Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
انتخاب داروی افسردگی با آزمایش خون
886

انتخاب داروی افسردگی با آزمایش خون

|
0 دیدگاه

افسردگی بیماری شایعی است که می تواند همه گروه های سنی را درگیر کند .

انتخاب داروی افسردگی با آزمایش خون

امروزه برای درمان از مشاوره و داروهای ویژه ضد افسردگی استفاده می شود و انتخاب دارو بر مبنای تجربه پزشک و علائم بیمار است .

لذا یک بازه زمانی گاه طولانی نیاز است تا بتوان اثر داروها را ارزیابی کرد و به داروی مناسب رسید.  این بدین معنا است که بیمار برای مدت زمانی قابل توجه تحت درمان بی نتیجه قرار می گیرد بدون آنکه بهبودی درعلائم دیده شود.

اخیرا محققین کالج سلطنتی لندن با پژوهشی به راهکاری جدید رسیده اند که می تواند این بازه زمانی آزمون و خطا را کاهش داده و به پزشک در راستای تجویز سریع  داروی مناسب کمک کند. در این روش با انجام یک آزمایش خون در اولین ویزیت، مشخص می کنند که چه دارویی در درمان افسردگی میتواند موثر باشد.

حدود نیمی از مبتلایان به افسردگی به خط اول داروهای ضد افسردگی پاسخ نمی دهند و پس از مصرف داروها در یک سوم مبتلایان مقاومت به درمان مشاهده می شود. از این رو تصور می شود با انجام این آزمایش خون بتوان از همان ابتدا روش درمانی مناسب تری  اتخاذ کرد.

این محققان دو فاکتور التهابی خون شامل مهارکننده مهاجرت ماکروفاژ و اینترلوکین-۱ بتا را در ۱۴۰ بیمار مبتلا به افسردگی اندازه گیری کرده اند.

نتایج حاصل نشان می دهد، در افرادی که میزان بالای این فاکتورها وجود داشته به داروهای معمول مورد استفاده در درمان افسردگی  یعنی داروهای مهار کننده بازجذب سرتونین مثل فلوکستین یا سیتالوپرام و داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای نظیر آمی تریپتلین جواب نداده اند.

یافته مشترک این افراد اکسیداتیو استرس بود .چنین به نظر می رسد که در این گروه از مبتلایان به افسردگی میزان بالای رادیکال های آزاد منجر به بروز اختلال در ارتباطات مغزی می شود که پیامد آن بروز علائم افسردگی در فرد است .

در فرآیند اکسیداتیو استرس بدن با ترشح فاکتور های التهابی مهارکننده مهاجرت ماکروفاژ و اینترلوکین-۱ بتا در تلاش است این رادیکال های آزاد را از بین ببرد. بنابراین میزان فاکور های التهابی در خون بالا رفته و در اثربخشی داروهای ضد افسردگی مورد استفاده تداخل ایجاد می کند.

بنابراین  داروهای ضد افسردگی در این دسته از بیماران عملا کمکی به فرد نمی کند و به نظر می رسد استفاده از روان درمانی گزینه مناسب تری باشد.

حال این سوال مطرح شده است که با توجه به این نتایج، آیا داروهای ضد التهابی می تواند در مهار این دو فاکتور و درمان افسردگی مناسب باشد؟؟

اگرچه این پژوهش دریچه ای تازه در علم روانپزشکی گشوده است ولی کارآزمایی های بالینی وسیعی مورد نیاز است تا بتوان این آزمایش خون را به عنوان تست تشخیصی قبل از درمان پذیرفت.

[click_like post_id='94479']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.