Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
یرقان یا کلستاز حاملگی
513

یرقان یا کلستاز حاملگی

|
0 دیدگاه

یرقان یا کلستاز حاملگی یکی از اختلالات کبدی است که در دوران بارداری بروز می کند و با نام  هپاتوز کلستاتیک نیز نامیده می شود.

یرقان یا کلستاز حاملگی

کبد و کیسه صفرا طی بارداری تحت تاثیر هورمون های بارداری تغییراتی می یابند که منجر به بروز اختلالاتی در مادر می شوند. به طور کلی بیماری های کبدی که در اثر حاملگی ایجاد و به دنبال زایمان برطرف می شوند را میتوان در ۴ دسته تقسیم بندی کرد:

اختلال عملکرد کبد در اثر استفراغ شدید حاملگی
کلستاز کبدی حاملگی
کبد چرب حاملگی
آسیب کبدی ناشی از پره اکلامپشی (فشار خون بارداری )
در این مقاله به کلستاز کبدی حاملگی می پردازیم:

علت بروز یرقان یا کلستاز حاملگی :

طبق مطالعات انجام شده مقادیر بالای استروژن و پروژسترون عامل ایجاد کننده نقص عملکرد کبد و بروز این وضعیت در مادر است که با تولد نوزاد و پایان بارداری از بین می رود. در کلستاز حاملگی اختلال عملکرد کبد منجر به تجمع نمک های صفراوی در پوست و افزایش بیلی روبین خون مادر می شود.

مبتلایان به هپاتیت C مزمن که علامتی ندارند، مستعد ابتلا به کلستاز کبدی یا یرقان حاملگی هستند و در صورتی که فرد از قرص های ضدبارداری حاوی استروژن استفاده کند احتمال بروز مجدد این اختلال نیز وجود دارد.

علائم یرقان یا کلستاز حاملگی :

خارش و زردی دو علامت شاخص در مبتلایان به کلستاز حاملگی است.

خارش ناشی از این بیماری در اواخر حاملگی( سه ماهه سوم) به ویژه در دست و پاها دیده می شود، ۳ هفته قبل از یافته های آزمایشگاهی بروز کرده و ناشی از افزایش نمک های صفراوی است .

بنابراین خارش در بارداری را جدی بگیرید و در اولین فرصت پزشک خود را مطلع کنید.

در مواردی که فرد با این دو علامت ( خارش و زردی ) مراجعه می کند آزمایش های کبدی برای مادر درخواست می شود .

در مبتلایان به کلستاز کبدی (یرقان حاملگی)، میزان بیلی روبین و آلکالن فسفاتاز افزایش می یابد ولی  آنزیم های کبدی (SGOT, SGPT) در محدوده نرمال هستند.

درمان یرقان یا کلستاز حاملگی :

برای خارش مادر میتوان از آنتی هیستامین ها یا نرم کننده های موضعی استفاده کرد.

کلیستیرامین و اسید اورسوداکسی کولیک  داروهای کاربردی در این اختلال اند .

معمولا در صورت تجویز کلیستیرامین لازم است مادر همزمان ویتامین K نیز مصرف کند چرا که این دارو بر روی جذب ویتامین های محلول در چربی اثر می گذارد . از آنجا که ویتامین K  نیز محلول در چربی است، اختلال در جذب آن می تواند منجر به بروز اختلال انعقادی در مادر شود.

ارزیابی دقیق جنین الزامی است. معمولا توصیه می شود مادر در بیمارستان بستری شود تا با  اطمینان وضعیت وی و جنین مورد بررسی قرار گیرد.

[click_like post_id='92803']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.