Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری
416

روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری

|
0 دیدگاه

روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری در موارد تجاوزهای جنسی و نزدیکی های محافظت نشده به کار می روند و یک روش دائمی برای جلوگیری از بارداری نیستند.

روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری

روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری را میتوان به سه نوع تقسیم کرد:

قرص صبح روز بعد (Morning after pill)

رایج ترین و ساده ترین روش مورد استفاده در موارد جلوگیری اورژانسی از بارداری، استفاده از قرص لوونورژسترول است که تحت عنوان قرص صبح روز بعد شناخته می شود. لوونورژسترول بایستی ظرف ۴۸ ساعت بعد از نزدیکی مشکوک مصرف شده تا با ورود دوز بالای هورمون، جلوی لانه گزینی یا تخمک گذاری و نهایتا بارداری گرفته شود.

نحوه مصرف قرص صبح روز بعد:

در این روش دو قرص لوونورژسترول مصرف می شود. قرص اول در کوتاه ترین فاصله زمانی ممکن بعد از مقاربت مشکوک و قرص دوم ۱۲ ساعت بعد از قرص اول مصرف می شود.

عوارض قرص صبح روز بعد:

تهوع و استفراغ

دوز بالای هورمون موجود در قرص لوونورژسترول، باعث ایجاد حالت تهوع و استفراغ در فرد می شود و از این رو پیشنهاد می شود قبل از مصرف از یک داروی ضد تهوع نظیر متوکلروپرامید استفاده شود.

لکه بینی و خونریزی

اکثر مصرف کنندگان قرص صبح روز بعد، ظرف ۷ تا ۱۰ روز دچار لکه بینی و خونریزی می شوند ولی اگر بعد از گذشت ۲۱ روز قاعدگی در فرد رخ ندهد، احتمال حاملگی وجود دارد.

دانازول

یکی دیگر از روش های اورژانسی جلوگیری از بارداری، استفاده از قرص دانازول است. در این روش باید دو دوز ۶۰۰ میلی گرمی دانازول به فاصله ۱۲ ساعت از یکدیگر( سه قرص ابتدا و ۱۲ ساعت بعد سه قرص دیگر) مصرف شود.

گذاشتن IUD مس دار

گذاشتن IUD مسی، ظرف ۵ روز پس از نزدیکی مشکوک یکی از موثرترین روش های جلوگیری پس از مقاربت مشکوک است که معمولا به افرادی توصیه می شود که بیش از سه روز از نزدیکی شان گذشته باشد. میزان موفقیت این روش حدودا صد در صد است.

[click_like post_id='94112']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.