667

بوتاکس؛ زیبایی به قیمت فلج عضله

|
0 دیدگاه
اجاره آپارتمان مبله ارزان

تزریق بوتاکس از بهترین روش‌های درمان است که طی آن از طریق تزریق سم بوتولینوم، عضله به طور موقت فلج می‌شود. بوتولینوم نوعی سم غذایی است که توسط میکروبی تولید می‌شود که باعث بیماری بوتولیسم می‌شود.

بوتاکس

بوتاکس بیشتر برای کاهش چین‌و‌چروک صورت به کار می‌رود اما همچنین برای درمان اسپاسم گردن، تعریق بیش از حد (هیپرهیدروز)، مثانه بیش فعال و همچنین برخی انواع انحراف چشم نیز به کار می‌رود. در برخی افراد تزریق بوتاکس می‌تواند در پیشگیری از میگرن مزمن نیز موثر واقع شود.

اولین دارویی که از سم بوتولینوم ساخته شد بوتاکس بود اما امروزه محصولات جدیدتری شامل دیسپورت مایوبلاگ و زئومین نیز در بازار موجودند. هر یک از این محصولات از نظر مقدار مصرف و … با دیگری متفاوت است و نمی‌تواند به جای دیگری مورد استفاده قرار گیرد.

علت انجام

تزریق سم بوتولینوم فعالیت برخی انتقال دهنده‌های عصبی را مسدود می‌کند و از رسیدن پیام‌هایی که منجر به انقباض عضله می‌شوند، جلوگیری می‌کند. تزریق بوتاکس بیشتر برای شل کردن موقت آن دسته ازعضلات صورت به کار می‌رود که مسئول چین و چروک هستند، از جمله:

چین‌های پنجه‌کلاغی گوشه خارجی چشم

خطوط افقی پیشانی که در زمان بالا بردن ابروها ایجاد می‌شود.
بوتاکس علاوه بر کاربردش در موارد زیبایی برای درمان برخی مشکلات دیگر در بدن نیز به کار می‌رود، برای مثال:
گرفتگی گردن: گرفتگی گردن شرایط دردناکی را ایجاد می‌کند که گردن فرد به دلیل انقباض عضلات گردنی در حالت‌های ناراحت کننده و دردناک قرار می‌گیرد.
تنبلی چشم: رایج‌ترین دلیل تنبلی چشم عدم تعادل ماهیچه‌های حرکت دهنده چشم است. این وضعیت ممکن است منجر به انحراف چشم‌ها به سمت داخل شود.
انقباضات عضلانی: برخی مشکلات عصبی مانند فلج مغزی ممکن است باعث جمع شدن دست و پاها به سمت داخل شود. در برخی موارد این عضلات انقباض یافته، می‌توانند با تزریق بوتاکس شل شوند و از انقباض درآیند.
هیپرهیدروز (تعریق بیش از حد): در این وضعیت فردحتی زمانی که ورزش نمی‌کند یا محیط گرم نیست بیش از حد عرق می‌کند یا دست‌هایشان عرق می‌کند.
نقص عملکرد مثانه: تزریق بوتولینوم می‌تواند در کاهش تکرر ادرار در افراد مبتلا به مثانه بیش‌فعال موثر باشد.

خطرات احتمالی

تزریق بوتاکس روش نسبتا امنی است، به شرط آنکه توسط یک پزشک باتجربه انجام شود. بیشتر عوارض جانبی آن شامل تورم یا کبودی در محل تزریق و علائمی شبیه سردرد و سرماخوردگی است. در صورتی که تزریق در منطقه درستی انجام نشود ممکن است دارو در بافت‌های مجاور پخش شود و منجر به مشکلاتی شود، نظیر:

افتادگی پلک
تا‌به‌تا شدن ابروها
نافرم شدن لبخند
خشکی چشم یا اشک چشم بیش از حد

به ندرت ممکن است سم بوتولینوم به قسمت‌های دیگر بدن پخش شود و منجر به ایجاد حالتی شبیه فلج در آن مناطق شود. در صورتی که طی چند هفته پس از تزریق بوتاکس هر یک از حالات زیر را مشاهده کردید در اسرع وقت با پزشک خود تماس بگیرید:

ضعف عضلانی در بدن
نقص در بینایی
اشکال در بلع یا صحبت کردن
اشکال در تنفس
نقص در کنترل مثانه

اجاره آپارتمان مبله ارزان
0 پسندیده شده

دانیال میکائیلی
از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.