دم کرده آن ۲۰ تا ۵۰ گرم از ان را در یک لیتر آب جوش دم کرده و هر روز چند بار هر دفعه یک فنجان از آب صاف کرده آن را بنوشید.

استعمال به شکل ضماد: مالیدن کوبیده شاخه و برگ و ریشه آن در سرکه پرورده برای تسکین دردها مفید است.

[click_like post_id='93581']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: بهترین متخصص پوست کرج

بسیار عالی خسته نباشید با ارزوی موفقیت بیشتر برای شما 🙂

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.