Notice: Undefined property: wpdb::$get_charset_collate in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-includes/wp-db.php on line 618

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 510

Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/salamati.ir/httpdocs/wp-content/plugins/doctor-profile/includes/helpers.php on line 525
دیابت بارداری
486

دیابت بارداری

|
0 دیدگاه

شایع ترین عارضه طبی در حاملگی، دیابت بارداری است که با اصطلاح علمی.

دیابت بارداری

Gestational diabetes  یا GDM شناخته می شود و بیان کننده نوعی از دیابت است که اولین بار در بارداری بروز می کند.

علت دیابت بارداری:

با توجه به مطالعات انجام شده دیابت بارداری در حقیقت همان دیابت نوع دو است که به دنبال ایجاد تغییرات فیزیولوژیک بارداری در متابولیسم گلوکز ایجاد میشود. شایع ترین زمان بروز دیابت بارداری هفته ۲۴ الی ۲۸ حاملگی است. چرا که در این زمان هورمون های بارداری به حدی می رسند که اثر مقاومتی روی انسولین داشته و نیاز به انسولین افزایش می یابد.

علائم دیابت بارداری:

پرنوشی و احساس تشنگی زیاد
پرادرای که به دنبال مصرف مایعات و واکنش کلیه ها برای دفع قند اضافه ایجاد می شود.
ابتلای مکرر مادر به عفونت ادراری و عفونت های واژن
تغییرات غیر عادی وزن مادر
احساس خستگی

تشخیص دیابت بارداری:

تشخیص دیابت بارداری همانند سایر انواع دیابت به وسیله آزمایش خون است. به طور روتین در یک بارداری مادر دو بار از لحاظ میزان قند خون بررسی می شود . اولین نوبت بدو حاملگی بعد از تایید بارداری مادر است و نوبت دوم در هفته های ۲۴ تا ۲۸ بارداری است.

میزان قند خون در دیابت بارداری:

به طور طبیعی در صورتی که میزان قند خون ناشتای فردی بالای ۱۲۶ میلی گرم در دسی لیتر باشد مبتلا به دیابت است اما در بارداری این میزان کمی فرق می کند.

قند خون ناشتا در بارداری بایستی زیر ۹۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد و در صورتی که به ۱۰۵  یا مقادیر بالاتر برسد مطرح کننده دیابت بارداری است.

در مواردی که قند ناشتای مادر بین ۹۰ و ۱۰۵ میلی گرم در دسی لیتر باشد مبتلا به اختلال تحمل گلوکز است و نوع دیگری از آزمایش به نام  ۲hpp برای مادر درخواست  می شود تا احتمال ابتلا به دیابت بارداری مشخص شود.

در این آزمایش قند خون ۲ ساعت بعد از مصرف ۵۰ گرم گلوکز اندازه گیری شده و در صورتی که بالای ۱۴۰ میلی گرم در دسی لیتر باشد مطرح کننده دیابت بارداری است.

میتوان از تست سه مرحله ای یا GTT نیز استفاده کرد که در این صورت  میزان طبیعی قند خون در مرحله اول، دوم  و سوم بعد از مصرف۱۰۰ گرم  گلوکز باید به ترتیب کمتر از ۱۸۰، ۱۵۵ و۱۴۰  میلی گرم در دسی لیتر باشد.

عوارض دیابت بارداری:

دیابت بارداری با افزایش خطر بروز اختلالات کروموزومی جنین همراه نیست اما عوارضی در مادر و جنین ایجاد می کند که می تواند مشکل ساز باشد و احتمال نیاز به عمل سزارین را افزایش می دهد.

طبق مطالعات انجام شده ارتباط مستقیمی بین میزان سقط جنین و کنترل قند خون مادر در اوایل بارداری وجود دارد . بنابراین در صورت بی توجهی به دیابت مادر در سه ماهه اول خطر بروز سقط افزایش می یابد.
دیابت، مادر را مستعد ابتلا به فشار خون بالا میکند که میتواند عاملی برای زایمان زودرس باشد.
اغلب مادران مبتلا به دیابت در بارداری با افزایش مایع آمنیوتیک جنین یا پلی هیدرآمنیوس مواجه می شوند که به علت افزایش غلظت گلوکز مایع آمنیون به دنبال قند بالای مادر است.
شایع ترین عارضه دیابت بارداری برای جنین، ماکروزومی یا رشد بیش از حد جنین است در حالی که دیابت آشکاربیشتر منجر به نارسایی رشد جنین می شود.

خطر افت قند خون و بروز هیپوگلیسمی نوزاد  در مادران دیابتی بالا است.

قند زیاد مادر در بارداری به جنین منتقل شده و منجر به افزایش ترشح انسولین در جنین می شود . بعد از تولد با قطع مسیر انتقال گلوکز، انسولین بالا منجر به افت قند نوزاد  شده که به آن هیپوگلیسمی می گویند. در این نوزادان سطح قند خون کمتر از ۳۵ میلی گرم در دسی لیتر می شود.

کاهش کلسیم، زردی نوزادی به دنبال افزایش بیلی روبین خون و دیسترس تنفسی در نوزادان مادران دیابتی شایع است.

شانس تولد نوزاد مبتلا به نقایص مادرزادی در مادران مبتلا به دیابت آشکار ۵ برابر بیش از مادران غیردیابتی است.این ناهنجاری ها اغلب در ارگانهای قلب، نخاع و کلیه دیده می شوند. لذا در موارد ابتلای مادر به دیابت آشکار، انجام اکوکاردیوگرافی قلب جنین و سونوگرافی سلامت ۱۸-۲۳ هفتگی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

درمان دیابت بارداری:

اولین خط درمان دیابت بارداری، دادن رژیم غذایی به مادر است.

میزان کالری روزانه  مورد نیاز یک زن باردار دیابتی  ۳۰کیلو کالری متناسب با وزن مادر است.

در صورتی که رژیم نتواند قند مادر را کنترل کند  یعنی قند ناشتا کمتر از ۹۵ و قند دو ساعته کمتر از ۱۲۰ میلی گرم در دسی لیتر نشود، انسولین درمانی در مرحله بعد قرار می گیرد.

به مادران مبتلا توصیه می شود، روزانه میزان قند خون خود را چک کنند و به افزایش وزن خود توجه داشته باشند. بهترین زمان پایش قند خون قبل از صبحانه و دو ساعت بعد از صرف صبحانه است.

دوز انسولین در دیابت بارداری:

دوز انسولین مورد نیاز در دیابت بارداری به شرایط فرد و سطح قند خون بستگی دارد و بایستی توسط پزشک متخصص تعیین شود. ۲۰ تا ۳۰ واحد یک بار در روز و قبل از صبحانه برای شروع به کار می رود. دو سوم انسولین از نوع متوسط الاثر و یک سوم از نوع کوتاه اثر انتخاب می شود.

پیشگیری از دیابت بارداری:

برای پیشگیری از دیابت بارداری ضروری است روش زندگی خود را تغییر دهید. وزن خود را کنترل کرده و بین حاملگی ها ورزش کنید.

اگر چه دیابت بارداری حداکثر طی ۶ هفته اول بعد از زایمان از بین می رود اما در برخی از خانم ها باقی مانده و به دیابت پایدار تبدیل می شود. طبق مطالعات انجام شده احتمال دیابت آشکار در زنان مبتلا به دیابت بارداری، طی ۲۰ سال بعد از حاملگی افزایش می یابد و چاقی و دیابت در فرزندان آنان شایع تر است.

 لذا ضروری است ۶ الی ۱۲ هفته بعد از زایمان، مادر از نظر میزان قند خون پایش شود و در فواصل ۳ ساله مجددا تکرار گردد.

[click_like post_id='94428']

از این نویسنده

بدون دیدگاه

جهت ارسال پیام و دیدگاه خود از طریق فرم زیر اقدام و موارد زیر را رعایت نمایید:
  • پر کردن موارد الزامی که با ستاره آبی مشخص شده است اجباری است.
  • در صورتی که سوالی را در بخش دیدگاه مطرح کرده باشید در اولین فرصت به آن پاسخ داده خواهد شد.