510

چطور جرم روی دندان‌ها را پاک کنیم؟

|
0 دیدگاه

دندان‌هایتان زرد شده؟ حتما دندان‌هایتان جرم گرفته است. جرم حالتی نازیبا و بد رنگ به دندان می‌دهد و می‌تواند عامل ابتلا به بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان باشد. راه‌های ساده‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند به برداشته شدن جرم دندان کمک کند.

جرم گیری دندان

می دانید نحوه پاکسازی جرم دندان به چه صورت است؟ دندان‌هایتان زرد شده؟ حتما دندان‌هایتان جرم گرفته است. جرم حالتی نازیبا و بد رنگ به دندان می‌دهد و می‌تواند عامل ابتلا به بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان باشد. راه‌های ساده‌ای را به شما معرفی می‌کنیم که می‌تواند به برداشته شدن جرم دندان کمک کند.

جرم چیست؟

جرم دندان در واقع پلاک‌های دندانی است که کلسیمی شده است. پلاک دندان پوششی نرم و چسبنده است که از بزاق، باکتری و باقی مانده مواد غذایی به وجود آمده است و بعد از مصرف مواد غذایی دندان ایجاد می‌شود. موز کمتر بخورید برای آنکه جرم کمتری روی دندان‌ها ایجاد شود باید میزان مصرف موادغذایی چسبناک را کاهش دهید.

موز یکی از این مواد غذایی است. این میوه قند بالایی دارد و چسبناک است و بعد از خوردن روی دندان باقی می‌ماند و به رشد باکتری‌ها کمک می‌کند و عامل جرم دندان است. برخی مواد غذایی بر عکس جلوی رشد باکتری‌ها را می‌گیرد.

به عنوان مثال شکلات تلخ به دلیل داشتن تانن یا مواد غذایی غنی از فلور که مینای دندان را تقویت می‌کند مثل ماهی، نخود سبز، لوبیا سفید از این دسته از مواد هستند. از دهانشویه استفاده کنند استفاده از دهانشویه‌ها قبل و بعد از مسواک زدن به کاهش جرم دندان کمک می‌کند.

دهانشویه‌ باید توسط دندانپزشک تجویز شود و از یک مارک نباید برای مدت طولانی استفاده کرد. جرمگیری کنید در ۹۹/۹ درصد موارد وقتی فردی به دندانپزشک برای ویزیت سالانه مراجعه می‌کند، جرم دندان دارد. حتی با وجود رعایت تمام مسائل بخش‌هایی از دندان هست که نمی‌توان با مسواک آن را تمیز کرد.

به کمک جرمگیری در عرض ۲۰ تا ۳۰ دقیقه تمام جرم روی دندان برداشته می‌شود. معمولا انجام سالانه جرمگیری پیشنهاد می‌شود و اگر فردی مشکلات لثه دارد بهتر است این کار را در فواصل کمتری انجام دهد. جرمگیری به دندان آسیب نمی‌رساند اما جرم می‌تواند احتمال ابتلا به ناراحتی‌های قلبی عروقی و پوسیدگی دندان را افزایش ‌دهد.

آب زغال اخته بخورید مطالعات بسیاری نشان داده آب زغال اخته به کاهش جرم دندان کمک می‌کند. می‌توانید روزانه ۳۰ درصد آب زغال اخته را با ۷۰ درصد آب در یک لیوان مخلوط کرده و بنوشید. نخ دندان و مسواک را فراموش نکنید مسواک و نخ دندان جرم را از روی دندان برنمی‌دارد اما از شکل‌گیری آن پیشگیری می‌کند.

بعد از مصرف مواد غذایی جامد یا مایع پلاک روی دندان تجمع پیدا می‌کند و اگر هر بار مسواک بزنید جرم به وجود نمی‌آید. بزاق شما عامل بروز جرم دندان است؟ گاهی بزاق دندان باعث بروز جرم می‌شود. بزاق‌هایی که چسبناک و غلیظ هستند روی دندان می‌نشینند و احتمال تجمع باکتری‌ها را بیشتر می‌کنند.

کم بودن بزاق نیز مخصوصا در سالمندان می‌تواند عامل ایجاد جرم دندان باشد. در نهایت مصرف برخی داروها مثل داروهای ضدافسردگی میتواند بر غلظت و میزان بزاق تاثیر بگذارد. جویدن آدامس در این شرایط می‌تواند کمک‌کننده باشد.

 

0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.