Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
روده اکوژن جنین
4296

روده اکوژن جنین

|
2 دیدگاه

روده اکوژن جنین  یا echogenic bowel  یکی از یافته های سونوگرافی سلامت سه ماهه دوم بارداری است که به سفیدی روده های جنین در سونوگرافی اشاره دارد.

روده اکوژن جنین

حالتی که در آن روده های جنین به سفیدی استخوان دیده شده و بسته به میزان سفیدی روده ها با عبارات خفیف یا متوسط توصیف می شود.

اکوژن روده در چه زمانی از بارداری دیده می شود؟

روده اکوژن در سه ماهه اول بارداری دیده نمی شود و شایع ترین زمان تشخیص آن سه ماهه دوم می باشد. شیوع این یافته در سه ماهه دوم ۲ الی ۱۴ مورد از هر ۱۰۰۰ بارداری است. معمولا روده اکوژن جنین در سه ماهه سوم یک یافته طبیعی تلقی می شود چرا که دراین زمان مکونیوم (مدفوع ) موجود در روده های جنین یک نمای اکوژن برای روده ها ایجاد می کند.

علت ایجاد روده اکوژن جنین:

اگر چه در ۸۰ تا ۹۰ درصد موارد علت خاصی برای سفیدی روده های جنین یافت نمی شود ولی بر اساس مطالعات انجام شده روده اکوژن در همراهی با موارد زید دیده می شود:

خونریزی رحمی در بارداری
اختلالات کروموزومی
بیماری فیبروز سیستیک
اختلال رشد داخل رحمی جنین
عفونت های مادرزادی
انسداد های دستگاه گوارش جنین
اکنون به اختصار به توضیح هر یک می پردازیم .

ارتباط خونریزی داخل رحمی و روده اکوژن جنین:

خونریزی های رحمی یکی از شکایات شایع بارداری است که در بسیاری از خانم های باردار اتفاق می افتد. بلع مایع آمنیون توسط جنین یک فرآیند طبیعی است و در صورتی که خونریزی وارد مایع آمنیون شود به راحتی با بلع جنین به روده ها رسیده و نمایی اکوژنیک و سفید تر در روده ها ایجاد می کند.

در صورتی که علت ایجاد روده اکوژن خونریزی رحمی باشد ممکن است در سونوگرافی یافته هایی نظیر هماتوم پشت جفت یا ذرات اکوژنیک در معده جنین نیز دیده شود.

ارتباط روده اکوژن جنین با اختلالات کروموزومی:

در ۳ تا ۵ درصد جنین های مبتلا به اختلالات کروموزومی، روده اکوژن دیده می شود. چنین به نظر می رسد که در این جنین ها کاهش حرکات روده و افزایش جذب آب منجر به سفید دیده شدن روده در سونوگرافی شده است.

شایع ترین اختلال کروموزومی که در همراهی با روده اکوژن دیده می شود با شیوع ۷۱ درصد، تریزومی ۲۱ یا سندرم داون است. سایر آنوپلوئیدی ها نظیر تریزومی ۱۳، تریزومی ۱۸ و تریپلوئیدی در مرتبه بعدی مطرح می شوند.

روده اکوژن نشانه ابتلای جنین به بیماری فیبروز سیستیک:

در ۳-۷٫۶ درصد جنین های مبتلا به بیماری فیبروز سیستیک، روده اکوژن دیده می شود. با توجه به مطالعات انجام شده، در این بیماری اختلال در ترشح آنزیم پانکراس منجر به ایجاد مکونیوم در روده و اکوژن تر شدن آن می شود.

ارتباط محدودیت رشد داخل رحمی و روده اکوژن جنین:

در جنین هایی که دچار اختلال رشد داخل رحمی هستند، جریان خون بیشتر به سمت ارگان های حیاتی نظیر مغز، قلب،آدرنال و جفت می رود و کاهش توزیع خون به روده ها منجر به سفید دیده شدن روده در سونوگرافی می شود. ۴ تا ۲۱ درصد جنین هایی که روده اکوژن دارند، دچار اختلال رشد می شوند.

ارتباط عفونت های مادرزادی و روده اکوژن جنین:

عفونت های مادرزادی شایع ترین علت ایجاد کننده روده اکوژن با شیوع ۱۱ درصدی است. عفونت های مادرزادی می توانند با آسیب روده یا ایجاد آسیت یا اختلال رشد جنین، اکوژنیسیته روده را تغییر دهند. شایع ترین عفونت ایجاد کننده روده اکوژن، سیتومگالوویروس است.

ارتباط انسداد دستگاه گوارش و روده اکوژن:

در موارد انسداد دستگاه گوارش نیز روده اکوژن دیده می شود ولی در این موارد اغلب اتساع روده و افزایش مایع آمنیون ( پلی هیدرآمنیوس) نیز دیده می شود.

ارزیابی روده اکوژن جنین:

در صورت دیده شدن روده اکوژن در سونوگرافی لازم است اقدامانی جهت بررسی بیشتر انجام شود تا با توجه به مواردی علت سفید دیده شدن روده مشخص شود. با انجام سونوگرافی کامل و ارزیابی سایر ارگان ها، سلامت جنین خود را بررسی کنید تا مشخص شود نشانه یا اختلال دیگری در کنار روده اکوژن وجود ندارد.

به متخصص ژنتیک یا پریناتولوژیست مراجعه کنید.

آیا در بارداری دچار خونریزی رحمی شده اید؟

در صورتی که روده اکوژن ناشی از بلع خون توسط جنین باشد طی ۲ هفته از بین می رود. شجره نامه خانوادگی خود را از نظر بیماری فیبروز سیستیک بررسی کنید. در صورتی که والدین حامل ژن این بیماری باشند، توصیه می شود با انجام آزمایش آمنیوسنتز جنین از نظر ابتلا به این بیماری بررسی شود.

TORCH screening انجام دهید.

در این آزمایش میزان آنتی بادی های سیتومگالوویروس، توکسوپلاسما، روبلا و هرپس در مادر سنجیده می شود و در صورت مثبت بودن آنتی بادی IgM می توان با انجام آزمایش آمنیوسنتز، جنین را از نظر عفونت های مادرزادی بررسی کرد.

با آزمایش غربالگری به پزشک مراجعه کنید.

روده اکوژن یکی از نشانه های اختلالات کروموزومی است ومی تواند ریسک آزمایش غربالگری را به نسبت ۳ به ۱ افزایش دهد و احتمال اختلالات کروموزومی افزایش یابد. لذا با توجه به نتیجه آزمایش غربالگری و صلاحدید پزشک ممکن است نیاز باشد جهت اطمینان از آزمایش آمنیوسنتز برای بررسی کاریوتیپ جنین استفاده کنید.

در صورتی که در روند ارزیابی مشکلی دیده نشود و روده اکوژن تنها یافته سونوگرافی باشد، این یافته نگران کننده نیست و بیش از مراقبت های روتین بارداری اقدام دیگری ضرورت ندارد.

[click_like post_id='94113']

از این نویسنده

2 دیدگاه

توسط: عباس تیزرو

سلام خسته نباشید.
خانمم هفته قبل سونو آنومالی تو هفته ۱۹ انجام داد و پزشک بهش گفت روده جنین سفید هست ممکنه مشکل کروموزومی داشته باشی. ولی نا آزمایش NIPT تو هفته ۱۴ انجام دادیم که جوابش خوب بود و هیچ گونه مشکل کروموزومی وجود نداشت. آلانم آزمایش آمینوسنتز آنجام دادیم. ینی امکانش وجود داره که آزمایش خون NIPT جوابش برعکس بشه و بچه ما مشکل کروموزومی داشته باشه؟؟؟
الانم که دیگه وقت سقط گذشته و اگه خدایی نکرده مشکل داشته باشه مجوز سقط بهمون نمیدن. لطفاً راهنماییمون کنید باتشکر

  توسط: معصومه حیدری

  سلام و عرض ادب خدمت شما
  سونوگرافی آنومالی یک جز از غربالگری های مرحله دوم است و در اواسط بارداری انجام می شود و برای مشاهده دقیق تر جنین و رحم صورت می گیرد. کارشناس در حین سونوگرافی رشد نرمال جنین و محل قرارگیری جفت را بررسی می کند.
  – آنومالی اسکن یا سونوگرافی تفصیلی در هفته های ۱۵ تا ۲۲ بارداری انجام پذیر است ولی بهترین هفته آن هفته ۲۰ بارداری است.
  – در هفته بیستم بارداری صورت و دست های جنین قابل مشاهده است. مشاهده جنین در سونوگرافی هیجان انگیز است و می توانید همسر یا یکی از اعضای خانواده را همراه با خود ببرید.
  – هدف از انجام این سونوگرافی بررسی نرمال بودن رشد جنین است اما می توانید جنسیت جنین را نیز بفهمید.

  شما سونوگرافی انومالی انجام دادید ودر ان رودة اکوژنیک (وجود یا توده با اکوژنیسیته بالا در ناحیه روده) در کودک شما تشخیص داده شد.مامان و باباها به یاد داشته باشید…
  – که بسیاری از نوزادان عادی نیز دارای نشانه های غیر طبیعی هستند. با این حال، کشف مارکرها در یک اسکن می تواند باعث ایجاد اضطراب در والدین شود.
  – حدود ۱۵ درصد از اسکن ها باید به یک دلیل یا دیگری تکرار شود. اما این به این معنی نیست که کودک شما مشکل دارد.
  – سعی کنید در چنین مواردی نترسید. با دکتر خود صحبت کنید.
  – اگر مشکلی است، بهتر است با یک متخصص مشورت کنید. پزشک شما را به متخصص راهنمایی می کند که می تواند به بهترین وجه به وضعیت شما کمک کند.

  بعداز تشخیص نوع بیماری ازمایش غربالگری انجام دادید در ازمایش غربالگری کروموزوم ها چک میشود و۳نوع از بیماری های مغزواعصاب ونخاع دیده میشودکه به لطف خداوند جواب ان خوب بود پس جای نگرانی نیست اما پزشک برای اطمینان بیشتر از بیماری های دیگر مثل شکاف کام از ازمایش امینوسنتر استفاده میکند .

  آزمون NIPT[1] یا تست غربالگری غیرتهاجمی که به آن cell free fetal DNA[2] نیز می گویند، یک تست غربالگری پیش از تولد برای اختلالات کروموزومی شایع (مثل تریزومی ۲۱، ۱۸ و ۱۳) و تعیین جنسیت از هفته ۱۰ حاملگی می باشد. هر فردي به طور نرمال ٢٣ جفت كرموزوم دارد و هر كروموزوم از رشته هاي DNA حلقوي تشكيل شده است كه حاوي هزاران ژن مي باشد. تریزومی حالتی است که به جای دو نسخه از یک کروموزوم، ۳ نسخه وجود دارد و در اثر آن اختلالات شدید ذهنی و جسمی بروز می کند.
  بدون تشخيص قبل از تولد، تنها در امريكا در هر سال بايد انتظار بدنيا آمدن بيش از ۷ هزار كودك با سندرم داون، بيش از ۱۰۰۰ تريزومي ۱۸ و ۶۰۰ تريزومي ۱۳ را در كل ۴٫۲۵ ميليون زايمان داشته باشيم.

  حال شما یک ازمایش را به خوبی پشت سر گذاشتید وجواب ازمایش امینوسنتز مانده این احتمال که کروموزوم مشکل برایش پیش بیاید به طور حتم نیست اما در شرایطی هم دیده شده ودر مواردی هم کروموزوم دخیل نیست وبا یک عمل جراحی در گوارش بعداز تولد صورت میگیرد اما چون ازمایش غربالگری خوب بوده است خودتان را نگران نکنید به پزشک خود اعتمادکنید .و یا برای اطمینان خود از شرایط فوق با جواب تمام ازمایشات به یک متخصص پریناتولوژی (متخصص طب مادر و جنین) رجوع کنید به خاطر داشته باشید که با آزمایش غربالگری به پزشک مراجعه کنید.
  روده اکوژن یکی از نشانه های اختلالات کروموزومی است ومی تواند ریسک آزمایش غربالگری را به نسبت ۳ به ۱ افزایش دهد و احتمال اختلالات کروموزومی افزایش یابد. لذا با توجه به نتیجه آزمایش غربالگری و صلاحدید پزشک ممکن است نیاز باشد جهت اطمینان از آزمایش آمنیوسنتز برای بررسی کاریوتیپ جنین استفاده کنید.
  در صورتی که در روند ارزیابی مشکلی دیده نشود و روده اکوژن تنها یافته سونوگرافی باشد، این یافته نگران کننده نیست و بیش از مراقبت های روتین بارداری اقدام دیگری ضرورت ندارد.

  سلامتی .سلامت فرزندتان را از خداوند خواستار است.باتشکر

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
 • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
 • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.