Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
سیگار دست دوم و افزایش احتمال پوسیدگی دندان در کودکان
644

سیگار دست دوم و افزایش احتمال پوسیدگی دندان در کودکان

|
0 دیدگاه

محققان می‌گویند اگر سیگاری هستید و فرزند دارید بهتر است سیگارتان را ترک کنید زیرا کودکانی که در ۴ ماهگی در معرض سیگار دست دوم قرار می‌گیرند بیش از سایر کودکان در ۳ سالگی در معرض پوسیدگی دندان هستند.

سیگار دست دوم

محققان می‌گویند اگر سیگاری هستید و فرزند دارید بهتر است سیگارتان را ترک کنید زیرا کودکانی که در ۴ ماهگی در معرض سیگار دست دوم قرار می‌گیرند بیش از سایر کودکان در ۳ سالگی در معرض پوسیدگی دندان هستند. بر اساس پژوهش‌های محققان ژاپنی که مشروح آن در مجله‌ le British Medical Journal منتشر شده است‌ نوزادانی که در معرض دود سیگار قرار می‌گیرند ۲۲ برابر دیگر کودکان در معرض پوسیدگی دندان هستند.

محققان دانشگاه کویوتو برای اثبات این نظریه ۷۹ هزار کودک که بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ متولد شده بودند‌ را هنگام تولد و در ماه چهارم و هجدهم و ۳ سالگی مورد بررسی قرار دادند. والدین نیمی از این کودکان سیگاری بودند‌ و نیمی اصلا سیگار نمی‌کشیدند.

نتایج تحقیقات نشان داد رابطه مستقیمی بین‌ مواجهه با دود سیگار در ۴ ماهگی و ابتلا زودرس به پوسیدگی دندان وجود دارد. به گفته متخصصان زمانی که در خانواده‌ای والدین سیگار نمی‌کشند احتمال پوسیدگی دندان در کودک حدود ۱۴۴ درصد است و زمانی که کودک یک یا دو والد سیگاری دارد اما در معرض دود سیگار نیست این احتمال به ۲۰ درصد و زمانی که کودک در معرض دود سیگار است به ۲۷.۶ درصد می‌رسد.

آمار نشان می‌دهد در کشورهای صنعتی تعداد بیشماری از کودکان به پوسیدگی دندان دچار هستند. آمار این ابتلا در آمریکا به ۲۰.۵ درصد در کودکان ۲ تا ۵ سال‌ و در ژاپن به ۲۵ درصد می‌رسد. دلیل این موضوع مصرف بیش از حد قند‌ها و محدودیت دریافت فلور است. متخصصان می‌گویند کودکان در معرض دود سیگار اسید سیالیک کمتری در دهان ترشح می‌کنند و این موضوع سبب ایجاد پلاک‌های دندانی و پوسیدگی‌ می‌شود.

 

[click_like post_id='93216']

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.